Dünya şampiyonu güreşçi Kumar cinayetle suçlanıyor

Dünya şampiyonu güreşçi Kumar cinayetle suçlanıyor

Hindistan’ın dünya güreş şampiyonu unvanına sahip tek olimpik sporcusu Sushil Kumar’ın cinayetle yargılandığı bildirildi. Sporcunun yargılamaları kabul etmediğini belirten avukatı Pradeep Rana,…

BBC’nin haberine göre, Hindistan makamları 4 Mayıs’ta ülkenin başşehri Yeni Delhi’de bulunan Chhatrasal Stadyumu'nda iki sporcu grubu arasında çıkan münazarada bir şahsın vefatıyla alakalı Sushil Kumar’ın yargılandığını belirtti.

Polis tarafından yapılan açıklamada, çıkan münakaşa neticeyi 23 yaşındaki pehlivan Sagar Dhankar’ın yaşamını kaybettiği hadisede olimpik sporcu Sushil Kumar’ın cinayet ve planlayarak adam öldürmeyle yargılandığı kaydolundu.

Sporcunun yargılamaları kabul etmediğini belirten avukatı Pradeep Rana, müvekkiliyle hesaplaşma hedefi olan bazı güçlü bireylerin onu bu vakaya dahil etmeye çalıştığını iddia etti.

Vakaya dair hiçbir görgü şahidinin bulunmadığını dile getiren Rana, “İki pehlivan grubu münakaşa ediyorlardı. Kumar’ın münakaşa ettikleri yere gelmesiyle hepsi hadise yerinden kaçtı.” dedi.

Dünya şampiyonu güreşçi Kumar cinayetle suçlanıyor

Yerel medyada yer alan haberlerde, sporcunun dahil olduğu ileri sürülen hadisenin mülkiyet ihtilafı sebebiyle reelleştiği iddia edilirken kabahat teşkilatları ile pehlivanların yakın ilişkileri vurgulandı.

Güreş alıştırmanı ve Kumar’ın daha önceki güreş partneri Kripa Shankar, kabahat teşkilatı abonelerinin de ülkede pehlivanlar için kullanılan “pehelwan” lakabını sıkça kullandığına dikkati sürükleyerek insanların pehlivanların kabahat teşkilatı abonesi olduğu kusuruna düştüğünü ifade etti.

Polis, 4 Mayıs’ta ülkenin başşehri Yeni Delhi’de bulunan Chhatrasal Stadyumu'nda 20 şahsiyet grupta çıkan münazarada Dhankar’ın yaşamını kaybettiğini açıklamıştı.

Hadise sonrası bölgede yapılan araştırmada, stadyumun dışına park edilmiş bir taşıtın arka koltuğunda pompalı tüfek ve bu silaha ait 3 fişek ele geçirilmişti. Münazarada kullanıldığı düşünülen kanlı bambu sopalar da park alanında bulunmuştu.

Polis, müzakereye karışanlar arasında Kumar’ın da bulunduğunu belirtmiş, pehlivanın yerini ihbar edene 100 bin rupi takribî bin 500 dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Kumar, 23 Mayıs’ta Yeni Delhi’de hakkındaki yargılamalar nedenine hapsedilmişti.