Duyarlılık dersiyle hayatı öğreniyorlar

Duyarlılık dersiyle hayatı öğreniyorlar

Sabancı Üniversitesi’ndeki Cemiyetsel Duyarlılık Projeleri Taşıma Ve Sigorta Bedeli Ödenmiş Olarak Teslim dersinde gençler, huzurevinde yaşlılarla ilgileniyor, dezavantajlı talebelere destek oluyor,

Taşıma Ve Sigorta Bedeli Ödenmiş Olarak Teslim, Sabancı Üniversitesi’ndeki tüm talebelerin almakla mükellef olduğu bir ders. Talebeler seçtikleri projelerde farkındalıklarını çoğaldıran saha çalışmalarına katılıp yaratıcı içerikler hazırlıyor. Umursadıkları bir cemiyetsel sorunu seçip dilerlerse bir podcast ya da dijital mecmua hazırlayabiliyorlar. Cemiyetsel Duyarlılık Projeleri İdareyicisi Zeynep Bahar Çelik “Bu sene 10 Haziran’da beşincisi tertip edilen Milli Duyarlılık Konferansı’nın teması ‘Yükseköğretimde sosyal mesullük dersleri’ oldu. Bu alanda çalışma yapmak isteyen üniversitelerle tecrübe ve birikimimizi paylaşıyoruz” diyor.

Gönüllü her tecrübe kişisel bir hasılat

Ece Demirbolat 22
Kısım: Psikoloji
Proje ismi: Huzurevi
“Cemiyetin değişik kesimlerinden değişik yaş grubundaki insanlarla toplanarak farkındalığımı çoğaldırmak istedim. Huzurevindeki büyüklerimizin tecrübeleri, bana güçe gelince pes etmek yerine yeni yollar arama mevzusunda özgüven kazandırdı.”

Sena Yazıcı 24
Kısım: Psikoloji
Proje ismi: İşaret Dili
“Manili çocukların eğitim aldığı merkezlerle yürütülen bu projede üniversite talebeleri, çocukların sevinç aldığı etkinlikleri çoğaldırmaya çalışıyor. Ben duyma manili fertlere destek olmanın yollarını kavramak istiyordum. Projede başlangıç seviyesinde işaret dili bildim ve kendimi bu alanda geliştirmek istediğime karar verdim.”

Berkay Ercan 22
Kısım: Sanayi Mühendisliği
Proje ismi: Hayvan Hakları
“Sığınaklarla ortak yürütülen projede hayvanların bakımıyla ilgileniyoruz. Bu süreç bana sığınak hayvanlarının yaşamıyla alakalı çok şey öğretti.”

Meltem Derelli 22
Kısım: Bilgisayar Bilimi ve Müh.
Proje ismi: Mektep Çocuk
“Bu projede, yerleşkeye yakın bölgelerdeki dezavantajlı mektepler tanımlanıp oradaki çocuklarla çalışmalar yürütülüyor. Daha evvel ortaokul çocuklarıyla nasıl diyalog kurmam gerektiğini öğrenmiyordum. Bağlantı ve empati becerim çok büyüdü, karşımdakini kavramak için daha çok dinlemeye başladım.”

‘Bu ders onları profesyonel hayata da hazırlıyor’

Zeynep Bahar Çelik, Sabancı Üni. Cemiyetsel Duyarlılık Projeleri İdareyicisi

Cemiyetsel Duyarlılık Projeleri dersiyle Sabancı Üniversitesi talebeleri şuurlu tüketimden insan haklarına, manili farkındalığından sıhhate kadar bir hayli mevzuda saha projeleri asıllaştırıyor. Hem içinde yaşadıkları cemiyeti daha yakından tanıyor hem de gözlem yapma bahtı buluyorlar. Dersin kurgusu gençleri odağını yakalıyor. Sahadaki talebe gruplarına, daha evvel bu dersi almış yaşıtları tamamen gönüllülük temeliyle, her safhada kılavuzluk ediyor. Gençler, üniversite öğrenimleri zamanınca bağlantı, elastiklik, pratik düşünce gibi profesyonel hayatta da çok aranan unsurları proje tecrübelerinden elde ederek aynı zamanda ekip olabilme, ortak gayeye odaklanma, disiplin ve mesullük alma gibi ehemmiyetli yetileri de kazanıyor.