Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

Bu hafta İşin Peşinde köşesi için akvarist mesleğine tecrübeledim. Esrarengiz bir iş ve kusur kaldırmıyor. Ciddi bir uzmanlık ve eğitim gerektiriyor. İş için evvel mutfağa girip onlarca kiloluk…

Farklı iş gruplarını tecrübeleyip izlenimlerimizi aktardığımız İşin Peşinde köşesi için bu haftaki durağımız ‘akvarist’lik oldu. Bu işi yapmak için ilk evvel ciddi bir lisans eğitimi ve deneyim gerekiyor. Dev havuzlardaki onlarca canlı ve bulundukları etraftaki ekosistemi sağlamak, balansı gözetmek özenli bir takip süreci gerektiriyor. Suratlarca canlının farklı lüzumları var. Hepsini anlık izleyip zamanı geldiğinde karşılamak koşul.

EVVEL DETAYLI TASARI

Burada mesai sabah saat 8’de başlıyor. Takımlar tüm gün çalışıyor. Ancak akvaristler sabah gelip bir çalışma tasarıyı hazırlıyor. Bu tasarı her senenin başında hazırlanan aylık çalışma tasarısının da bir parçasını oluşturuyor. Kimin nereye bakacağı, neleri hakimiyet edeceği hangi balıkları besleyeceği belirli. Florya’da bulunan İstanbul Akvaryum’daki mesaimde bana eşlik eden Uğur Çağlar. Çağlar’ın ilk lafları “Bu tasarılama bizim için çok ehemmiyetli. Buradaki yaşamın meselesiz devam etmesi için en ince ayrıntısına kadar tasarı yapmak zorundayız” oluyor.

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

-18 DERECEDE KORUNUYOR

Uğur Çağlar, bir küratör. Başka Bir Deyişle tüm alanlardan o mesul. Telefonu hiç susmuyor. Bana, günlük iş rutinini anlatırken kesintisiz onu arayıp bilgi veya görüşünü alıyorlar. Birlikte hakimiyetleri yaptıktan sonra rutinin bir parçası olan mutfak kısmına geçiyoruz. Çağlar, ilk evvel bana anlattığı gibi soğuk hava ambarına gidip onun istediği yemleri getirmemi istiyor. Eksi 18 derecedeki ambara girdiğimde süratlice malzemeleri alıp çıkmaya çalışıyorum. Ama bana kolilerin hepsi aynı geliyor. Çağlar’ın ihtarı ile üstündeki kodlara göre paketleri mutfağa getiriyorum bu kez.

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

ŞEF GİBİ HAZIRLIK

Yemlerin taze olması gerektiğini anlatan Çağlar, “Bayat ya da ikinci nitelik yem kullanamıyoruz. Biz balık haline gidip yem için alım yapacağımızı söylediğimizde bize hemen ikinci nitelik mahsulleri çıkarıyorlar. Ama biz onları değil lokantalar gibi taze balıklardan almak istediğimizi belirtiyoruz” diyor. Anlattığına göre yemler Norveç, Şili ve Kanada gibi dünyanın farklı noktalarından geliyor. O gizeme ambardan getirdiğim mahsulleri tezgaha dizip Çağlar’ın öğrettiği biçimde kesmeye başlıyorum. Midye, mezgit, kabuklu karides, uskumru, mavi yengeç ve kalamar... Hepsi akvaryumdaki balıklar için akılda şeflerin ünlü lokantalarındaki servisleri gibi hazırlanıyor burada.

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

HER BALIĞA FARKLI

Kesim harekâtı ise azıcık özen istiyor. Evvelden çözdürülmüş yemler her balığa göre özel olarak doğranıyor. Kimi küp küp kimi fileto biçiminde. Ardından doğradığımız yemleri dev havuzlardaki balıklara vermek için mutfaktan çıkıyoruz. İlk durağımız levreklerin olduğu kısım. Onları midye ve mezgitle besliyoruz. Yemleri suyun üzerine her serptiğimde balıklar yukarıya zıplıyor. Bu düzeyde üstünüz kuru olsa da ıslanmamanız imkânsız.

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

AZICIK ONLARLA EMPATİ YAPTIM

Akvaristlik işini tecrübelerken bu canlıların çok yakınında olunca empati yapma fırsatı da buldum. Çok rakamda beynelmilel etraf teşkilatı ve sivil toplum kuruluşu tematik akvaryumların var olma nedenine tenkit etiyor. Sarihçesi bunda haksız değiller. Geçtiğimiz yarıyılda bazı şov merkezlerinde fok balıklarına ve değişik canlılara yapılan makûs muamele ortaya çıkmıştı. Bu akvaryumlarda bir şov yapılmıyor, gördüğüm kadarıyla canlılara en hoş biçimde bakılıyor. Ancak natürel civarından uzakta olmak onların seçimi olur muydu? Pek emin değilim. Dünyada çok büyük tematik akvaryumlar var. Özellikle ABD’de devasa ebatta. Ülkelerin turizmi için ve çocuklar için de çok ehemmiyetli görülüyor. Ciddi bir ekonomik fayda da sağlıyor. İstanbul Akvaryum’da çalışırken dev havuzlarda rehabilitasyon edilen deniz canlılarını gördüm. Balıkçı ağlarına takıldığı için bakanlık tarafından bu akvaryuma emanet edilmiş. İyileşince denizlere dönecekler. Bu harika bir hadise. Bu akvaryumlardaki canlı spektrumu azıcık eksiltilip rehabilitasyon ve araştırmalar için bakımı yapılan canlıların rakamı çoğaldırılsa daha iyi olabilir. Şirket meseleleri efor olsa da çocuklar yeniden bu canlıları da görmeye gelecektir. 

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

SUYUN ALTI DENEYİM İSTİYOR

Gizeme geliyor dalgıç elbiselerini giyip suya girmeye. Bu kere suyun içinde orfoz ve köpekbalığı gibi büyük balıklar var. Ve onlar suyun içinde besleniyor. Akvaristler burada çok dikkatli olmak zorunda. Yanlış bir hareket onlara hasar verebilir. Rahatsız edebilir. Burada çalışmak için akvaristlerden azıcık daha deneyim kazanması ve uzmanlaşması bekleniyor. Suyun altında alınan soluğun sıklığı dahi özenle izlenerek akvaristlere bu görevler veriliyor.

KİYAFETİ GİYMEK EZİYET

Suyun altına girmeden evvel takım liderlerinden kısa bir eğitim alıyorum. Balıklara nasıl yanaşmam gerektiğini, nasıl soluk alınacağını usulca dinliyorum. Daha sonra dalgıç elbiselerini girip suya giriyoruz. Suyun altında bazı balıklara yem verip suskunca geziyoruz. Bir yandan da çevreyi hakimiyet ediyoruz. İşimiz bitince tekerrür yüzeye çıkıp elbiseleri çıkarmaya geliyor gizeme. Ama bunları giymesi de çıkarması da oldukça bir tasa. Belki de en zorlu iş teçhizatlarından biri diyebilirim.

Ekmek Jaws’ın ağzında: Ortalama maaşları 5 bin 500 lira

NE KADAR KAZANIYORLAR?

Hem beslenme, hem turizm hem de araştırmalar için dev havuzlarda yakalanan balıkların bakımlarından akvaristler mesul. Peki akvaristler ne kadar kazanıyor? Reelinde yaptıkları işe göre çok fazla kazanmıyorlar. Türkiye’deki vasati ücretler 5 bin 500 lira. Bu çalışılan alana göre değişiyor. Yurtdışında ise bu fiyatlar çok daha yüksek. 

TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI

Bu akvaryumlar aynı zamanda turizm hareketliliği de yaratıyor. İdareyicilerin verdiği bilgilere göre en kalabalık günde 14 bin birey ziyaret etmiş. Özellikle mekteplerin kapandığı yarıyılda bu hareketlilik çoğalıyor. Rus ve Arap turistler ise başı sürüklüyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara