Dünya şaşkına döndü! Ayda 25, yılda 300 gün uyuyor

Dünya şaşkına döndü! Ayda 25, yılda 300 gün uyuyor

Ender hastalıklar ve bu hastalıklar neticeyi ortaya çıkan bulgular ortaya oldukça esrarengiz gidişatlar çıkarabiliyor. Bunun son misali ise Hindistan'ın Nagaur şehrinde yaşandı. Çok ender görülen…

42 yaşında bir Hindistan yurttaşı olan Purkharam isimli adam yaşantısıyla dinleyeni sanki afallamışa çeviriyor. Hindistan medyasına mevzu olan ve sosyal medya yoluyla tüm dünyada dinlenen bu esrarengiz olduğu kadar yeis verici hikâyenin manşetlere taşınmasının son derece eksantrik bir nedeni var.

'Hipersomnia' ya da hiper uyku vaziyeti olarak da öğrenilen ender hastalığı suratından senelerdir yaşamını büyük oranda yatarak geçiren adam Hint mitolojisinde yer alan ve kesintisiz yatmakla cezalandırılan 'Kumbhakarna' isimli yaradansal figüre benzetiliyor.

23 sene evvel dingil hipersomnia olarak öğrenilen ender bir uyku bozukluğu hastalığına tutulan Purkharam’ın uykuya daldığında 20 ila 25 gün aralıksız yattığı söyleniyor.

Dünya şaşkına döndü Ayda 25, yılda 300 gün uyuyorPurkharam, Dainik Bhaskar muhabirini yanını yatarken

Yattığında uyanmakta zorlanan adam sahip olduğu bakkal iş yerini ayda yalnızca 5 gün sarih yakalayabiliyor. Çalışamadığı gibi yemek yemek, giyinmek, yıkanmak gibi günlük etkinliklerini de reelleştiremeyen uğursuz adamın tüm bu gereksinimleri ailesi tarafından gideriliyor.

Sağlık bir erişkin günde 6-8 saat arası uyurken uykuya daldıktan sonra bir daha uyanamayan Purkharam ayın 25 gününü uykuda geçiriyor. Bunu seneye vurunca da  Purkharam'ın uykuda geçirdiği gün rakamı 300 oluyor.

Ailesinin, Dainik Bhaskar gazetesine yaptığı açıklamaya göre Purkharam, hastalığının ilk senelerinde ayda 7-8 gün aralıksız uyurken seneler içinde giderek ağırlaşan vaziyeti suratından bu müddet ayda 25 güne kadar çıkmış.

Haberde kesintisiz yattığı için sanki yaşamını yaşayamayan Purkharam'ın bu hastalıktan kaynaklı ağır baş sızısı gibi semptomlar da yaşadığı ve rehabilitasyona karşın bir cinsli iyileşemediği ayrıntıları da yer alıyor.

: İlginize Sürükleyebilir Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ehemmiyetli açıklamalarKahreden görüntü! Valilik'ten açıklama geldi...İşte en talihsiz yaş grubu!