Dünyanın gözü kulağı burada... Yarın toplanacaklar

Dünyanın gözü kulağı burada... Yarın toplanacaklar

G7 Zirvesi yarın İngiltere'de başlayacak ve üç gün sürecek. İngiltere hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerin teyit edildiği bir buluşma olmasını umut ederken büyümekte olan ülkelere…

BBC Siyaset Editörü Laura Kuenssberg, İngiltere'de yarın başlayacak ve üç gün sürecek G7 zirvesini çözümleydi. Kuenssberg, böyle zirvelerin işe yarayıp yaramadığına dair daha önceki bir hükümet çalışanının "Bazen" yanıtı verdiğini aktarıyor.

Bu buluşmada Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'la tanışacak. Aynı zamanda dünyanın en büyük demokrasileri Covid-19 pandemisi başladığından beri ilk kere bir araya gelecek. Bu yeni liderler ve özellikle Beyaz Saray'ın yeni işvereni, zirve evvelinde, pandemi hala bizimle beraber olsa da azıcık hafiflerken, filhakika beraber çalışmak istedikleri izlenimini verdi.

Önümüzdeki birkaç günde bunu cidden isteyip istemedikleri görülecek. Video buluşmalarının ve online iletileşmelerin dünyasında zirveler hali hazırda liderlerin ve takımlarının surat surata görüşebildiği buluşmalar olması açısından kritik. Bir diplomata göre reel iş, "antrelerdeki sohbetler ve barlarda içilen alkoller sırasında" yapılıyor. Kamunun alakasının ise bir baskı unsuru olduğu kesin. Kuşkusuz, yakın temas alınan kararlar üzerinde tesirli olabiliyor.

AYLARCA ÜZERİNDE ÇALIŞILAN AKTİFLİKLER

Zirvelerde liderlerin netice bildirgesi metnindeki kelimeler üzerinde uzun uzun tartıştığı da görülüyor. Zirveler, konut sahibi ülkenin aylarca süren gayreti neticesine tertip ediliyor; dikkatli tasarlanmalarının artta ülkelerinin kendilerini göstermesi için bir fırsat olması yer alıyor.

Çin'deki havai fişek şovundan Arjantin First Lady'sinin çay partilerine çok rakamda aktiflik de zirvelere eşlik ediyor. Zirvelerin kendi dilleri de var; liderlerin birlikte görüntülendiği aile resimleri bunlardan biri. Liderlerin ikili ya da üçlü görüştüğü buluşmalar da ehemmiyet talep ediyor.

Zirvelerin sonunda yayımlanan deklarasyon, aylarca her ülkenin kıdemli yetkilileri tarafından hazırlanıyor ancak son anda liderlerin onay vermesiyle açıklanıyor.

ÇİN'İN GELİŞEN EFORUNA KARŞI BULUŞMALAR

Ancak her ne kadar evvelden tasarlansa da dünyanın en büyük liderlerinin toplandığı bu buluşmalarda senaryo dışı anlar da yaşanıyor. Misalin bir otelin hollerinde kaybolmuş bir biçimde gezen Avrupalı bir başbakan, görüşme vermeyi kabul edebiliyor ve bodrumda kayıt altına alınan bu lafları manşetleri süsleyebiliyor.

Sıcak bir abuhavada üst düzey bir yetkili ise sahilde kendisine eşlik eden bir bireyle görülebiliyor, o sırada denizde olan bir meslektaşı ise denizanası hamlesinin ardından bu lidere tesadüfebiliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise Fransa'nın Biarritz kasabasında tertip edilen ilk zirvesinde Atlantik kıyılarında yüzmeye gitmişti.

Ancak bu anı saklı yakalamayarak Brexit yanlısı sponsorlarına büyük bir kayaya doğru attığı kulaçlarla kahraman bir imgesi vermişti. Yarın başlayacak zirve ise Boris Johnson ile yeni evlenen Carrie Johnson'ın First Lady olarak ilk zirvesi. Bu G7 zirvesinde ciddi meseleler tartışılacak.

İngiltere hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerin teyit edildiği bir buluşma olmasını umut ederken büyümekte olan ülkelere aşı dayanağı ve abuhava farklılığı mevzuları da masada olacak. G7 dışındaki ülkeler olan Hindistan, Güney Kore, Güney Afrika ve Avustralya ile yapılacak buluşmalar ise tesiri gün geçtikçe artan Çin'e karşı ehemmiyet talep edecek.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara