Elektrikli otomobillerde devrim yaratacak! 1000 kilometre menzilli pil yapıldı

Elektrikli otomobillerde devrim yaratacak! 1000 kilometre menzilli pil yapıldı

Dünyada içten yanmalı motorlardan vazgeçilmesine seneler kala elektrikli vasıtalar için üretilen pillerin teknolojileri de büyümeye başladı. Kısa erimle başlayan piller yeni yapılan pille 1000 kmye kadar

Elektrikli araba satışları süratle çoğalmaya başladı. Dünya genelinde mazot maliyetlerinin artması, bakım, emekçilik, yedek parça gibi kalemlerde maliyetlerin yükselmesinden dolayı daha az parça, daha az sorun ve daha az enerjiyle uzun seneler hizmet verebilen elektrikli taşıtlara alaka gün geçtikçe artıyor.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere konvansiyonel taşıtların kullanımlarını önümüzdeki senelerde yasaklamayı kastediyor. Bunun için süratle çalışma yapan AB ülkeleri 2035'ten sonra benzin ve dizel kullanan taşıtların satışının yasaklanmasına ait kararlar da almaya başladı.

Benzinli ve dizel arabalarda tutulabilecek en optimum seviyeler görülse de yeniden de elektrikli vasıtalar kadar tasarruflu olamıyorlar.

1000 KM ERİM SUNAN PİL

Çinli enerji depolama işletmeyi CATL Contemporary Amperex Teknology elektrikli taşıtların erim sorununu ortadan kaldırmak için yaptığı çalışmaların sonuçlarına erişti. Çinli firma yaptığı açıklamada 2023 senesinde seri yapımına başlayacağı pil ile elektrikli arabaların 1000 km erime erişebileceğini duyurdu.

Dünyanın en büyük elektrikli arabalara pil üreten firması olan CATL, 1000 km erime sahip pillerin yüzde 80’inin 10 dakikada şarj olacağını da kaydoldu.

1000 KMNİN DE ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Bayağı koşullarda 1000 km erim sunan pil kullanıcının sürüş devingenlerine kıyasla 1000 kmnin üzerine de çıkabilecek.

TESLA İKİNCİ TASARIYA MI İTİLİYOR?

Dünyanın en büyük elektrikli araba üreticisi Tesla’nın Model S arabasının takribî erimi 640 km etrafında. CATL’ın Qilin ismini verdiği yeni pilsı böylece Tesla’yı sarih ara geride vazgeçecek enerjiye sahip olacak.

AB’DEKİ MİLYONLARCA KONVANSİYONEL TAŞIT NE OLACAK?

AB Etraf Bakanları, 2035'ten itibaren benzin ve dizel yakıtlı taşıtlara ruhsat verilmemesine ait tasarı üzerinde uzlaştı. 2035 senesinden itibaren elektrikli taşıtlara geçecek olan Avrupa’daki milyonlarca taşıtın ne olacağı ise netleşmedi.

1990’lı senelerde LPG’ye dönüşen benzinli arabalar gibi, AB’de de benzin ve dizel motora sahip arabaların elektrikliye mutasyonu sağlanabilir.

Bunun dışında AB’deki benzinli ve dizel arabalar yasağın olmadığı öteki ülkelere ihraç edilebilecek ancak öteki ülkelerin de 2035 senesine kadar alacağı aksiyon henüz muhakkak olmadı. Büyüyen teknolojiyle beraber konvansiyonel taşıtlara olan arz eksilmeye başlayacak ve önümüzdeki senelerde elektrikli arabalara geçiş sürat kazanacak.