Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyor!

Koronavirüs salgını alınan sıkı önlemler ve aşılama kampanyalarıyla hakimiyet altına alınmaya çalışılırken Dünya Sağlık Teşkilatı fobi yaratan Kovid-19 varyantları için dikkat toplayan bir adım…

2019 senesinin aralık ayından beri dünyanın üzerine kâbus gibi çöken koronavirüs salgınında bugüne kadar dünya çapında 170 milyondan fazla olay ve 3,5 milyondan fazla can kaybı görüldü.

Dünya genelinde devam eden aşılama kampanyaları ve alınan sıkı ihtiyatlarla yeni olay ve vefatların önüne geçmek için gayretler devam ederken salgının en yetkili müesseseyi Dünya Sağlık Teşkilatı'nden garip bir adım geldi. DSÖ, dünyanın muhtelif ülkelerinde ortaya çıktıktan sonra süratle başka yerlere de dağılmaya başlayan ve salgın fobisini artıran Kovid-19 varyantları değişinimler için yeni adlar önerdi.

DSÖ'nün aldığı karara göre Kovid varyantları için ülke adları yerine Yunan abecesinde kullanılan harfler devreye sokulacak.

Bu teklife göre ilk olarak İngiltere'nin Kent şehrinde ortaya çıkan ve İngiliz varyantı olarak adlandırılan varyanta 'Kovid Alpha', Güney Afrika'da görülen varyanta 'Kovid Beta', Brezilya'da yaygın olan varyanta 'Kovid Gamma' ve son olarak da Hindistan'da dağılan ve ülkede vahim olay ve vefat rakamlarının görülmesine yol açan varyanta ise 'Kovid Delta' ismi verilmesi önerildi.Dünya Sağlık Örgütünden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyorDSÖ'nin Kovid-19 teknik mesulü Maria Van Kerkhove bu metamorfozu "Kamuoyundaki kavgaları gidermek ve hiçbir ülkenin varyantları bulduğu ve bildirdiği için töhmet altında kalarak 'Coğrafi Mühürleme' ismi altında ırkçılık eşi hücumlara maruz kalmaması için" değerlendiriyoruz açıklamasını yaptı.

DSÖ, bu adların kolay usta kalacak ve andırılacak tercihler olduğunu ve uzun bir beynelmilel değerlendirme sonrası ve mümkün öbür seçenekler arasından seçildiğini ifade etti.

Maria Van Kerkhove, bu adların hali hazırda kullanılan 'bilimsel' adların yerine geçmeyeceğini de sözlerine ilave etti.

Bu adım, DSÖ, IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Teşkilatı'nün toplanarak zengin ülkelere, gelecekteki varyant yaradılışları ve mümkün kapanmaların önüne geçilmesi için, yoksul ülkelere daha fazla aşı bağışı yapmaları ihtarı yapmasından sonra açıklandı.

CENEVRE'DE DSÖ'NÜN GELECEKTEKİ SALGINLARA KARŞI KUVVETLENDİRİLMESİ" KARARI ÇIKTI

Dünya Sağlık Teşkilatına DSÖ aza devletler, gelecekteki salgınlara karşı DSÖ'nün kuvvetlendirilmesini ve beynelmilel bir salgın antlaşmasını ele almak üzere 29 Kasım'da özel buluşma tertip edilmesini kararlaştırdı.

DSÖ'nün en üst karar alma uzvu Dünya Sağlık Asamblesi'nin DSA 74'üncüsü İsviçre'nin Cenevre kentinde yapıldı.

24 Mayıs'ta video konferans usulüyle başlayan Asamblenin son gününde, DSÖ azası 194 ülke 14 sayfadan oluşan bir karar tasarısını görüştü.Dünya Sağlık Örgütünden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyorDSÖ'nün mümkün salgınlara karşı süratli ve gereğine uygun bir biçimde karar verebilmesi için kapasitesinin kuvvetlendirilmesi ve DSÖ'ye gelecekteki salgınlarla daha iyi başa çıkabilmesi ismine daha tehlikesiz ve elastik finansman sağlanmasını da kapsayan tasarı rey birliğiyle kabul edildi.

Aza devletler ayrıca, küresel sağlık meselelerine ait program ve siyasetlerin bağlantı ve koordinasyonları için mekanizmalar oluşturulması doğrultusundaki iş birliğini kabul etti.

20 KASIM'DA ÖZEL SEANS TERTİP EDİLECEK

Buluşmada ayrıca, gelecekteki rastgele bir salgına karşı küresel sağlık sistemlerini kuvvetlendirmeyi hedefleyen beynelmilel bir "salgın antlaşması" için mülakatların başlatılıp başlatılmayacağına karar verilmek üzere 29 Kasım'da özel bir seans yapılması kararlaştırıldı.

DSÖ Acil Vaziyetler Programı Direktörü Mike Ryan, asamblede alınan kararı memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Şu anda, patojenlerin hastalık mikrobu üstünlüğü var. Balanssız bir seyyarede daha sık ve sıklıkla suskunca ortaya çıkıyorlar." ihtarı yaptı.

Ryan, salgınlara karşı küresel olarak beraber hareket faktörün ehemmiyetine dikkati çekti.

"KOVİD-19 SALGINI YASAKLANABİLİRDİ"

Öte yandan, DSÖ'de alınan bugünkü kararlarda, teşkilatın Kovid-19 salgınındaki rolünü araştırmak üzere tertip edilen bağımsız heyetin 12 Mayıs'ta açıkladığı rapor da tesirli oldu.

Heyet, DSÖ'nün, Kovid-19'a ait "beynelmilel kamu sıhhati acil vaziyeti" ve "küresel salgın bülteni" kararlarını çok geç aldığını duyurmuştu.

Kovid-19'a karşı hazırlık ve müdahalede "zincirin her noktasında cılız milleteler tespit edildiği" vurgulanan heyet raporunda, "İhtar sistemi çok yavaş ve çok silikti. DSÖ yeteri efora sahip değildi. Salgına Müdahale biçimi ise denksizlikleri şiddetlendirdi. Küresel politik liderlik de yoktu." düşüncesi savunulmuştu.Dünya Sağlık Örgütünden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyorHeyet Eş Başkanı daha önceki Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, Kovid-19'un her gün binlerce can almaya devam ettiğini ve açtığı sosyal ve ekonomik yaraların çok derin olduğunu vurgulayarak, "Heyetimiz bu salgının önlenebilir bir trajedi olduğuna inanıyor." ifadesini kullanmıştı.

Clark, dünyanın bu salgının tekerrürünü istemiyorsa hazırlık ve müdahale için daha fazla finansal destek sağlaması ve DSÖ'nün yetkilerinin kuvvetlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.