Dünyanın en yüksek ücretli işleri! Bu mesleklerde çalışanlar çok kazanıyor

Dünyanın en yüksek ücretli işleri! Bu mesleklerde çalışanlar çok kazanıyor

Kariyer portalları ve araştırma takımları her sene işler üzerine araştırma yapıyor. Araştırmalar pandemide de devam etti ve dünyaca ünlü bir hayli iş portalı dünyanın azami fiyatlı işlerini…

Dünyadaki en iyi gelecek hangi kariyer ve işlerde, medyan ücretler açısından dünyanın en iyi işleri hangileridir ve işlerin gelecekteki vaziyeti ne olacak suallerinin cevapları her yıl bir hayli araştırma takımı tarafından veriliyor. Genel olarak pandemiyle dünyada bir hayli alışkanlık değişirken, işlerde de başkalaşımlar yaşandı. 

Araştırma firmaları dünya çapındaki yaptıkları araştırmada geçtiğimiz senelerde bilişim sektörünün parlayacağını ifade etmişti. Yükselişini teknoloji alanı sürdürürken, öbür işlerin de çok kazandıranları belirli oldu.

* Araştırma bilgileri için Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Ofisi, Investopedia, Payscale, Glassdoor, Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü kariyer sayfası Indeed ve IPEDS ile NCES kullanıldı.

TIP LİSTEDE YENİDEN İLK SIRALARDA

Genel araştırmalarda ilk sırada cerrahlar yer alıyor. Cerrahlar tüm dünyada en iyi fiyatlı işlerden birine sahip. Covid 19 salgınıyla artan endişe bozuklukları da psikiyatristleri ikinci sıraya taşıyor. Öbür bir en çok kazanan iş ise tıp alanında diş doktorlarına ait.

Indeed bilgilerine göre ilk 5’te kardiyologlar, anestezi uzmanları, ortodontistler, psikiyatristler ve cerrahlar yer alıyor.

VASATİ ÜCRETLERİ DUDAK UÇUKLATIYOR

En çok kazanan iş gruplarının senelik vasati kazançları 125 bin dolarla 252 bin dolar arasında değişiyor.

Bu işler arasında ayrıca bilgi sistemi idareyicileri, mühendisler mimari ve petrol mühendisleri, dominantlar, kaptanlar, pazarlama ve satış idareyicileri yer alıyor.

Indeed araştırmasına göre ise en çok kazanan 10 işin senelik vasati kazancı 191.931 dolardan başlıyor ve 351 bin 827 dolara kadar yükseliyor.

SÜRATLİ GELİŞEN SEKTÖRLER TEKNOLOJİDE

Hepimizin bildiği gibi teknoloji sektörü en süratli gelişen sektörlerden biri. Glassdoor tarafından2019’da yapılan araştırmada teknolojideki hareketliliğe ve gelişime yer verilmişti.

Bugüne baktığımızda da listede şu işleri görüyoruz;

Suni akıl idareyicisi, BT program idareyicisi, Java geliştiricisi, bilgi bilimcisi, bulut mühendisi, analitik idareyicisi gibi işler karşımıza çıkıyor.

Senelik ücretleri 100 bin dolarla 150 bin dolar arasında değişiyor.

TIP VE BİLİŞİM DIŞINDA KALAN İŞLER

Tıp ve bilişimin dünyada ne kadar kıymetli olduğunu gördük. Bu gidişat bir müddet daha değişmeyeceğe benziyor. Ancak yeniden de çok kazanan öbür işleri de şöyle sıralayabiliriz:

Mimar, pazarlama direktörü, satış müdürü, harekât direktörü, finansal tasarılama, idare danışmanları, öğretim aboneleri, aşçılık, avukatlık, otel müdürlüğü, ulusla ilişkiler alanı, mali müşavirlik ve iş geliştirme.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara