Dünyayı şaşkına çevirmişti… ‘İki yüzle’ doğan kediden kötü haber geldi

Dünyayı şaşkına çevirmişti… ‘İki yüzle’ doğan kediden kötü haber geldi

Dört gün evvel Tayland’da doğan ve iki ayrı suratı olan kedi tüm dünyada manşetlere taşınmıştı. Oldukça ender olsa da bir hayli memeli cinsi bu cins bir anomali ile doğabiliyor. Sevimliliğiyle herkesin

Tayland'ın kuzeyindeki Lampang eyaletinde pazar günü iki suratı olan bir yavru kedi dünyaya geldi. İki suratlı Roma tanrısı Janus'tan esinle “Janus kedileri” olarak da öğrenilen iki suratlı yavru kediler genellikle bir günden fazla yaşamazlar.

Ancak kedinin sahibi, dün yaptığı açıklamada bu minik Janus kedi yavrusunun şu ana kadar oldukça iyi vaziyette olduğunu ve her iki ağzından da süt içtiğini söyledi.

Yavru kedinin suratının bir tarafına “Tung Ngern” gümüş torba, öteki tarafına ise “Tung Tong” altın torba ismi verildi.Dünyayı şaşkına çevirmişti… ‘İki yüzle’ doğan kediden kötü haber geldiMinik yavru bir anda tüm dünyanın alaka odağı oldu

SEZARYENLE ALINDI

Yavru kedinin iki yaşındaki annesi, pazar günü öğleden sonra Lampang eyaletinin Hang Chat bölgesindeki bir konutta bir yavru kedi doğurdu. Hayvan ikinci yavru kediyi dışarı itmeye çalıştığında ise bunu muvaffak olamadı.

Kedinin 29 yaşındaki sahibi Taylandlı Anuwat, saat 16.00 sıralarında onu sezaryen olması için hayvan hastanesine götürdü. Kedi burada bir tane çift suratlı Janus kedisi ve üç basmakalıp yavru daha doğurdu.

Anuwat, Janus kediciğinin ilk başta can vereceğinden emindi. Ancak Anuwat, Tung Ngern ve Tung Tong'un yaşamı için sıkı bir biçimde savaştığını söyledi. İki suratlı kedi yavrusu doğduğundan beri neredeyse hiç yatmadığını, zira hayvanın başını dik yakalayamayacağını ve kesintisiz alakaya gereksinimi olduğunu söyleyen sahibi gayreti hiç vazgeçmedi. Anuwat, bunun bir insan bebeğe sahip olmak kadar mesullük olduğunu aktardı.Dünyayı şaşkına çevirmişti… ‘İki yüzle’ doğan kediden kötü haber geldiSahibi, kedinin iki ağzıyla birden süt içtiğini söylemişti

MAKÛS HABERİ AZ EVVEL DUYURDU

Dün yalnızca Taylandlıların değil gazete manşetlerine yansıyan resimleriyle tüm dünyanın kalbini çalan iki suratlı yavru kedi, ne yazık ki 4 günlükken öldü.

Janur kedisi dört günlük bir yaşam savaşının ardından yavru kedi bugün sabah 05:30'da soluk almayı vazgeçti.

Yavru kedinin sahibi Anuwat, sosyal medya aracılığıyla Tung Ngern ve Tung Tong'un vefatını dünyayla paylaştı…

"Ufak Tung ve Ngern Tung Tong öldü. Bu dünyayı terk etti. Neyin yanlış olduğunu öğrenmiyorum. Gece 1'de soluk almakta zorlanmaya başladı ve üzerine battaniyeyi örttüm. Battaniyeyi sabah 5:30'da açtım ve artık soluk almıyordu. Bedeni iyi vaziyetteydi. 17 Temmuz'da doğdu ve 20 Temmuz'da öldü. Gerçekten çok savaştı ve çok sabırlıydı.”

DUYGU DOLU İLETİLER

Anuwat laflarına şöyle devam etti:

“Ona baktığım dört gün içinde bir hayli güçlükle karşılaştı. Hiç böyle bir şey görmedim. Doğmak için gayret etti. Tung Ngern ve Tung Tong muhteşemdi. Tehlikesiz yolculuklar, Ufak. Artık acı sürüklemene gerek yok. Yapabileceğimiz her şeyi yaptık.”Dünyayı şaşkına çevirmişti… ‘İki yüzle’ doğan kediden kötü haber geldiDünyanın en uzun vakit yaşayan Janus kedisi 15 yaşına can verdi

İKİ SURATLI JANUS KEDİLER

İstatistiksel olarak, Janus yavru kedileri genellikle bir günden fazla yaşamda kalmaz. Bununla beraber, 1999 senesinde Amerika Birleşik Devletleri, Massachusetts'te doğan “Frank ve Louie” isimli gri bir Janus kedisi, 15 yaşına kadar yaşadı ve 2014'te öldü. Frank ve Louie, 2012 senesinde Guinness Rekorlar Kitabı'a girdi ve en uzun vakit yaşamda kalan Janus kedisi olarak ismini tarihe yazdırdı.

Janus kedi yavrusu, günümüzde Taylandlıların kalbini fetheden ekstra beden parçalarına sahip tek hayvan da değildi. Dün sabah, dört ayaklı bir doğan bir tavuk da, Tayland'ın kuzeydoğusundaki Nong Khai eyaletindeki bir çiftlikte ünlendikten sonra kendine manşetlerde yer buldu.