Dünyanın en büyük blok satışlarından biri gerçekleşti

Dünyanın en büyük blok satışlarından biri gerçekleşti

Prosus, Çin merkezli bilişim firmayı Tencent paylarında dünyanın ikinci büyük blok satışını yaptı. Tencent'in yüzde 2'sini 14,7 milyar dolara sattı.

Hong Kong Borsası'nda Prosus NV, Çinli internet devi Tencent Holdings'in paylarında dünyanın ikinci büyük blok pay satışını hakikatleştirdi.

Blok alım satım harekâtları genellikle ulusa sarih borsalar yerine doğrudan büyük müessesesel yatırımcılar arasına tertip edilir.

Amsterdam merkezli Prosus, Tencent'in yüzde 2'si oranındaki payları, 629,50 HK Dolar olan evvelki günkü kapanış maliyetinin yüzde 5,5 altında, 595 HK Dolar maliyetle sattı. Prosus bu satışa karşın yüzde 29 ortamında hisse ile Tencent'in en büyük ortağı olmaya devam etti.

Uyuşmanın bitirilmesinin ardından Prosus, yüzde 28,9 ile Tencent'in en büyük tek paydaşı olmaya devam edecek. Ancak, Hong Kong listeleme kaidelerine göre rey haklarının en az yüzde 30'una sahip olan yatırımcılara verilen egemen paydaş statüsünü kaybedecek.

Prosus'un ana firmayı Naspers, 2001 senesinde Tencent'teki yüzde 46,5 payı için 32 milyon dolar ödedi. Kalan payı şimdi 221 milyar dolar kıymetinde. 

Uyuşma, Prosus'un nakit rezervlerini ehemmiyetli miktarda artıracak. Amsterdam merkezli yatırım firmayı , geçen senenin sonunda 4,3 milyar dolarlık net nakit pozisyonu bildirdi. 

Prosus yaptığı açıklamada, "Prosus, satıştan elde edilen kazançları gelişmeye yatırım yapmak için finansal elastikliğini artırmak ve ayrıca genel müessesesel emeller için kullanmayı tasarlıyor. En büyük blok satışlardan ikincisi olduğu hipotez ediliyor" dedi.

Ayrıca en az önümüzdeki üç sene süresince daha fazla Tencent payı satmayacağını açıkladı.