Duygu Delen'in ölümüne ilişkin 53 sayfalık bilirkişi raporu! 'Kazara düşmesi mümkün değil'

Duygu Delen'in ölümüne ilişkin 53 sayfalık bilirkişi raporu! 'Kazara düşmesi mümkün değil'

Gaziantep'te 17 yaşındaki Duygu Delen'in vefatına ait dava kapsamında 53 sayfalık bilirkişi raporu hazırlandı. Rapor, 10. Ağır Ceza Mahkemesine sunulurken "Duygu Delen'in balansını kaybederek,…

Hadise yeri tahlil uzmanı, fizik mühendisi, adli tıp uzmanı ve bilgisayar teknolojisi uzmanlarından oluşan kurulun sunduğu 53 sayfalık raporda, hadisenin özetin, adli tıp, hadise yeri tahlil ve kriminal raporları ile hadise yerine ait taslaklara yer verildi.

Maznun Mehmet K'nin, Duygu Delen'e hakaret ettiği ve şiddet uyguladığı, sıhhatli bir birlikteliğin mevzubahisi olmadığı andırdırılan raporda, hadise gününde yaşanan diyalogun da ağır hakaret ve şiddet kullanmaya vardığı kaydolundu.

"Balkondan sıçradığı, düştüğü, düşürüldüğü veya atıldığı" iddiaları ve korunmalarının yoğunlaştığı belirtilen raporda, "Ancak bunlardan daha ziyade hangisinin olabileceğine dair kesin inandırıcı ispatlar elde edilememiştir." ifadesine yer verildi.

Raporun 5 maddeden oluşan netice kısmında, "Oda içerisinde şiddet civarının oluştuğu hadise yeri resimlerinden anlaşılmıştır. Fakat yalnızca kuşkulu Mehmet K'nin çorabında kan bulaşığının olması ve balkonda çoraplı ayak izi vazgeçmesi Duygu Delen'in çoraplarının kuru kalmış olduğu tespit edilmiştir." değerlendirmesi paylaşıldı.

"KAZA SONUCU DÜŞMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR"

Duygu Delen'n boyu ile balkon fobiliğinin yüksekliğine yer verilen raporda, "Duygu Delen'in balansını kaybederek, kaza neticeyi düşmesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir." ifadesi yer aldı.

Vakanın tek yakın görgü şahidinin maznun Mehmet K. olduğu bildirilen raporda, şu ifadeler kullanıldı:

"Mehmet K'nin hadise günü içki içtiği ve uyuşturucu kullandığı tespit edilmiştir. Mehmet K'nin hakimiyetsiz hareketler yaparak Duygu Delen'e hasar verebilecek kadar hırçın olduğu değerlendirilmiştir. Duygu Delen'in kaza neticeyi düşmediği tespit edilmiş olup, intihar veya atılma güzergahından değerlendirildiğinde, vakanın gerçek akım stilinin öğrenilemediği, bu bağlamda kamera görüntüsünün sadece yere temasa yakın ana hitap ettiği, balkondaki vakanın muhtemel hakikatinin anlaşılmasına yarayabilecek rastgele bir görüntü ya da şahit beyanının bulunmaması sebepleriyle, hadiseyi akımı ile beraber kabahat maksat ve niteliğinin sayın duruşmaca daha sıhhatli değerlendirilebileceğinden de hareketle müessif vakanın, gerek tüm dijital civar bilgilerinden gerek şahit ifadelerinden gerekse maznun Mehmet K'in can veren Duygu Delen'e kendi ifadelerinden de anlaşılacağı üzere ağır hakaretler ve şiddet uygulaması neticeyi ağırlıklı zorlamasına bağlı alana geldiğine dair kanı oluşmuştur."

Bu arada, maznun Mehmet K'nin 10. Ağır Ceza Mahkemesinde suçlandığı davaya yarın devam edilecek.

HADİSE

Gaziantep'te 13 Ağustos 2020'de Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanın 4'üncü katından bir şahsın düştüğü ihbarı üzerine hadise yerine sıhhat ve polis ekipleri sevk edilmiş, kaldırıldığı sağlık kurumunda yaşamını kaybeden şahsın 17 yaşındaki Duygu Delen olduğu tanımlanmıştı. Konutta bulunan Mehmet K. 20 hapsedilmişti.

Mehmet K. hakkında "çocuğun isteyerek öldürülmesi" kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet ile "çocuğun kaliteli cinsel istismarı", "hakaret" ve "evde yağma" kabahatlerinden muhtelif oranlarda ceza istemiyle açılan davada duruşma bulgu kararı vermiş ve hadise yeri tahlil uzmanı, fizik mühendisi, adli tıp uzmanı ve bilgisayar teknolojisi uzmanından oluşan kurul, 19 Mart'ta vakanın alana geldiği maznun Mehmet K'nin evinde bulgu yapmıştı.