Ehliyet sınavında kopya düzeneği: 5 kişilik grup yakalandı

Ehliyet sınavında kopya düzeneği: 5 kişilik grup yakalandı

Ordu’da ehliyet imtihanına girenlerin üzerine ses ve görüntü tertibatları yerleştirerek ehliyet almalarını sağlayan 5 karakter bir grup tutuldu.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen harekât kapsamında uzun takipler sonucunda Ordu’da sahte ehliyet tertip eden gruba harekât tertip edildi.

Kuşkuluların ehliyet imtihanını geçemeyen bireylere 4 bin- 6 bin lira karşılığında sahte olarak Gürcistan ehliyeti tertip ettikleri, joker şahısları ehliyet imtihanına girdirdikleri veya imtihana girecek bireyin üzerine ses ve görüntü tertibatları yerleştirdikleri tanımlandı. Grubun bugüne kadar 20 şahsı bu tertibatla imtihana girerek ehliyet almasını sağladığı tanımlandı.

Ehliyet sınavında kopya düzeneği: 5 kişilik grup yakalandı

Grup abonelerinin üzerinde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, başka bireylere ait kimlik fotokopileri, biyometrik resimler, imtihanda kopya sürükleme emeliyle kullanıldığı değerlendirilen ses ve görüntü tertibatı ele geçildi.

Harekât kapsamında tutularak adli operasyonları bitirilen kuşkululardan 2’si KOM Şube Müdürlüğü'nden, 2’si cumhuriyet savcılığınca, 1 kuşkulu ise adli hakimiyet kararıyla hür vazgeçildi.