Elektrikli scooter kullanımına düzenleme geldi! 15 yaş altı kullanamayacak

Elektrikli scooter kullanımına düzenleme geldi! 15 yaş altı kullanamayacak

İBB Erişim Koordinasyon Merkezi UKOME buluşmasında elektrikli scooterların kullanımı, teftişi ve yetki temellerini tanımlayan direktif öneriyi rey birliği ile kabul edildi. Tertip Etmeye göre…

İBB Erişim Koordinasyon MerkeziUKOME buluşması İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Mikser 1453 Sosyal Tesisleri'nde toplandı. Buluşmada İBB Erişim Daire Başkanlığı tarafından, pandemiyle beraber kullanımı artan paylaşımlı elektrikli scooterların kullanıma müteveccih hazırlanan direktif öneriyi görüşüldü. Direktif oybirliği ile kabul edildi.

İBB, rey birliğiyle kabul edilen direktifle beraber elektrikli scooter hizmeti veren şirketleri kayıt altına alarak lisanslayabilecek. Lisanslar 2 sene geçerli olacak. 15 yaşını doldurmayanlar paylaşımlı elektrikli scooter hizmetinden faydalanamayacak. Azami sürat 25 km olacak, yetkili şirketler belediyeye işgaliye kıymeti ödeyecek ve elektrikli scooterlar sadece bisiklet ve vasıta yollarında kullanılabilecek. Elektrikli scooterların kaldırımda kullanımı ise menedildi.

Şirketler, paylaşımlı scooter izni için, faaliyet gösterecekleri ilçeleri, scooter sayı ve durak yerlerini tanımlayarak UKOME kararı alınmak üzere 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında İBB'ye müracaatta bulunacak. Talimata göre, elektrikli scooterları sadece belediyenin izin verdiği yerlerde park edebilecek ve şirketler işgaliye kıymeti ödeyecek. Şirketler, negatif hava şartlarında kullanıcılara bilgilendirme yapacak, gerekirse scooteri kullanıma kapatacak. Yolculuk sonunda kullanıcıya, kullanım süresi, kullanım meblağı ile saat ve tarihi yazan fatura kesilmesi lüzumlu olacak. Elektrikli scooter sadece bisiklet yolu ile karayolunda kullanılacak, kaldırımda kullanımı yasak olacak. Scooter ile toplu taşıma taşıtlarına girilemeyecek. Elektrikli scooterlara birden fazla şahıs binemeyecek.

SCOOTERIN NE BİÇİMDE, NERELERDE KULLANILACAĞI VEYA KULLANILAMAYACAĞI TANIMLANDI

Eriştirmeden Mesul İBB Genel sekreter Takviyecisi Orhan Demir, "Daha evvelden scooterların kullanıma ait hiçbir legal tertip etme yoktu. Kaç tane olduğunu, nerelerde kullanılacağı, kimlerin kullanacağı, özelliklerinin ne olacağı, süratleri hiçbir mevzuda bir kanun, yasa, idaremelik yoktu. Eriştirme Bakanlığı bir scooter idaremeliği hazırladı. Bu rejisörlük ilerde kullanılacak scooterların rakamlarını tanımlamak, kaç tane işletmenin scooter işletebileceği, bunların ilçelere nasıl böleceği biçiminde ana temeller idaremelikte vardı. Fakat İstanbul'a özel direktif, İstanbul'un hangi bölgelerinde kullanılabileceği, rakamının ne olacağı UKOME kararına bağlanmıştı. Burada geçen direktif de gerçeğinde İstanbul'da scooterın ne biçimde, nerelerde kullanılacağı veya kullanılamayacağı tanımlandı. Süratleri tanımlandı" dedi.

ŞU AN İSTANBUL'DA KAÇ TANE SCOOTER OLDUĞUNU KİMSE ÖĞRENMİYOR

Kullanımda olan elektrikli scooter rakamının öğrenilmediğini belirten Demir, "Şu an İstanbul'da kaç tane scooter olduğunu kimse öğrenmiyor. İstanbul'da verilebilecek scooter lisansı rakamını tanımladık. Ama bundan sonra kimlere verildiği, bu scooterların bilgi paylaşımı yolu açıldı. Nerden kiralandığı, nereye vazgeçildiği, nerelerde kullanıldığında hem Bakanlık hem de İBB göreöğrenecek. En ehemmiyetli kısmı sorgulayıcı kuruluşun da muhakkak olması. O da muhakkak değildi. Scooterların kumpasa gireceğini umuyoruz. Hipotez edilen şu anki rakamı kimse öğrenmiyor ama 30 bin etrafında olduğu hipotez ediliyor. Tam dünya misalleri üç alt beş yukarıya bu rakama yakın olarak popülasyona bağlı olarak tanımlıyor. Bakanlığın çıkardığı idaremelikte şehirde yaşayan her 200 bireye bir scooter oranıyla çıkmıştı. Biz de aynı oranı özümsedik. 75 bin scooter İstanbul'da olacak. Scooter işletmek isteyen her bir firmaya bu rakamının en fazla 5'te biri verilecek. Başvuları alırken de koşullar var. Herkes istediği gibi scooter işletemeyecek" biçiminde konuştu.