E-Devlet soy ağacı hizmetinde yeni uygulama: Al üst soy bilgisi şema olarak çıktı alınabilecek

E-Devlet soy ağacı hizmetinde yeni uygulama: Al üst soy bilgisi şema olarak çıktı alınabilecek

E-Devlet soy ağacı denetleme ekranı, yapılan geliştirme sonrası yine gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan alt-üst soy denetleme

İçişleri Bakanlığı soyağacı oluşturma hizmeti ile dijital mutasyon alanında bir adım daha atarak, yurttaşların elektronik civardan erişebilecekleri kamu hizmetlerine bir yenisini daha ilave etti. Bu yeni hizmet sayesinde yurttaşlar popülasyon müdürlüklerine gitmeden soyağaçlarını oluşturabilecek.

AİLE SOYBAĞI 1800’LÜ SENELERE KADAR BİLİNEBİLİR

Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezî Popülasyon Yöneti Sistemi MERNİS Projesi kapsamında elektronik etrafta yakalanan popülasyon kütükleri sayesinde üst soya dair bilgiler kolayca edinilebiliyor.

MERNİS’te yakalanan bilgiler, Osmanlı Yarıyılı’nde 1904 senesinde yapılan genel popülasyon sayımı ile elde edilen bilgilere sabrettiği için 1800’lü senelere kadar doğmuş olan şahısların kaydına ulaşılabilme olanağı sağlıyor.

E-Devlet soy ağacı hizmetinde yeni uygulama: Al üst soy bilgisi şema olarak çıktı alınabilecek

SOYAĞACI OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN

Soyağacı oluşturma operasyonu e-Devlet Kapısını ya da Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılabilecek.

E-Devlet Kapısından soyağacınızı oluşturmak için https://www.turkiye.gov.tr adresinden, T.C. kimlik numarası ve e-Devlet parolası ile tehlikesiz kimlik doğrulama taşıtlarını kullanarak kimliğinizi doğruladıktan sonra “Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Soy Ağacı Oluşturma” hizmetini " seçerek soyağacınıza ait elektronik belge alınabilecek.

Ya da nvi.gov.tr adresinden e-Hizmetler / e-Denetlemeler / Soyağacı Denetleme hizmetini seçip e-devlet ile giriş yaparak alakalı hizmete erişebilinecek.

YAŞANABİLECEK YOĞUNLUKLAR DİKKATE ALINDI

Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü en çok arz gören e-Devlet hizmetlerinden olan alt-üst soy denetlemeye olan yoğun talebi de dikkate aldı. Soyağacı oluşturma servisi dakikada 200 bin isteğe yanıt verebilecek. Ayrıca hizmet tasarlanırken tek bir tasarım kullanmaktan ziyade 8 değişik arka tasarı, 5 değişik çerçeve ve 4 değişik renk alternatifinden oluşan muhtelif tasarımlar da oluşturuldu.

Bu tasarımların ögelerini kullanarak yurttaşlar soyağaçlarının; arka tasarı tasarımını, metin fontlarını,metin renklerini,çerçeve tasarımlarını, çerçeve renklerini, ağaç düğümleri kumpasını ve yerlerini kendi görsel alkışlarına göre tertip edebilecek ve yüksek çözünürlüklü belge çıktısı alarak hatıra olarak gizleyebilecek.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın