Dünyada bir ilk! Rusya'dan hayvanlar için Kovid-19 aşısı

Dünyada bir ilk! Rusya'dan hayvanlar için Kovid-19 aşısı

Dünyada patentlenen ilk kovid-19 aşısı olan Sputnik V'i geliştiren Rusya'dan aşı saldırıları gelmeye devam ediyor. Ülkede bu kere de hayvanlar için Kovid-19 aşısı geliştirildi. Rusya'nın bildirdiğine…

Dünyanın ilk koronavirüs aşısını geliştiren Rusya'dan bu sabah flaş bir aşı haberi daha geldi. Ülkenin Baytarlık ve Nebat Sıhhati İzleme Federal Servisi Rosselkhoznadzor tarafından hayvanlar için Kovid-19 aşısı geliştirildi. Açıklamayı müessese başkanı Konstantin Savenkov yaptı.

Savenkov açıklamasında Carnivak-Cov ismi verilen ve Potasyum Sorbat kapsayan inaktif aşının etobur hayvanlar için Rusya'da patent alan ve hayvanlarda Kovid-19'u yasaklayacak ilk aşı olduğunu ifade etti.

Dünyanın hayvanlar için ilk Kovid-19 aşısı olan bu aşının toplu imaline ülkenin en büyük baytar mahsulleri üreticisi Federal Hayvan Sıhhati Merkezi tarafından nisan ayında bildirildi.

Savenkov, aşının muayenehane sınamalarını geçtiğimiz ekim ayında köpekler, kediler tilkiler ve kutup tilkeleri üzerinde başlatıldığını açıkladı.

Konstantin Savenkov "Araştırmalarımızın neticesinde aşının tehlikesiz ve eforlu bağışıklık tepkisi yarattığı ortaya çıktı. çünkü aşıladığımız tüm hayvanlar yeni tip koronavirüse karşı %100 oranında antikor geliştirdi." ifadesini kullandı.

Rus bilim insanları halihazırda aşının tesirinin ne kadar vakitle devam ettiği üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şu an için öngörülen aşının en az 6 ay vakitle tesirinin devam ettiği.Dünyada bir ilk Rusyadan hayvanlar için Kovid-19 aşısı
BİR HAYLİ ÜLKE AŞIYLA İLGİLENİYOR

Konstantin Savenkov, basın üyelerine yaptığı açıklamada Yunanistan, Polonya, Avusturya gibi ülkelerin ve Amerika Birleşik Devletlerili, Kanadalı ve Singapurlu işletmelerin de aşıyla ilgilendiğini aktardı.

Dünya Hayvan Sıhhati Örgütü'ne göre belirli başlı hayvan cinsleri de Kovid-19'a tutulabiliyor. Değişik cinsteki hayvanlarla alakalı hadise bildirimi yapan bir hayli ülke var. Her hafta Dünya Hayvan Sıhhati Teşkilatına kumpaslı olarak hadise bildirimi yapılıyor. Misalin geçen hafta teşkilata Meksika ve Brezilya'dan hayvanlarla alakalı koronavirüs hadiseleri bildirilmiş vaziyette.

Öte yandan başta Danimarka olmak üzere dünyanın bir hayli ülkesinde kasım ayında kürk çiftliklerinden toplu koronavirüs hadiseleri bildirilmiş, hayvanlar Kovid-19'un bu çiftliklerden dağılma olasılığına karşı itlaf edilmişti. Savenkov'un bildirdiğine göre Rusya'da da kedilerde görülmüş Kovid19 hadiseleri mevcut.

Rus bilim insanlarına göre hayvanların aşılanması virüsün değişinime uğramasını da yasaklayabilecek bir vaziyet. Değişinim virüsün cinsler arasında geçişi yüzünü süratleniyor. Hayvanlardan insanlara kovid-19 bulaştığına dair fotoğrafı bilgi olmasa da aşılama hayvanlarda bulunan virüsün değişinim geçirerek dağılmasını yasaklamak için lüzumlu olacak.