Dünyada bir ilk! Hamile bir kadına ait antik Mısır mumyası bulundu

Dünyada bir ilk! Hamile bir kadına ait antik Mısır mumyası bulundu

Hamile bir bayana ait ilk antik Mısır mumyası Polonya'da ortaya çıkarıldı. Bu bulgu daha evvel görülmemiş bir misal olması sebebiyle dünya arkeoloji tarihine geçecek kalitede olarak değerlendiriliyor.…

Polonya'nın başşehri Varşova'daki Milli Müze koleksiyonunda bulunan bir antik Mısır mumyası üzerinde yapılan çalışmada, mumyanın hamile bir bayana ait olduğu ortaya çıktı.

The First News'in haberine göre, ilk başta rahip Hor-Djehuti'nin vücudu olduğuna inanılan mumyanın gerçeğinde bir bayana ait olduğu 2016 senesinde ortaya çıkarılsa da Polonyalı bilim insanlarından oluşan takımın yürüttüğü yeni çalışma, sargılara sarılı kadının hamile olduğunu ortaya koydu.Dünyada bir ilk Hamile bir kadına ait antik Mısır mumyası bulunduUzmanlar, birkaç sefer tomografik tarama, röntgen ve üç ebatlı görüntüleme ile araştırılan kadının 26 ila 28 haftalık hamileyken mumyalandığını tanımladı.

Vefat sebebi tespit edilemeyen mumyalanmış kadının yaşının 20 ila 30 olduğu kaydolundu.

Tahlilciler, kadının rahmindeki fetüsün cinsiyetini henüz tanımlayamadı.

Polonya Bilimler Yüksekokulunda Akdeniz ve Doğu Kültürleri Enstitüsünden Wojciech Ejsmond, "Mumyalama sırasında can veren bireyin karnından fetüs çıkarılmamış. İşte bu surattan bu mumya gerçekten özel. Bu, 'mumyamızın' şu ana kadar dünyada rahminde embriyo tespit edilen tek mumya olduğu anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

Dünyada bir ilk Hamile bir kadına ait antik Mısır mumyası bulundu