Ege ve Akdeniz için kırmızı alarm

Ege ve Akdeniz için kırmızı alarm

Orman Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan yangın tehlike haritasında Ege ve Akdeniz'in ciddi yangın tehlikeyi altında olduğu belirtildi.

Haziran ayı ile orman yangını sezonu başladı. Hem havaların ısınması hem de salgında basmakalıplaşma süreci ile kırsal alanlarda özellikle insan hareketliliğindeki yoğun çoğalışla Türkiye'nin bir hayli yerinden yangın haberleri gelmeye başladı. Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan bültene göre, 1 Haziran'da 7, 2 Haziran'da ise 12 orman yangını çıktı. Mayısın son günlerinde ise yalnızca Antalya'da 3 gün içinde 22 orman yangını çıkarken, 80 dekar alan küle döndü.

ORMAN YANGINI TEHLİKE HARİTASI

Orman Genel Müdürlüğü, 'sıcak büyüme' başlığıyla orman yangınlarıyla alakalı tehlike haritası yayımladı. 'Hava sıcaklıklarının çoğalması ormanlarımızda yangın tehlikesini de artırıyor' ihtarıyla yayımlanan haritada Akdeniz, Ege ve Trakya 'yüksek tehlikeli' bölgeler olarak gösterildi. Ormanların çok hassas olduğuna dikkat çekilerek, “Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimiz yangın tehlikeyi altında. Ormanlarımızı gözetmek hepimizin görevi. Ormanların abuhavanın sigortası olduğunu unutmayalım" ihtarı yapıldı.Ege ve Akdeniz için kırmızı alarm

2 GÜNDE 19 YANGIN

İhtarda, haziran ayı ve yaz mevsiminin geldiği, hava sıcaklıklarının çoğalmasıyla ormanlardaki yangın tehlikesinin de çoğaldığına işaret edilerek, “Ormanlarımızı pak yakalayalım, orman yangınlarına neden olabilecek tutumlardan uzak duralım" denildi.Ege ve Akdeniz için kırmızı alarm

Orman Genel Müdürlüğü bilgilerine göre, 1 Haziran'da Türkiye genelinde 7 ormanlık alan yandı. Bu yangınlar; Bingöl merkez ve Yayladere, Aydın Bozdoğan, Muğla Dalaman ve Menteşe, Antalya Manavgat ve Adana Sarıçam'da çıktı. 2 Haziran'da ise 12 yangın çıktı.

Bu yangınlar ise Bingöl Genç, Manisa Gördes, Muğla Milas, Fethiye, Datça ve Dalaman, Şanlıurfa merkez, Antalya Alanya, Balıkesir Edremit, Kahramanmaraş Pazarcık, Afyonkarahisar Sandıklı, Burdur Bucak'ta oldu.

HER TÜRLÜ ATEŞ YASAK

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, tehlikenin yüksek olduğu 1 Haziran ile 31 Ekim arasında, yangın güzergahından riskli ve salt korunması gereken tehlikeli alanlara girişlerin yasak olduğunu söyledi.

Dikici, anız ve eşi atıkların, orman içi ve yakınındaki tüm alanlarda piknik veya her türlü emelle ateş yakılmasının ve havai fişek atılmasının netlikle yasak olduğunu söyledi.

YÜZDE 95 İNSAN KAYNAKLI

Yangınların yüzde 95'inin insan eliyle çıktığını da dile getiren Dikici, "Yangınların önemsememe, maksat, ihmalkârsızlık, sigara, piknik, anız yakma, tarla arınma gibi bir hayli nedeni var. Yüzde 95'i insan eliyle çıkan bu yangınların yüzde 60'ın üzerindekileri ise ilgisizlikler oluşturuyor" dedi.