Eğitim ödeneği ne zaman yatar? Kırtasiye parası hakkında önemli açıklama

Eğitim ödeneği ne zaman yatar? Kırtasiye parası hakkında önemli açıklama

Eğitim tahsisatı ya da öteki bir ifade ile kırtasiye parası, yeni eğitim öğretim yarıyılının ilk günlerinde hocaların gündeminde yer almaya başladı. Her sene aynı yarıyıllarda ödenen eğitim tahsisatı

Ulusal Eğitim Bakanlığına Millî Eğitim Bakanlığı bağlı mekteplerde görev yapan hocalara, bu seneki öğretim senesine hazırlık tahsisatı verilecek. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla şehirlere sevk edilen yazıda, öğretim senesine hazırlık tahsisatının, bu sene 1250 lira olduğu belirtilerek, hocalara bu ödemenin 2 Eylül 2021'den itibaren yapılacağı bildirildi.

6. yarıyıl toplu kontratta varılan uzlaşmaya göre, Eğitim öğretim senesine hazırlık tahsisatı 2022 seneyi için 1.325 TL’ye; 2023 seneyi için 1.400 TL’ye çıkarılmıştı.

657 rakamlı Devlet Memurları Yasasının 32. Maddesine göre hazırlık tahsisatı, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil hoca unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen hocalık yapanlara ilköğretim ve mektep müdürleri ile takviyecileri, cezaevi mekteplerinde çalışan hocalar, idareyici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman takviyecileri dahil ödenen paradır.

Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Heyeti kararına göre, hocaların öğretim senesine hazırlık tahsisatına her sene için yüzde 2,5 zam yapılıyor.