Ekonomi torba teklifi komisyondan geçti: 75 TL’lik asgari ücret desteği geliyor

Ekonomi torba teklifi komisyondan geçti: 75 TL’lik asgari ücret desteği geliyor

Torba yasa öneriyi komitede yapılan ilave etmelerle kabul edildi. Buna göre 2021 senesinin tamamı için 75 TL’lik minimum fiyat takviyeyi verilecek. Minimum fiyat takviyeyi toplu kontratlı yerlerde…

EKONOMİDE bir hayli alanda yeni tertip etmeler getiren torba yasa öneriyi komitede yapılan ilave etmelerle kabul edildi. Torba önerinin görüşmeleri sırasında AK Partili vekillerin imzasıyla verilen ve kabul edilen önergeyle, 2021 senesinin tamamı için 75 TL’lik minimum fiyat takviyeyi verilecek. Minimum fiyat takviyeyi toplu kontratlı yerlerde brüt 7 bin 920 TL’ye kadar uygulanacak. Yetkililer, geriye dönük olarak da mahsuplaşma yapılacağını belirtiyor. Kurula tertip etmeyle alakalı bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Takviyecisi Ahmet Erdem 2016 senesinden bu yana uyguladıkları minimum fiyat yardımının bu sene de maddeyle yürürlüğe gireceğini söyledi. Dayanağın günlük 2.5 lira olacağını belirten Erdem, 2020 senesinde kapsam giren minimum fiyatlı rakamının 17.3 milyon olduğunu da sözlerine ilave etti. İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Akılda ise, önergeyi desteklediklerini ifade etti. Akılda, “Zira burada yalnızca bunu patron takviyeyi diye düşünmeyelim, bunun bir tarafı da emekçidir nihayetinde” diye konuştu. Komitede laf alan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da, 6 aydır gündeme gelmesini bekledikleri maddenin gündeme gelmesinden dolayı memnun olduklarını belirtti.

Görüşmeler sırasında kabul edilen bir öbür tertip etmeyle de tasarruf finansman firmalarının tasfiyesini TMSF yürütecek. Hazine ve Maliye Bakan Takviyecisi Şakir Ercan Gül, “Takribî 21 firmanın mali gidişatları haysiyetiyle problemli olduğu anlaşılıyor. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu’nin girdiği hesaplar çerçevesi içerisinde kasalarında yeterince para olmadığı. Toplam bu sektörde 387 bin mudi var. Tasfiye mevzusunda uzmanlaşmış TMSF’ye devir suretiyle oradaki buradaki mağduriyetin minimize edilmesi için mücadele sarf edilecek” diye konuştu. Gül, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın “Şimdi de bu konutum firmalarının skandalıyla karşı karşıyayız. 387 bin vahim bir sayı. Bunların kaçı mağdur?” sualine ise, “Mağdur olma ihtimali alt yukarıya yüzde 10’u, 40 bin etrafında” cevabını verdi.

İŞ DÜNYASINDAN TEŞEKKÜR

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu TİSK İdare Heyeti Başkanı Özgür Burak Akkol, minimum fiyat takviyesine ait tertip etmenin kabul edilmesinden büyük memnuniyet dinlediklerini belirtti. Akkol, “Tüm süreç hoş bir noktaya bağlandı ve minimum fiyat takviyeyi kabul edildi. Yapıcı çağrılarımıza cevap veren başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin’e, bakanlarımıza, komite azası vekillerimize ve bürokratlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

GETİRİLEN TERTİP ETMELER

Öneriye göre, karşılıksız çek tertip etme kabahatinden mahkûm olanların cezalarının infazı 30 Nisan 2021’e kadar durdurulacak. Bu kabahatlerin infazı eskiki legal tertip etmeyle 24 Mart 2020’ye kadar durdurulmuştu. Böylece 24 Mart 2020-30 Nİsan 2021 tarihleri arasındaki karşılıksız çek kabahatleri kapsama alınacak. Çek değerinin ödenmeyen kısmının onda birini ödemek için öngörülen müddet de 30 Haziran 2022’ye kadar uzatılacak.Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki evrakı almadan ve veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara getirilen cezaların yürürlük tarihi 2022 senesine ertelenecek.Gözaltı zamanlarının uzatılabilmesine ait tertip etmeyle, kamu görevlilerin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerin geri alınması, işe ait unvanların kullanılmamasına ait tertip etmelerin süresi 3 sene daha uzatılacak.

783 İŞLETMEYE 302 İDAREYİCİ

TERÖR teşkilatlarına aidiyeti, iltisakı veya iletişimi sebebiyle işletmelere ve varlıklara kayyum soyulmasına karar verildiği takdirde kayyum olarak TMSF’nin ceddileceğine ait tertip etmenin süresi 3 sene daha uzatıldı. AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, “Fon, hâlihazırda Türkiye’nin 37 şehrinde toplam 783 firmada ve 103 asıl şahsın mülk varlığı kıymetlerinde kayyum olarak görev yapmaktadır. Fon’un kayyum olarak görevlendirdiği işletmelerden bugüne kadar da 420’sinin kayyumluk kararı yeniden duruşmalar tarafından tamamen kaldırılmıştır. Bu 783 tane işletmeye 302 şahıs idareyici olarak ceddilmiş…” bilgisini verdi. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “700 küsur işletme bir bünyede yönet edilebilir mi, var mı dünyada böyle bir misal?” derken, İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Akılda da, “Bir insan 10 tane firmanın nasıl idareyicisi olabilir? Bir işletmeyi 8 -10 şahıs idarerken, 1 şahıs 10 tane firmada yer alıyorsa bu iş değişik bir noktaya doğru gidiyor demektir” dedi.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın