Ekvador'da koronavirüs skandalı... Gerçek ölü sayısı açıklandı!

Ekvador'da koronavirüs skandalı... Gerçek ölü sayısı açıklandı!

Ekvador'da 8 binden daha fazla hadisenin Kovid-19 kaynaklı vefat olarak kaydolunmadığı ortaya çıktı. Kayıtlardaki ölü rakamı 30 bin 744 olarak aktüellendi.

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da yeni tip koronavirüsten Kovid-19 can verenlerin rakamının açıklanandan 8 binden daha fazla olduğunun tanımlandığı bildirildi.

Ülkede Kovid-19'dan yaşamını kaybedenlerin rakamı, tahlillerin ardından 8 bin 786 çoğalarak 30 bin 744 olarak aktüellendi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Kovid-19 semptomları taşıdığı halde sisteme kaydolunmayanların tespit edildiği belirtilerek, salgın kaynaklı ölü rakamının yine hesaplandığı bilgisi paylaşıldı.

Son dakika haberi: Herkes Delta derken sinsice yayıldı... Bağışıklığı atlatıyor, aşılar durduramıyorSon dakika haberi: Herkes 'Delta' derken sinsice dağıldı... Bağışıklığı atlatıyor, aşılar durduramıyor!

Ekvador'da son 24 saatte hadise rakamı 669 çoğalarak 478 bin 615 olurken iyileşenlerin rakamı da 443 bin 880 olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz yarıyılda Peru ve Meksika da eş bir adım atmıştı. İki ülke Kovid-19'a bağlı vefatlarda yetersiz sayım yaptığını kabul etmişti.

Perulu uzmanlar, resmi istatistiklerde reel vefat rakamının yetersiz sayıldığı mevzusunda uyardıktan sonra, yetkililer ölü rakamını 69 bin 342'den 180 bin 764'e revize etmişti.

: İlginize Sürükleyebilir Dördüncü dalga haykıra haykıra geliyor! Uzmanlardan flaş ihtarlar...Rumlar birbirine düştü... Tarihi hücumun ardından Hürriyet o semtte! Suratlarca şahıs himaye altında! Monkeypox alarmı

Başka bir deyişle gelen ihtarlar sonrası ülkedeki Kovid-19'a bağlı vefat rakamı bir gecede 2,5 kat çoğalmıştı.

Meksika Sağlık Bakanlığı yetkililerinin son 1 seneyi göz önünde bulundurarak yaptığı çalışmalar neticesinde ise salgın kaynaklı ölü rakamının açıklanandan 4 bin 272 fazla olduğu tanımlanmıştı.