Elektrik alamadım

Elektrik alamadım

Türkiye’de elektrikli taşıtların sayısı çoğalırken, hem bir hafta süresince elektrikli taşıt sınadım hem de kullanıcıları dinledim. Tecrübelerim ve dinlediklerim şarj altyapısının hâlâ en büyük sorunların

SON üç senede ülkemizde 4 bine yakın tamamen elektrikle çalışan taşıt satıldı. Bu sene, markaların elektrikliye geçiş stratejileri kapsamında Türkiye pazarına sunulan elektrikli taşıtların sayısının artması, satışların da aynı oranda yükselmesi bekleniyor. TOGG’un da sene sonunda ilk elektrikli taşıtını yapım bantlarından indireceği düşünüldüğünde Türkiye’yi 2 sene içerisinde çok ciddi bir elektrikli mutasyon bekliyor. Ben de bu noktadan hareketle tamamen elektrikle çalışan arabayla bir hafta geçirdim ve elektrikli taşıt kullanıcılarının yaşadığı tecrübeleri dinledim. Hem kendi tecrübelerim hem de kullanıcıların anlattıkları, şarj istasyonlarıyla alakalı çözülmesi gereken bir hayli sorun olduğunu bizlere gösterdi.

ŞARJ PROBLEMİ VAR

Bir haftalık elektrikli taşıt tecrübem için etrafımdaki şarj istasyonlarını tanımladım ve buna göre tasarılamalar yaptım. Ancak, karşılaştıklarım hiç de tasarladığım gibi olmadı. Yaşadığım en temel sorunlar şunlar oldu:

İstasyon çalışmıyor: Şehir içi noktalardaki etkin şarj istasyonlarına eriştiğimde bir hayli istasyonun çalışmadığını gördüm. Bazı gidişatlarda 2-3 istasyon gezdim, sonunda çalışan istasyon bulduğumda kullandığım taşıt neredeyse kapanmak üzereydi.

Düşük voltaj uyarısı: Bazı istasyonlarda karşılaştığım sıkıntı ise düşük voltaj oldu. Misalin, Eyüp’teki şarj noktasında bir gece evvel taşıtımı şarj edebilirken, ertesi gün gittimde düşük voltaj sebebiyle taşıtı şarj edemedim.

Site ve AVM’ye giremedik: Taşıtı şarj etmek için gittiğim sitede görevli tarafından içeri alınmadım. Yeniden bazı AVM’lerde güvenlik görevlileri, istasyonlar 24 saat sarih olmasına karşın “22.00’dan sonra içeri alamıyoruz” dedi.

Park işgali: En çok karşılaştığım sorun şarj noktalarında elektrikli taşıtlar için dağılmış alanlara öbür taşıtların park etmesiydi. Şarjım hiç kalmadığı için saatlerce taşıtın sahibinin gelmesini bekledim.

Elektrik alamadım

KONUTTA İSTASYON KOŞUL

Takribî üç aydır elektrikli taşıt sahibi olan Ebru Pilavcı da mevzuyla alakalı tecrübelerini şu biçimde aktardı: “Elektrikli taşıtı gerek etrafı koruma gerekse uygun tüketim maliyetleri sebebiyle seçim ettik. Sahip olduğu teknolojiler de yeniden elektrikli taşıtı seçim etmemizdeki bir öbür ehemmiyetli faktördü. Yalnız şunu özellikle belirtmeliyim ki, bir elektrikli taşıt sahibi olduğunuzda konutunuza veya iş yerinize sadece sizin kullanabileceğiniz bir istasyon kurdurmanız şu an için koşul. Bazı gidişatlarda şehir içindeki değişik noktalardan şarj etmemiz gerektiğinde genellikle bozuk istasyonlarla karşılaşıyoruz. Misalin, geçtiğimiz günlerde 3 istasyon gezdim 3 istasyon da bozuktu.”

‘ÇOK MEMNUNUM’

Bir başka elektrikli taşıt kullanıcısı Hüseyin Sağlam ise yaşadığı tecrübeleri, “Bir yıldır elektrikli taşıt kullanıyorum. Öncelikle oldukça memnun olduğumu belirtmem gerekir. Gerek etrafa duyarlılığı gerek sahip olduğu teknolojisiyle ‘daha evvel bir arabaya binmemişim’ dahi diyorum. Esas sorun ise şarj altyapısının iyileştirmesinde. Benim konutumda ve iş yerimde şarj istasyonum var ama değişik noktalardan şarj etmek istediğimde istasyonların çalışmaması ve park alanların işgali gibi bir hayli sorunla karşılaşabiliyorum. Bazı AVM’ler ise 22.00’dan taşıt elektrikli olmasına karşın otoparka sokmuyor”
sözleriyle anlattı.

‘MONTAJ SÜREÇLERİ KOLAYLAŞMALI’

MEVZUYLA alakalı görüşlerini aldığımız Türkiye Elektrikli ve Hibrid Taşıtlar Derneği TEHAD Başkanı Berkan Bayram, yaşanan sorunlar çerçevesinde istasyonların daha bereketli kullanılabilmesi için yapılması gerekenleri şöyle özetledi: “Öncelikle şarj noktalarının öbür taşıtlar tarafından otopark yeri olarak idrak edilip işgal edilmemesi gerekiyor. Öbür yandan, bu alanların birer ticari şirket olduğunun üçüncü taraflarca bilinmesi gerekli. Kamu müesseseleri tarafından teşvik edilmesi ve montaj arz süreçlerinin daha basitleştirici olması da koşul. Ayrıca, sektörel yapılanmamız hali hazırda cılız ilerliyor. Sektörün temsiliyetini yapan bir müessesenin olmaması da istenilen kanuni yapılandırmaların gecikmesine neden oluyor. Bu mevzudaki çalışmalarımız sürüyor.”

NE KADARA ŞARJ OLUYOR?

TÜRKİYE’de takribî 3 bin, İstanbul’da ise bin 250 adet şarj istasyonu bulunuyor. Elektrikli taşıtların şarj maliyetleri ise bu senenin başından itibaren takribî yüzde 130 oranında çoğalmış gidişatta. Bu maliyet alınan şarjın tipine göre değişiyor. Misalin, şarj istasyonları sağlayan bir firma artan maliyetler kapsamında AC soketler konut tipi banal şarj için 7.4 kW’a kadar olan şarj hizmetini dakika başı 25 kuruştan 55 kuruşa çıkarırken, 50 kW’a kadar olan DC soketler süratli şarj için şarj maliyetinı dakika başı 1.7 liradan 3.9 liraya çıkardı. Kısacası, elektrikli taşıtlarda 1 kmnin maliyeti vasati 1 lira oldu. Ben de 250 kmlik bir erim için AC tipi şarja 135 lira ödeme yaptım.

Elektrik alamadım

Türkiye Elektrik Kurumu ŞARJLA 1000 KİLOMETRE GİDEBİLEN ARABA

MERCEDES-Benz, türkiye elektrik kurumu şarjla 1000 km giden yeni modeli Vision EQXX’i duyurdu. Henüz seri üretilmeye hazır olmayan ama markanın elektrikli vasıtalarla alakalı çalışmaları hakkında ehemmiyetli ipuçları barındıran model, 0.17 Cd’lik rüzgâr mukavemeti ve pillerindeki enerjinin yüzde 95’e kadarını tekerleklere ulaştırabilmesiyle 1000 kilometre’lik erime erişebiliyor. Firmadan yapılan açıklamada, sadece 18 ayda boş bir kağıttan bitirilmiş taşıta dönüşen EQXX’in Stuttgart dışında, Formula 1 ve dünyanın dört bir yanındaki start-up’lar, ortaklar ve müesseselerden işbirliği ile bitirildiği bildirildi. Tasarımıyla dikkat toplayan taşıtın öne çıkan bir özelliği de güneş enerjisini şarja çevirebilmesi. Tavandaki 117 güneş bataryasından enerji sağlayan EQXX, ideal şartlar altında uzun mesafeli yolculuklarda 25 kilometre’ye kadar ek erim sağlayabiliyor. 

Elektrik alamadım

EN GÜÇLÜ VERSİYONU CES 2022’DE TANITTI

BMW, harcayıcı elektroniği fuarı CES 2022’de elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi, tamamen elektrikli yeni BMW iX’in en güçlü versiyonunu tanıttı. Yeni BMW iX M60, sahip olduğu teknik spesifikasyonları ve standart iX modelinden kendisini ayıran ince tasarım ayrıntılarıyla dikkat çekti. Firmadan yapılan açıklamada, yeni BMW iX M60’ın ön ve arka akslarda yer alan elektrik motorları sayesinde 619 HP ürettiği bildirildi. Maksimum torku 1000 Nm’den fazla olan ilk BMW arabayı olma özelliği de taşıyan BMW iX M60, 0’dan 100 kilometre/s sürate sadece 3.8 saniyede erişiyor. WLTP normlarına göre araba, bütün şarjla 575 kilometre mesafe gidebiliyor. Yeni BMW iX M60 sadece 10 dakikalık şarj ile 150 kilometre erime kavuşuyor. Arabanın dış tasarımında öne çıkan unsurların başında ise 21 inç ebadındaki aerodinamik jantlar geliyor.

Elektrik alamadım

JAPONLARIN YENİ GÖZDESİ C+POD

TOYOTA, C+pod isimli kompakt elektrikli taşıtını Japonya’da tüm kurumsal alıcılar ve belediyelerin yanı sıra artık bireysel alıcılarına da sunmaya başladığını duyurdu. Firmadan yapılan açıklamada, C+pod’un ufak bir arabadan daha kompakt ebatlara sahip ve günlük kısa mesafelerle seyahat eden kullanıcılar için bir mobilite seçeneği olarak tasarlandığı bildirildi. C+pod’un hedef kitlesi içerisinde ise gençler, yeni taşıt kullanmaya başlayan kullanıcılar veya arabayla sürüş yapmaktan çekinen erişkinler gibi profiller yer alıyor. Dar alanlarda manevra yapabilen C+pod, türkiye elektrik kurumu şarjla 150 kilometre erime sahip.