Dünyanın konuştuğu suikast sil baştan! Yeni delil iddiası

Dünyanın konuştuğu suikast sil baştan! Yeni delil iddiası

ABD’de sivil haklar alanında ve ırkçılığa karşı verdiği mücadele ile hatırlanan siyahi Müslüman aktivist Malcolm X'in avukatları, 56 yıl önce gerçekleşen suikastın azmettiricilerine yönelik…

Malcolm X'in avukatları yaptıkları izahta, 21 Şubat 1965'te Harlem bölgesindeki Audubon Ballroom Konferans Salonu'nda yaptığı bir konuşma sırasında uğradığı suikast neticesi yaşamını yitiren siyah tenli öncüye New York Polis Örgütü (NYPD) veya Federal Tahkikat Bürosu (FBI) tarafından komplo heyetmiş olabileceğine konusunda kanıtlara eriştiklerini öne sürdü.

İTİRAF MEKTUBU

İzahta, 1960'larda sivil polis olarak muhbirlik yapan siyah tenli Ray Wood'un ailesi ve avukatlarının, Wood'un ölüm döşeğindeyken, "NYPD ve FBI'nın Malcolm X'i öldürmek için komplo kurduğunu" itiraf eden bir mektup yazdığı belirtildi. Medya izahında konuşan Avukat Ray Hamlin, "Yapmaya çalıştığımız şey, onarıcı adalet ile ilgili konuşmak, Malcolm X'in kalıtı yerine avukatlar olarak, adaletin peşine düşmek." ifadesini kullandı.

Malcolm'ın güvenlik ekibinin suikast tarihinden günler önce gözaltına alınmasını sağlama görevinin Ray Wood'a verildiği bilgisinin mektupta bulunduğu, Wood'un bu mektubu ölümünden sonra izahı için kuzeni Reggie'nin eline tutuşturduğu kaydedildi.

NEW YORK POLİSİNDEN İZAH

NYPD bir gün evvel konu konusunda yaptığı izahta şu ifadelere yer verilmişti: "Birkaç ay önce, Manhattan Bölge Savcısı, iki mahkumiyetle sonuçlanan Malcolm X cinayetiyle alakalı tahkikat başlattı. NYPD, bu davayla alakalı tüm mevcut kayıtları Bölge Savcısına sağladı. Departmanımız bu incelemeyle alakalı her şekilde yardımcı olmaya kararlıdır."

Malcolm X’i kimin öldürttüğü konusu, cinayetin üzerinden 56 sene geçmesine karşın tam olarak açıklığa kavuşmadı. Suikasttan sonra gözaltına alınan 3 kişi, ömür boyu mapusa mahkum edilmişti.