Elektrik faturasına dikkat

Elektrik faturasına dikkat

Ocakta gelen zamlı faturalar harcayıcının kafasını karıştırdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli elektrik tarifelerinin aralık ayı faturalarına yansıtıldığı

YENİ seneye girilmesi ile beraber çok rakamda mahsule zam geldi. Harcayıcının en çok şikâyet ettiği mevzulardan biri de yüzde 125’e kadar zamlanan elektrik faturaları oldu. Bazı vatandaşlar gelen elektrik faturalarının aralık ayına ait olmasına karşın zamlı tarifeden operasyon yapıldığını iddia etti. Kademeli tarife ile vatandaşa yansıtılacak zammın 1 Ocak gününden itibaren yapılmış tüketimlerde uygulanması gerekiyor. Vatandaşlar ise 8-9 Ocak gününden sonra okunan faturalardaki zammın tüm aralık ayını içerdiğini belirtiyor.

HESAPLAMAYI DEĞİŞTİRMEZ

Tepkiler üzerine Enerji Piyasası Tertip Etme Müesseseyi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz da yazılı bir açıklama yaparak perakende satış işletmelerin faturalarda ilk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün rakamına göre hesaplama yapmak zorunda olduğunu söyledi. Yılmaz, tarife geçiş zamanlarında faturada görülen tüketime temel birim bedellerin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yayımlanan tarifeler ile geçimli görülmediği gidişatlar oluşabileceğini; ancak bu gidişatın son hesaplamaya netlikle tesir etmeyeceğini kaydoldu.

ŞİKÂYET ETSİNLER

Yılmaz, “1 Ocak’tan itibaren geçerli olan tariflerin aralık faturalarına yansıtıldığı doğrultusunda müessesemize şikayetler geliyor. İşletmelerin faturaları hesaplama usulü muhakkaktır. Hiçbir işletme bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en minik bir kararsızı varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmasını ve rastgele bir kusur tespit etmesi halinde müessesemize yazılı olarak müracaat etmesini bekliyoruz. Fatura meblağını etkileyen husus, faturanın hangi tarihte tanzim edildiği değil, tüketimin hangi tarihte
yapıldığıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Tüketim periyodunun çoğalması veya azalması bir haksızlık oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik işletmeyi de tanımlanan tarifelerden değişik bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir kazanç oluşturamaz. Ancak yanılgılı faturalandırmaya da netlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz. Her harcayıcı, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Değişik ayın tarifesini uygulayan işletme ağır bedel ödemek vaziyetinde kalır” diye konuştu.

Elektrik faturasına dikkat

FATURALARDA NET OLARAK BELİRTİLMESİ GEREK

Mevzuyla alakalı Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Harcayıcı Konfederasyonu Enerji Kurul Başkanı Abdullah Koç, “Buradaki reel mesele harcayıcının kafasının karışması. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Da yaptığı açıklamayla gidişata bir sarihlik getirmiyor. Mesela sizin 15 Aralık-13 Ocak tarihli bir faturanız var. Burada aralık ayının 15 günü ayrı, ocak ayında ise 5 kilovatsaate kadar olan tüketim ayrı, 5 kilovatsaatten fazla olan tüketim ayrı birim olarak hesaplanıp gösterilmek zorunda. Ama firmalar bunu faturada sarih olarak 3 ayrı biçimde belirtmediği için bir kafa karmaşıklığı oluyor. Gelen faturalarda 2 değişik tüketim mevcut. Bunu da harcayıcı kavrayamıyor. 3 değişik birimde gösterilse harcayıcı da net olarak hangi tüketimin zamlı yansıtıldığından emin olacaktı. Bu mesele yeni değil. Her tarife başkalaşımında yaşanıyor. Firmalar yanılgılı fatura oluşturmuyor bu onlar için intihar olur. Fatura toplam meblağı asla uygun olsa dahi, harcayıcının satın aldığı mahsulün ölçüsünü ve maliyetini transparanlıkla bilmesinin önüne geçilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

‘FİYATLANDIRMA DOĞRU YAPILDI’

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği ELDER, elektrik faturalarında 2021 Aralık ayına ait tüketimlerin daha önceki tarifeye göre, 2022 Ocak ayına ait tüketimlerin ise mevcut yarıyıl tarifesiyle kademeli olarak maliyetlendirildiğini bildirdi. Bu mevzuda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nın çok sıkı bir teftiş sisteminin bulunduğunu söyleyen elektrik sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise faturalarda bir oynama yapmanın olanaksız olduğunu, hüm maliyetlemenin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nın tarifelerine göre uygulandığını aksi takdirde büyük cezalarla karşılaşacaklarını belirtiyor.

VATANDAŞ NE YAPMALI?

Elektrik faturasında kusur olduğunu düşünen harcayıcılar elektrik firmalarının ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nin sitesinde faturalarını hesaplayabilir ve kusur görmesi halinde ve gidişatı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ya bildirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken fatura dönemine ait tüketimin hangi tarifeden faturaya yansıtıldığı.