Electronic Arts ile FIFA'nın iş birliği neden sona erdi? CEO Wilson açıkladı: 'Yalnızca dört harf'

Electronic Arts ile FIFA'nın iş birliği neden sona erdi? CEO Wilson açıkladı: 'Yalnızca dört harf'

Amerika Birleşik Devletleri merkezli video-reyin işletmeyi Electronic Arts, FIFA ile 29 senelik ortaklığını sonlandırdı. Bu ayrılığın nedeni merak edilirken işletmenin CEO'su Andrew Wilson, mevzuyla

Electronic Arkası INC EA işletmeyi, Beynelmilel Futbol Federasyonları Birliği FIFA ile video-Reyin ortaklığını resmen sonlandırdığını duyurdu.

EA-FIFA ortaklığı bu sene Katar'daki Dünya Kupası sonrası sona erecek.

2024'TE SON BULACAK

Dünya Kupası 2022 Aralık'ta asıllaşacak. FIFA oyunları genellikle iki ay evvel, başka bir deyişle Eylül/Ekim yarıyılında yayımlanıyor, bu da FIFA 23'ün hala mevcut uyuşmanın parametreleri dahilinde olacağı anlamına geliyor.

Ortaklığın bitmesiyle beraber EA, 2023 senesinde, dünya futbol etraflarındaki 300'ü aşkın partneriyle işbirliği halinde 'EA Sports FC' isimli interaktif bir reyin yayınlamayı tasarlıyor.

1 MİLYAR STERLİN ARZI

EA Sports'tan dünyanın en popüler video oyununa devam etmek için FIFA'nın lisans ve ad hakları için 1 milyar sterlin arz ettiği belirtildi.

SADECE 'DÖRT HARF' ANLAMINA GELİYOR

Mevzuyla alakalı açıklamalarda bulunan EA CEO'su Andrew Wilson, "Son 30 senede FIFA ile harika bir ilişkimiz oldu. Milyarlarca değer yarattık. Bu çok büyük bir şey. Seyyaredeki en büyük cümbüş kuruluşlarından birini yarattık. FIFA markasının, bir video oyunu olarak futbolu idareyen bir uzuvdan daha fazla anlamlı olduğunu iddia edebilirim. Böbürlü olmamaya çalışıyoruz ama temel olarak Dünya Kupası olmayan bir senede FIFA, kolinin üstündeki sadece dört harf anlamına geliyor. Artık reyin dijital olarak satın alındığı için kimse koliyi dahi görmüyor" dedi.

FIFA MANİ OLDU

Wilson laflarına şöyle devam etti: "Geleceğe baktığımızda ekibi geliştirmek istiyoruz ve ironik bir biçimde FIFA lisansı buna mani oldu

Oyuncularımız dijital ekosisteme daha kapsamlı girmemizi istiyorlar. FIFA lisansları nedeniyle bu gerçekten güçtü ve istediğimiz kadar süratli hareket edemiyorduk"

AD HAKLARI KAYBEDİLECEK Mİ?

EA Sport'tan yapılan açıklamada "On senelerdir yatırım yapmaya devam ettiğimiz 19.000'den fazla oyuncu, 700'den fazla ekip, 100'den fazla stadyum ve 30 ligden oluşan eşsiz lisans portföyümüz, en iyi biçimde EA Sports FC'de olmaya devam edecek. "Buna Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A, MLS ve daha aşırısı ile özel ortaklıklar dahildir" ifadeleri yer almıştı.

İLK DEFA 'FIFA' OLMAYACAK

EA Sports futbol reyin acelesi, her zaman 'FIFA' kelimesini kapsıyordu. Geçtiğimiz seneler içinde "'FIFA International Soccer', 'FIFA Football', 'FIFA World Cup' ve 'FIFA Street' gibi ufak farklılıklar geçirdi.