Dünyanın izlediği maçların Türk hakemi: Esin Kıratlı

Dünyanın izlediği maçların Türk hakemi: Esin Kıratlı

Teniste grand slam ve tur seviyelerinde ülkemizi temsil eden sporculara hasret kaldığımız bu senelerde Türkiye'yi grand slam finallerinde ve olimpiyatta temsil eden bir tenis hakemimiz var: Esin Kıratlı.

Teniste sporcularımızın büyük turnuvalarda zafere hasret olduğumuz bir reel... Ama bir hakemimiz var ki, Türkiye’yi tüm Grand Slam turnuvalarında ve hatta olimpiyatlarda galibiyetle temsil ediyor: Esin Kıratlı... Dört grand slam turnuvası ve 2020 Tokyo Olimpiyatları finallerinde çizgi hakemliği yapan Kıratlı, son Wimbledon Turnuvası’ndaki Novak Djokovic-Nick Krygios şampiyonluk maçında da korta çıktı. Tenisteki şerefimiz Kıratlı, Spor Arena’dan Burak Akın’ın sorularını cevapladı:

- Öncelikle tenise olan alakanız ne zaman başladı. Hakemlik fikri nasıl ortaya çıktı?

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Akademiyi mezunuyum. Mektepte tenisi ikinci dalım olarak seçmiştim. Kulüp ve üniversite ismine tenis yarışmalarına katıldım. Daha sonra alıştırmanlık belgesini alarak tenis öğretmeye başladım. O sıralar Konya’da tertip edilecek bir turnuva için hakemlik kursu açılmıştı. Kursa katıldım ve hakemlik serüvenim o biçimde başladı.

TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETMEK ÇOK ONUR VERİCİ

- Tenisin zirvesinde 4 Grand Slam’da maça çıktınız, iki olimpiyat yaşadınız. Son olarak 2022 finalinde Novak Djokovic – Nick Kyrgios maçında vazife aldınız. Türkiye’ye böyle özel organizasyonlarda temsil etmek nasıl bir duygu? Bu anlamda etrafınızdan, camiadan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Evet, şu ana kadar Roland Garros’ta 3, Avustralya Sarih, Amerika Sarih ve Wimbledon’da 2’şer kez ve en son Tokyo Olimpiyatlarında finalde çalıştım. Türkiye’yi minik ya da büyük tam organizasyonlarda temsil etmek çok onur verici ve çok özel. Ailem her zaman destekleri ve duaları ile yanımda. Yakın dostlarım yeniden iletileri ve hoş dileklerini yetersiz etmiyorlar. Aynı zamanda sosyal medyada irtibatta olduğum bir hayli şahıs da her zaman iletileri ve hoş lafları ile beni destekliyor.

Dünyanın izlediği maçların Türk hakemi: Esin Kıratlı

KUSUR YAPMAK BENi NEGATİF ETKiLEMEZ

- Teknoloji daha öncekine oranlar çok daha fazla yaşamımızda. Futbolda VAR, basketbolda değişik challange hakları ve teniste ‘Şahin Gözü’ uygulaması… Hakemler kusur yaptıkları şahin gözüyle ortaya çıktığında neler sezer? Teniste bu teknolojiye bakış açınız nedir?

Sarihçesi bazen çok fazla bir şey sezmeye zamanınız olmuyor. Maç devam ettiğinden siz de işinizi yapmaya devam etmek zorundasınız. Şayet bir oyunun sonu ise ya da puan tekerrürü gerekiyorsa challenge kaybetmek çok iyi sezdirmiyor natürel ki. Kendim için konuşacak olursam, sistemin hala yanılma hisseyi olduğu için çok ince kaybedilen challengelardan artık etkilenmiyorum dahi. Çok seri unutup konsantrasyonumu gözeterek korttaki işime devam etmeye çalışıyorum.

ŞAHİN GÖZÜ BİZİM İŞİMİZİ YAPIYOR AMA ÇOK PAHALI

- Pandemiyle beraber Amerika Sarih ve Avustralya Sarih’ta karşılaşmalar çizgi hakemleri yerine şahin gözü sistemiyle oynandı. Çizgi hakemliğinin geleceği ile alakalı bir öngörünüz var mı? Kule hakemi olmak ister miydiniz?

Teniste Hawk Eye Live sistemi özellikle Covid yarıyılında süratlice hakemlerin yerini almaya başladı. Bu sistem ayak kusurundan, out çağrısına kadar tam çağrıları yapıyor. Başka Bir Deyişle çizgi hakemlerinin yaptığı işi yapıyor. Fakat sistem çok pahalı ve şimdilik bu iki Grand Slam ve ayrıca bazı sezon sonu büyük tenis organizasyonlarında kullanılıyor. Bütçesi yalnızca bir ya da iki korta sistem kurmaya yeten tenis turnuvaları, sistem kullanmayan daha düşük bütçeli tenis turnuvaları ve toprak kort turnuvaları bir müddet daha çizgi hakemi çalıştırmaya devam edecekler gibi görünüyor. Bu müddet ne kadar uzun ya da kısa olur süreçte göreceğiz. Hawk Eye Live kullanan turnuvalar ile başlayan yeni bir vazife var tenis turnuvalarında: Maç asistanlığı. Maçın içinde kule hakemine destek olmak, top metamorfozu yapmak, oyunculara kort dışı molalarda eşlik etmek gibi mesullükleriniz var. Ben ilk kere bu sene Kanada’ya maç asistanlığı yapmak için davet edildim. Bu misyonu da deneyim etmiş olacağım.

ÇiZGi HAKEMLiĞi ‘KULE’DEN KEYiFLi

Çizgi hakemliği ile kule hakemliği çok değişik mesullükler gerektiren pozisyonlar. Ben zati kule hakemi olarak da çalışıyorum. Sahip olduğum kokart ile çok büyük turnuvalarda olmasa da, yurtiçinde ve yurtdışında bazı WTA ve bir hayli ITF turnuvasında kule hakemi olarak çalışıyorum. Büyük turnuvalarda kule hakemi olarak çalışmak ister misiniz diye sorarsanız hiç düşünmedim dahi diyebilirim. Çizgi hakemliğinden hala o kadar sevinç alıyorum ki kule hakemliğini asgari seviyede yapabiliyorum. Ama koşullar sonrasında ne gösterir öğrenemem. Ehemmiyetli olan yaptığınız işi beğenerek ve sevinçle yapmak.

- Grand-Slam turnuvalarında son senelerde “kendine özgü ananeler” bir hayli esnemeye başladı. Maç esnasında hakeme gösterilmesi gereken hürmetin yerini afaki kızgınlıklar ve hakarete varan çıkışlar aldı. Hiddet meseleyi olan tenisçiler hakemleri nasıl etkiliyor?

Çok etkilendiklerini düşünmüyorum ama natürel ki bu cins vakalar can sıkıcı. Hakemler kaideler çerçevesinde oyuncuyu hakimiyet altında yakalayıp maçlarını idaremeye çalışıyorlar. Şayet çok büyük taşkınlıklar olursa zati gereken cezalar hem kort içinde hem de kort dışında uygulanıyor.

Dünyanın izlediği maçların Türk hakemi: Esin Kıratlı

- Bu anlamda kortta yaşadığınız bir hadise var mı?

Benim şimdiye kadar yaşadığım negatif bir hadise yok.

- 2020 Amerika Birleşik Devletleri Sarih'ta çok konuşulan hadise yaşanmıştı. Novak Djokovic, hiddetlenerek vurduğu topun çizgi hakeminin boğazına gelmesi üzerine diskalifiye edilmişti. Hadisenin ardından neler sezmiştiniz? Laura Robson'la mevzuyu konuştunuz mu?

Ben çok afallamamış ya da bir şey sezmemiştim. Kaideler tam oyuncular için var ve herkese aynı biçimde uygulanıyor. Bu cins vakalar zaman zaman kortlarda yaşanıyor. Ama yalnızca hakemler değil, zaman zaman kortun içinde çalışan tam misyonlular top toplayıcı çocuklar, kameramanlar, hatta seyirciler dahi bu vakalardan kısmetini alıyor. Ama dediğim gibi yapılan tutumun neticesinin ne kadar makûs olduğu ile ilgili de verilen kararlar değişiyor.

Laura AKIL Open zamanı kort dışında çok cümbüşlü zaman geçirdiğim hakemlerden bir tanesi. Hemen hadisenin arttan iyi olduğunu bilmiştim ve iyi dileklerimi iletmiştim.

2019’DAKİ NADAL-FEDERER YARI FİNALİ EN ÖZELİYDİ

- İdarediğiniz maçlardan sizin için en özeli hangisiydi?

Bir kaç tane var sarihçesi. Federer – Nadal 2019 Wimbledon yarı final maçı. Hakemler arasında da herkesin konuştuğu bir maçtı. Herkes finalden çok bu yarı final maçında vazife almayı çok istiyordu Ben o bahtlılardan bir tanesi oldum. Ve en son Tokyo Olimpiyatlarında çalıştığım Zverev – Khachanov erkekler final maçı Golden Slam finallerimi bitirmem anlamında benim için çok özeldi.

- Dünyada milyonlarca insanın izlediği büyük maçları idarıyorsunuz ve bu gayretler kimi zaman 5-6 saate dek uzayabiliyor. Belli dikkat dağıtıcı bir hayli etmen var. Çizgi hakemi olarak konsantrasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz.

Biz genelde 1 saat çalışıp 1 saat dinleniyoruz. Özellikle Grand Slamlerde erkek maçları 5 setlik maçlar olduğu için çok uzun sürebiliyor. Molalarımızı iyi geçirerek korta dinlenmiş olarak dönmeye çalışıyorum. Kortta yaptığım işten sevinç almaya çalışarak kendimi sürekli motive etmeye ve konsantrasyonumu hep yüksekte yakalamaya çalışıyorum.

Maçlara çıkarken rastgele bir ritüeliniz var mı? Sizi maç ritüelleriyle afallatan oyuncular oldu mu?

Genelde turnuva alanına dua ederek giriyorum. Şayet servis çizgisinde çalışacaksam maçın başında kulenin sağ tarafındaki sandalyeye oturmak gibi de bir alışkanlığım var. Farklı alışkanlıkları olan oyuncular var evet ama biz de alışıyoruz ve artık çok klasik geliyor.

- Wimbledon tek erkekler finalinde Mustafa Vatanperver de vazife aldı. Onun için neler dersiniz?

Mustafa benim çok hoşlandığım hakem dostlarımdan biri. Londra’da yaşadığı için artık onunla yalnızca Wimbledon zamanı konuşabiliyoruz. Mustafa ile finalde çalışmak benim için çok büyük sevinçti. Umarım daha bir hayli finalde birlikte çalışabiliriz.

- Türkiye’de tenis geçmişe oranla çok daha büyük alaka görse de oyuncu, alıştırman, hakem sayımız yeterli değil. Siz bu spor için ehemmiyetli bir misalsiniz. Tenis hakemliği yapmak isteyen gençlere neler söylemek istersiniz?

Türkiye Tenis Federasyonu sene içinde yeterli rakamda hakemlik kursu açıyor. Alakası olan herkes Federasyonun internet sitesinden takip edebilir ve kurslara katılabilirler. Bana erişen herkese elimden geldiği kadar yol göstermeye ve takviyeci olmaya çalışıyorum. Tenisi hoşlanmak çok ehemmiyetli ve ben tenisi gerçekten çok beğeniyorum. Umarım uzun bir müddet hakemlik ya da değişik rollerde tenisin içinde olmaya devam edebilirim.