Elon Musk'a şok dava! Dogecoin spekülasyonu için 258 milyar dolar ceza alabilir

Elon Musk'a şok dava! Dogecoin spekülasyonu için 258 milyar dolar ceza alabilir

Elon Musk'a 258 milyar dolarlık 'Dogecoin' davası açıldı. Tesla ve SpaceX'in kurcusu Elon Musk'ı kripto para üniteyi Dogecoin'i desteklemek için bir "piramit şeması" oluşturduğu ve spekülasyon yaptığı

Tesla, SpaceX, dijital para üniteleri, Twitter... Dünya son aylarda aralıksız olarak Elon Musk'ı konuşmaya devam ediyor.

Son olarak Twitter'ı satın almak istemesiyle gündemde olan iş insanının başı bu kere de bir dava suratından tasada.

Tesla CEO'su davada, kripto para üniteyi Dogecoin'i 'kar, ifşa ve cümbüş' için manipüle etmekle yargılanıyor.

Elon Musk, perşembe günü kendisini kripto para ünitesini desteklemek için bir 'piramit şeması' yürütmekle yargılayan bir Dogecoin yatırımcısı tarafından 258 milyar dolara dava edildi.

Piramit sistemi, piramit şeması veya millet arasındaki adıyla saadet zinciri, sisteme katılan bir abonenin başka bir aboneyi sisteme dahil ederek para kazanması biçimine dayalı bir iş modelidir. Sisteme alınacak baki rakamda insan olmaması, sisteme evvelden katılanların hep daha çok kazanması ve sisteme sonradan katılanların çoğu defa mağdur olması nedeniyle piramit sistemi bir hayli ülkede yasa dışıdır.

Elon Muska şok dava Dogecoin spekülasyonu için 258 milyar dolar ceza alabilir Elon Musk henüz yargılamalara yanıt vermedi... Açıklaması büyük bir merakla bekleniyor

Manhattan'daki federal duruşmaya sunulan bir şikayette şikayetçi Keith Johnson, Musk, elektrikli araba işletmeyi Tesla Inc. ve uzay turizmi işletmeyi SpaceX'i Dogecoin'i lanse etmek ve maliyetini yükseltmek için haraç almakla yargıladı ve Musk ancak o zaman maliyetin düşmesine izin verdi dedi.

Şikayette, "Davalılar, 2019'dan beri Dogecoin'in hiçbir bedeli olmadığının henüz Dogecoin'i ticaretinden kâr elde etmesi için terfi ettirdiğinin farkındaydı" dendi.

Davaya temel olan bütün tümce ise şu biçimde heyetti:

“Musk, Dogecoin Piramit Tasarısını kâr, ifşa ve cümbüş için işletmek ve manipüle etmek için Dünyanın En Zengin adamı olarak kuralını kullandı.”

Elon Muska şok dava Dogecoin spekülasyonu için 258 milyar dolar ceza alabilir Musk senelerdir dünyanın en çok konuşulan bireyi olmayı bir biçimde kesinlikle muvaffak oluyor

Şikayet ayrıca Warren Buffett, Bill Gates ve ötekilerinin kripto para ünitesinin bedelini denetleyen yorumlarını bir araya getiriyor.

Tesla, SpaceX ve Musk tarafından yorum için irtibat kurulmak istenen bir avukat, yorum arzlarına şimdilik cevap vermedi.

Davayı açan Johnson soyadlı şahsın avukatlarından biri, müvekkilinin Dogecoin'in bedelsiz olduğunu ve maznunların bir piramit şeması yürüttüğünü ispatlayan muhakkak ispatlara sahip olup olmadığına dair sualleri cevapsız vazgeçti.

Elon Muska şok dava Dogecoin spekülasyonu için 258 milyar dolar ceza alabilir Dünya, son birkaç gündür dijital paralardaki dalgalanmalarla çalkalanıyor: Yatırımcıların kaybı sayılarla anlatılamayacak kadar büyük

Johnson, Mayıs 2021'den bu yana Dogecoin'in piyasa bedelindeki 86 milyar dolarlık düşüşün üç katı kıymetinde tazminat istiyor.

Ayrıca Musk ve işletmelerinin Dogecoin'i tanıtmasını yasaklamak ve bir dominantın Dogecoin ticaretinin federal ve New York kanunlarına göre kumar olduğunu beyan etmesini istiyor.

Şikayet, Dogecoin'in satışlarının Musk'ın NBC gösteriyi "Saturday Night Live"a konut sahipliği yaptığı ve Dogecoin'in "koşuşturma" olarak adlandırılan bir Hafta Sonu Aktüellemesi kısmında hayali bir finans uzmanı oynadığı sıralarda başladığını söyledi.

Tesla, Şubat 2021'de 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve kısa bir müddet için bunu taşıtlar için ödeme olarak kabul ettiğini söyledi.

Dogecoin, Mayıs 2021'deki takribî 74 sentlik doruğundan Perşembe günü takribî 5,8 sentten operasyon gördü.