Ekvador'da kanlı isyan! Hapishanedeki çatışmada 43 kişi öldü

Ekvador'da kanlı isyan! Hapishanedeki çatışmada 43 kişi öldü

Ekvador’da bir cezaevinde çıkan tartışmada 43 şahıs can verdi. Münakaşanın mahkumlar arasında bulunan birbirine düşman iki çetenin aboneleri arasında çıktığı bildiriliyor. Bölgeden gelen resimler yaşananların

Güney Amerika ülkesi Ekvador, uyuşturucu firaricilerinin ve bu şahıslarla iletişimli cezaevi çetelerinin çatışmaları ve kanlı hesaplaşmalarıyla şan salmış bir ülke. Son senelerde misaline sıkça tesadüfülen bu çatışmalarından biri dün yaşandı ve neticede 43 insan yaşamını kaybetti.

2021'in başından bu yana rakip uyuşturucu çeteleri tarafından körüklenen bu çatışmaların altıncısında yeniden çok rakamda insan can verdi ve çok kısa vakit içinde bu çatışmalarda yaşamını kaybeden insan rakamı 400’e yükselmiş oldu.

Başşehir Quito'dan otomobille takribî iki saat uzaklıktaki Santo Domingo de los Tsáchilas hapishanesinin maksimum güvenlikli kanadının hakimiyetini, çıkan çatışmaların ardından 200'den fazla polis komandosu yine ele geçirdi. Ancak bu, 43 mahkûmun ölmesini yasaklayamadı ve ölü rakamının çoğalması muhtemel.Ya

Ekvadorda kanlı isyan Hapishanedeki çatışmada 43 kişi öldü Yaşanan çatışmaların ardından özel polis güçleri cezaevi çevresinde böyle görüntülendi

İNFAZ BIÇAKLARLA YAPILDI!

İçişleri Bakanı Patricio Carrillo gazetecilere verdiği beyanatta, kurbanların çoğunun "bıçaklı silahlarla infaz edildiğini" söyledi.

Uyuşturucu firariciliği çeteleri arasındaki rekabetin körüklediği şiddet eşi görülmemiş seviyelere yükselirken, Ekvador'da 2021'in başından bu yana can verenlerin rakamı takribî 400'e yükselirken, bu son çatışma altıncı ölümcül cezaevi kırımı olarak kayıtlara geçti.

Ekvadorda kanlı isyan Hapishanedeki çatışmada 43 kişi öldü Cezaevilerin duvarları dahi çetelerin izlerini taşıyor

Guayaquil'deki Litoral cezaevinde 119 mahkûmun yaşamını kaybettiği bir kırım da dahil olmak üzere, geçen sene ülke cezaevilerinde 300'den fazla mahkûm katledildi.

Sosyal medyadaki ürkütücü görüntüler, cezaevinde bir avluya saçılmış bölünmüş cesetleri gösteriyor. Öte yandan, yerel televizyonlar, Ekvadorlu izleyicilere çok tanıdık gelen, beğendiklerinden haber almak için naçarca cezaevinin dışında bir araya gelen çoğu kadın düzinelerce akrabayı gösteren görüntüler yayınladı.

Ekvadorda kanlı isyan Hapishanedeki çatışmada 43 kişi öldüMahkum yakınları cezaevi etrafında böyle haber bekledi...

POLİS ŞEFİ NAKİL KARARINI TENKİT ETTİ

Ekvador polis şefi Fausto Salinas gazetecilere verdiği beyanatta, "Gerçekten çok fazla şiddet vardı" dedi ve cezaevinde el bombaları, cihazlı tüfekler, silahlar ve cephane bulunduğunu da sözlerine ilave etti. Salinas dün erken saatlerde, yerel televizyona bu şiddeti tetikleyen şeyin bir çete liderinin başka bir cezaevinden nakledilmesi olduğunu söyledi ve nakil emrini veren yargı makamlarını tenkit eterek "Bu şahsın varlığı çatışma ve şiddet yarattı" dedi.

Bu son kırım, bu sene Santo Domingo cezaevindeki ilk büyük çaplı şiddet vakayı oldu.

Şubat 2021'de aynı cezaevinde, kabahat çetelerinin değişik cezaevlerinde eş zamanlı olarak tertip ettiği ve ülke genelinde toplam 78 şahsın vefatına neden olan hücumun bir parçası olarak, bir haylisinin kafası kesilip parçalara dağılmış biçimde olmak üzere 33 mahkûm öldürüldü.

Analistler, yerel kabahat çetelerinin rakip Meksikalı Sinaloa ve Jalisco Yeni Nesil uyuşturucu kartelleriyle çalışmak için rekabet etmeye başlamasıyla cezaevi şiddetindeki çoğalışın başladığını söylüyor.

Ekvadorda kanlı isyan Hapishanedeki çatışmada 43 kişi öldüKan donduran görüntüler sosyal medya üzerinden dünyaya dağıldı

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞININ MERKEZ ÜSLERİNDEN

Dünyanın en büyük iki kokain üreten ülkesi olan Kolombiya ve Peru arasında yer alan Ekvador, uzun Pasifik kıyı şeridi ve büyük nakliye ve balıkçı filoları sebebiyle stratejik bir firaricilik rotası olmaya devam ediyor.

Bu senenin ilk dört ayında Ekvador makamları, bir evvelki sene ele geçirilen ölçünün iki katı olan 85 ton kokain ele geçirdi.

İsrail'e resmi ziyarette bulunan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, paylaştığı tweet'te kurbanların ailelerine başsağlığı diledi ve "Bu yaşananlar çete şiddetinin bahtsız neticeyidir." dedi.