Dünyanın gözü bu test uçuşunda... Richard Branson uzaya giden ilk milyarder olabilecek mi?

Dünyanın gözü bu test uçuşunda... Richard Branson uzaya giden ilk milyarder olabilecek mi?

İngiliz iş insanı Sir Richard Branson üç öteki yolcuyla beraber uzayın başladığı hudut olan 100 km yüksekliğe çıkacağı yolculuğa bugün başladı. Merakla beklenen test uçuşu yapıldı.

İngiliz işadamı Sir Richard Branson uzaya giden ilk milyarder olmak için geri sayıma başladı.

Branson'ın sahibi olduğu uzay firmayı tarafından üretilen taşıt test uçuşuna başladı. Amerika Birleşik Devletlerindeki New Mexico'dan kalkan vasıtanın 1.5 saat sonra iniş yapması bekleniyor.

Taşıtta yer alan Branson her şey tasarlandığı gibi giderse uzaya çıkan ilk milyarder olarak ismini tarihe yazdıracak

Uçuşta Virgin Galactic'te Baş Astronot Eğitmeni Beth Moses, Virgin Galactic'te Baş Harekât Mühendisi olan Colin Bennett ve Virgin Galactic'te Devlet İşleri ve Araştırma İşlemleri Başkan Yardımcısı olan Sirisha Bandla da yer alıyor.

Vazife, Unity için 22. uçuş testi ve firmanın dördüncü tayfalı uzay uçuşu olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca, firma kurucusu Branson da dahil olmak üzere iki kaptan ve dört vazife uzmanından oluşan bütün bir tayfayı taşıyan ilk gemi olacak.

2004'TEN BERİ BU ANIN HAYALİNİ KURUYOR

Sir Richard'ın bu gayesine erişmesi seneler aldı. Bu projeye 2004'te başlayan işadamı, 2007'de ilk uçuşu hakikatleştirmeyi umuyordu.

Fakat teknik meseleler ve 2014'teki sınama uçuşu sırasında reelleşen ölümcül bir kaza, projenin gecikmesine yol açtı.

BBC'ye konuşan Sir Richard "Çocukluğumdan beri uzaya çıkmak istiyordum ve önümüzdeki 100 sene süresince yüz binlerce şahsın bu hayali reelleştirmesini sağlamayı amaçlıyorum" demişti:

"Neden uzaya çıkmasınlar ki? Uzay gizeme dışı bir yer, Evren de büyüleyici… İnsanların hoş Dünyamıza uzaktan bakıp, yeryüzüne döndükten sonra da Dünya'ya iyi bakmasını istiyorum."

Dünyanın gözü bu test uçuşunda... Richard Branson uzaya giden ilk milyarder olabilecek mi

Büyük bir uçak tarafından 15 km yüksekliğe çıkarılan Unity isimli roket o yükseklikte uçaktan dağılarak roket motoruyla saatte 4 bin km süratle 90 saniyede 100 km yüksekliğe çıkabiliyor. Uçuşun zirve noktasında yer çekimi hissi de yok oluyor.

Unity'nin bu alanda rakipleri de var. Amazon.com kurucusu Jeff Bezos'un Blue Origin firmayı tarafından geliştirilen uzay vasıtayı da yörünge altı sınan bu yüksekliğe çıkabiliyor. Bezos da 20 Temmuz'da işletmesinin vasıtasıyla uzaya çıkacak.

Yörünge altı yüksekliklerde uzay vasıtayı dünyanın yer çekiminden kaçabilecek yüksekliğe çıkmamış oluyor. Böylece bir müddet sonra yere inmek zorunda kalıyorlar.

Yörüngeye oturan vasıtalar ise diledikleri kadar orada kalabiliyor.