Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan fiyat istikrarı vurgusu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan fiyat istikrarı vurgusu

Cumhurbaşkanı Takviyecisi Fuat Oktay başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Ekonomi Koordinasyon Heyeti Buluşması sona erdi. Buluşmada, son yarıyılda yaşanan ekonomik büyümeler ve maliyet

Cumhurbaşkanı Takviyecisi Fuat Oktay başkanlığında biraraya gelen Ekonomi Koordinasyon Heyeti Buluşması sona erdi. Buluşma, Hazine ve Maliye Bakanı, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ticaret Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ile alakalı müesseselerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

3 saat süren buluşma sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Buluşmada, son yarıyıldaki büyümeler kapsamında Türkiye ekonomisine ait genel görünüm ve temennilerin yanı gizeme senenin geri kalan yarıyılı için kamu maliyesine müteveccih öngörüler değerlendirilmiş, ek bütçe süreci ile alakalı temel hususlar üzerinde durulmuştur.


Son yarıyılda küresel ölçekte besin tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek maliyet çoğalışları kaynaklı meseleler de dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım mahsulleri başta olmak üzere talep güvenliğinin ve maliyet kararının sağlanmasına ait temkinler ve reelleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Erken İhtar Sistemi’nin çıktıları da göz önünde bulundurularak besin enflasyonuna müteveccih atılması gereken adımlar ele alınmıştır.

Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi gibi uygulamalar kapsamında kaydolunan büyümeler ayrıntılı biçimde görüşülmüştür. Mevzubahisi uygulamaların yurt içindeki imal kapasitesini artırmak ve ara mülklerdeki ithalata bağımlılığı eksiltmek suretiyle gelişmeye ve cari operasyonlar balansına sağlayacağı katkının artırılmasına müteveccih çalışmalar üzerinde durulmuştur.

Son olarak, eskiki EKK buluşmalarında alınan kararların uygulama neticeleri gözden geçirilmiş; bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar tartışılmıştır.