Dünya şokta: Lübnan'da yakıt stoku tükenmek üzere... Araç kuyrukları böyle görüntülendi

Dünya şokta: Lübnan'da yakıt stoku tükenmek üzere... Araç kuyrukları böyle görüntülendi

Lübnan'da uzun kuyrukların oluştuğu benzin istasyonlarından gelen resimler sanki herkesi şakına düşürdü. Benzin alabilmek için bekleyen taşıtların oluşturduğu bu kuyruklar sanki 'mazotun tümüyle…

Lübnan'da Yakıt Dağıtım Firmaları Temsilcisi Fadi Ebu Şakra, yerel medyaya yaptığı açıklamada, stoklarda ciddi düşüş olduğunu belirterek, benzin istasyonlarında tümüyle pompaların kapanmaması için acelelikle harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Halihazırda ülkedeki tüm benzin istasyonlarının mevcut stoklarını kullandığını aktaran Ebu Şakra, "Yakıtın tümüyle bitmesine çok yaklaştık." ihtarında bulundu.

Bunun ertelenmeye gelmeyecek bir mesele olduğunu vurgulayan Ebu Şakra, alakalı makamlarla irtibatlarını sürdürdüklerini ifade etti.

DEVLETİN SÜBVANSE ETTİĞİ YAKIT YASA DIŞI YOLLARLA SURİYE'YE GİDİYOR

Son 30 senenin en büyük ekonomik krizinin yaşandığı Lübnan'da devlet, günlük olarak harcanan 12 milyon litre etrafındaki mazotu Merkez Bankası üzerinden yüzde 85 sübvanse ediyor.

Lübnan Enerji Bakanı Rimun Gacar, nisan ayında yaptığı açıklamada, maliyet farkı sebebiyle benzinin yasa dışı yollarla Lübnan'dan Suriye'ye götürüldüğünü belirtmişti.

Ekonomi uzmanları da Lübnan Merkez Bankası sübvansiyonu sürdüğü sürece Lübnan-Suriye hududundaki mazot firariciliğinin durmayacağını dikkat topluyor.

Dünya şokta: Lübnanda yakıt stoku tükenmek üzere... Araç kuyrukları böyle görüntülendi

LÜBNAN'DA DOLARIN SERT YÜKSELİŞİYLE DERİNLEŞEN EKONOMİK KRİZ İLAÇ SEKTÖRÜNÜ DE VURDU

Ekonomik krizin ilaç ithalatını vurması ve firaricilik eylemleri neticeyi piyasada ilaç kasveti yaşanıyor. Lübnan'da politik kriz ile yerel para ünitesinin dolar karşısındaki değer kaybının yol açtığı ekonomik krizin yanı gizeme firaricilik, ilaç sektörünü ciddi biçimde etkiliyor.

Ekim 2019'da patlak veren ve 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda alana gelen patlamayla daha da derinleşen ekonomik kriz, ülkedeki muhtelif sektörleri vurmaya devam ediyor.

Merkez Bankasının 1510 lira olarak tanımladığı döviz kuruna karşılık, karaborsada özgür kur an haysiyetiyle 13 binin üzerinden operasyon görüyor. Öte yandan ülkede Merkez Bankasının, döviz mevduatlarını sürüklemek isteyen yurttaşlar için tanımladığı 3 bin 900 olarak operasyon gören üçüncü bir kur daha bulunuyor.

Ekonomik ve politik kriz sebebiyle yerel para ünitesindeki değer kaybı devam ederken, ülkedeki ilaç sektörü ayakta kalmaya çalışıyor. Doların sert yükselişi sonucunda derinleşen ekonomik krizin, ilaç ithalatını vurması neticeyi piyasada ilaç kasveti yaşanıyor.

Ülkede faaliyet gösteren eczaneler bir hayli kere grev kararı alırken, bazı sağlık müesseseleri ve eczaneler malzeme kasvetinden dolayı laboratuvar testlerini ve ilaç satışını karneye bağlamak zorunda kaldı.

Ekonomik kriz baş gösterdiğinden beri ülkede 600 eczanenin kapandığı ve bu rakamın daha da yükselebileceği ifade ediliyor.