Elon Musk milyarlarca dolar kaybediyor

Elon Musk milyarlarca dolar kaybediyor

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk'ın Almanya ve Amerika Birleşik Devletlerindeki bazı Tesla fabrikalarında tedarik meseleyi sebebiyle imalat istenildiği ilerlemiyor.

Küresel tedarik zinciri Çin'de koronavirüs pandemisinin yine yükselişe geçmesiyle ağır yara aldı. Çin caddeye çıkma yasakları uyguladı ve insanlar konutlarında izole hayat yaşadılar. Bu süreç içinde fabrikalarda da işleyiş durdu ve dünyaya mülk talebi reelleştirilemedi.

Milyarder iş insanı Elon Musk'ın Tesla'nın Amerika Birleşik Devletlerindeki Teksas, Almanya'daki Berlin fabrikasında işler sekteye uğradı.

Musk, Çin limanlarında yaşanan kasvetler ve pil teminindeki eksiklikler sebebiyle Berlin ve Teksas fabrikasında yapımı artıramadıklarını, bundan dolayı da milyarlarca dolar kayıpta olduğunu belirtti.

Musk "Hem Berlin hem de Austin fabrikalarımız şu anda devasa para yakıyorlar" dedi.

PİL MESELEYİ DAHA BÜYÜK

Tesla'nın yeni pillerinden olan 4680'in imalinin artırılmasında kasvet yaşanması sebebiyle fabrikadan çok az araba çıkmaya başladı. Musk, 2170 olarak adlandırılan piller için zorunlu teçhizatların Çin limanlarında beklediğini söyledi.

BERLİN'DE DAHA ÖNCEKİ JENERASYON PİLLER KULLANIYOR

Berlin'de yapım Teksas'a göre iyi olsa da bunun sebebi olarak 2170 pillerinin elde mevcut olmasından kaynaklanıyor. Daha daha önceki teknolojiye sahip piller taşıtlara takılarak fabrikadan çıkması sağlanıyor.