Elektrikli rekor

Elektrikli rekor

2021’in ilk üç ayında dünya çapında teslimat adetini 184 bin 800 vasıtaya çıkartan Tesla, yeni bir rekora imzalaydı. Türkiye pazarında ise aynı yarıyılda sadece 1.239 elektrikli vasıta satışı…

EVRENSEL otomotiv sektörü son 2 senede mutasyonun süratlenişini gözler önüne serdi. Uzun senelerdir emisyon kıymetlerini eksiltmek için gayretler tüketen ve ‘yeşil uzlaşma’ ve ‘Paris uyuşması’ gibi kısıtlama uyuşmaları ile süratlendirmeye çalışan otomotiv sektöründe pandeminin tesiri büyük oldu. Koronavirüs salgınının dünya çapında dağılması ile beraber özellike otomotiv sektörü ciddi kayıplar yaşadı. İmal dururken bir çok içten yanmalı vasıta yatırımı da ertelendi. Bu salgından ise elektrikli vasıtalar galip olarak çıktı. Yatırımların bir kısmı elektrikliye kaydırıldı. 2021 senesinin ilk çeyreğine ise Tesla damga vurdu. Dünyanın en büyük elektrikli vasıta üreticisi konumunda bulunan Amerikalı marka Tesla ilk çeyrekte bir rekora imzalaydı.

Elektrikli vasıta üreticisinin ilk çeyrekte teslim ettiği 184 bin 800 adetlik vasıta sayıyı bir rekor olurken, Wall Street’in varsayımlarının da üzerine çıktı. Refinitiv bilgilerine göre, Tesla’nın 2021 seneyi ilk çeyreğinde 178 bin ortamında vasıta satışı asıllaştırabileceği öngörülüyordu. Ancak şirket bu sayının neredeyse 10 bin adet daha üzerine çıkmayı muvaffak oldu. Biden idaresinin KONUT satışlarını artırma siyasetinden ve çoğalan küresel arzdan beslenen Tesla’nın senelik satışlarının bu sene 850.000 taşıtı aşmasını bekliyor. Bu yarıyılda Türkiye otomotiv pazarında ise elektriklilerin hisseyi düşük kaldı. İlk üç ayda sadece 1.239 adetlik elektrikli vasıta satışı asıllaştırıldı.

Elektrikli rekor

YONGA KRİZİ TESLA’YI SERT ETKİLEMEDİ

DÜNYA çapında koronavirüs pandemisi ile beraber gündeme gelen ikinci bir kriz olan yarı geçirgen yonga krizi ve parça tedariki kasveti Tesla’ya büyük bir negatiflik yaratmadı. Elektrikli vasıta üreticisi şubat ayında yaşanan parça tedariki kasvetleri nedeniyle Kaliforniya’daki fabrikasını iki gün askıya alsa da genel anlamda yaşanan arza karşılık vermeyi muvaffak oldu. Özellikle daha uygun maliyetli modellere olan büyük alaka ve yüksek arz, bu krizlerin tesirini asgaride yakalamayı sağladı. Tesla’dan yapılan açıklamada, “Model Y’nin Çin’de eforlu bir biçimde karşılanmasından cesaret alıyoruz ve süratle bütün imal kapasitesine ilerliyoruz. Yeni Model S ve Model X de son derece iyi karşılandı, yapımı çoğaldırmanın ilk evrelerindeyiz” denildi.

OTOMOTİV İHRACATINDA EN YÜKSEK İKİNCİ MART

TÜRKİYE ihracatının sektörel bazda son 15 yıldır şampiyonu olan otomotiv sanayisi, tarihindeki azami ikinci mart ayı ihracat sayısına erişti. Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği OİB bilgilerine göre, Türkiye otomotiv sanayisinin ihracatı mart ayında yüzde 40 çoğalışla 2.9 milyar dolar oldu. Bu sene ihracat niyeti 30 milyar dolar olan otomotiv sektörünün ilk çeyrek ihracatı da yüzde 10 çoğalışla 7.7 milyar dolara erişti.

Elektrikli rekor

ÇİFT HANELİ ÇOĞALIŞ

OİB Yönetim Heyeti Başkanı Baran Çelik: “Geçen ayki yüksek çoğalışta, pandeminin tesirinin geçen sene mart ayından itibaren görülmeye başlanması da baz tesiri yarattı. Martta tedarik sanayisi, binek arabalar ve eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar ihracatımız çift haneli çoğalış gösterirken, aynı biçimde en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin dokuzuna da çift haneli çoğalış kaydolduk.”

Martta en büyük mahsul grubu yüzde 36.5 çoğalışla 1 milyar 49 milyon dolar ihracat asıllaştıran tedarik sanayisi olurken, binek araba ihracatı yüzde 31 çoğalarak 1 milyar 35 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar ihracatı yüzde 82 çoğalarak 549 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da 4.5 eksilerek 98 milyon dolar oldu. Tedarik sanayisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 51 oranında çoğalış görülürken, yeniden ehemmiyetli pazarlardan İtalya’ya yüzde 102, Fransa’ya yüzde 39, Amerika Birleşik Devletleri’ye yüzde 35, Rusya’ya yüzde 65, Birleşik Kraliyet’a yüzde 23, Polonya’ya yüzde 58 ihracat çoğalışı, diğer yandan Romanya’ya yüzde 34 düşüş görüldü. Martta binek arabalarda en büyük pazar Fransa’ya yüzde 93, İtalya’ya yüzde 162, İspanya’ya yüzde 62, Almanya’ya yüzde 94, Polonya’ya yüzde 62, Mısır’a yüzde 49 ihracat çoğalışı görülürken, İsrail’e yüzde 28 ihracat düşüşü oldu.

Elektrikli rekor

İLK ÇEYREĞİN LİDERİ COROLLA

İLK üç aylık yarıyılda ve mart ayında rekor kıran otomotiv pazarının lideri Corolla modeli oldu. Toyota, Türkiye otomotiv pazarındaki son 30 senelik tarihinde azami aylık satışını asıllaştırarak kendi rekorunu kırarken, Corolla modeli de mart ayı ve ilk çeyrekte segmentinde en çok satılan model olmayı muvaffak oldu. Mart ayında 2 bin 306’sı hibrit olmak üzere 7 bin 935 adetle Türkiye’de üretilen Corolla tüm rakiplerini geride vazgeçerken, senenin ilk 3 ayı sonunda da 15 bin 369 adetlik satışa erişerek ilk sıraya yerleşti. Ocak ve şubat aylarında da rekorlar kıran Toyota, mart ayında 9 bin 455 adetlik tarihi rekor satış hakikatleştirirdi ve 2021 senesinin ilk çeyreğinde 17 bin 631 adetlik satışa erişti.

Elektrikli rekor

TAYSAD’DA BAYRAK METAMORFOZU

OTOMOTİV tedarik sanayisinin çatı kuruluşu Araç Taşıtları Tedarik Sanayicileri Derneği TAYSAD, geçtiğimiz sene Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen 42. Bayağı Genel Heyet Buluşması’nı bu yıl hakikatleştirdi. Pandemi temkinleri sebebiyle hudutlu rakamda abonenin katılımıyla tertip edilen bayağı genel heyet neticesinde, 5 yıldır Taysad Yönetim Heyeti Başkanı olarak otomotiv tedarik sanayisi ismine ehemmiyetli çalışmalarda bulunan Alper Kanca misyonunu Albert Saydam’a devretti. Genel heyette konuşan Taysad Yönetim Heyeti Başkanı Albert Saydam, “Türk tedarik sanayisinin Avrupa başta olmak üzere dünyada öğrenilirliğini artırmak, yeni iş birliği köprüleri kurarak ihracat hacmimizi genişletmek ve tedarik sanayisinin meselelerini çözüme kavuşturmak ismine kıymetli çalışmalar yapan Alper Kanca’ya teşekkürü borç öğrenirim” diye konuştu.

Elektrikli rekor

Q3 TÜRKİYE YOLLARINA ÇIKTI

AUDI’nin kompakt SUV’u Q3 Türkiye’de satışa sunuldu. Oldukça atletik bir görünüme kavuşan Q3, teknolojik özellikleri, bereketli ve yüksek performanslı motorları, birinci sınıf bilgi ve cümbüş sistemleriyle öne çıkıyor.

Yeni Audi Q3, S line ve Advanced olmak üzere iki değişik teçhizat ve 35 TFSI motor alternatifiyle sunuluyor. Yenilenen Audi Q3’şan sekizgen tasarımlı tek çerçeveli ön ızgarası ve büyük hava girişleri vasıtaya çok daha atletik görünüm katıyor. Audi Q3, önden sürükleyişli bir adet benzinli motor alternatifi ile sunuluyor. Bu motor 150 hp efor sunuyor.