Emekli amirallerin bildirisine sert tepkiler: Haddinizi bilin

Emekli amirallerin bildirisine sert tepkiler: Haddinizi bilin

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı deklarasyon yayımlayan emekli amirallere ait, 'Seçilmişlere parmak sallamaya kalkan darbe arzuluları şunu iyi öğrensin, köhnemiş…

Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı deklarasyon yayımlayan emekli amirallere, politiklerden arkası arda tepkiler geldi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'nin bekasını gözetmenin, demokrasiye hürmetten ve hukuka bağlılıktan geçtiğini bildirdi.

Bakan Gül, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydoldu:

"Seçilmişlere parmak sallamaya kalkan darbe arzuluları şunu iyi öğrensin, köhnemiş vesayetçi anlayışın prangalarından kurtulan, bu anlayıştan hesap soran, eforunu ulusal istemden alan bir Türkiye var artık. Bu ülkenin bekasını gözetmek demokrasiye hürmetten, hukuka bağlılıktan geçer."

BAĞLANTI BAŞKANI ALTUN’DAN 'MONTRÖ DEKLARASYONU' TEPKİSİ: HADDİNİZİ ÖĞRENİL

Bağlantı Başkanı Fahrettin Altun, Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı deklarasyon yayımlayan emekli amirallere tepki gösterdi. Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Neymiş, birkaç emekli amiral toplanıp bir ’deklarasyon’ yazmışlar. 5’inci kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye daha öncekinde kaldı. Bu halk 15 Temmuz’da darbe tutkulularını nasıl tepelediğini arkadaşa düşmana gösterdi. Haddinizi öğrenil" ifadelerini kullandı.

’NE HAKLA PARMAK SALLIYORSUNUZ?’

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna işaret eden Altun, "Siz kimsiniz? Ne hakla ulusal istemin hukuki temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize hasar veremeyecek. Dış eforların ezik piyonları gelişen, kuvvetlenen Türkiye’nin önünü kesemeyecek" açıklamasında bulundu.

'103 HADSİZİN VERDİĞİ İLETİ AYAKLARIMIZIN ALTINDADIR'

Son lafı halkın söyleyeceğini belirten Altun, "15 Temmuz’a 103 gün kala 103 hadsizin verdiği ileti ayaklarımızın altındadır. Bu topraklarda son lafı aziz ulusumuz söyler. Bu ışıklar antidemokratik her teşebbüs ve maksada karşı aziz ulusumuz için hiç sönmeden yanacaktır. Misyonumuzun başında, halkımızın emrindeyiz" ifadelerini kullandı.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP: KENDİ UYDURDUKLARI GÜNDEMLERLE KEŞMEKEŞ SİMSARLIĞI ÜSTLENMİŞLER

Şentop, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Senelerdir içeride, dışarıda vatan ve halk düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir gayret sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle keşmekeş simsarlığı üstlenmişler; emin. Kahraman ulusumuz 15 Temmuz'da yalnızca FETÖ'cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz tam darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı deklarasyon hazırlamak başka." ifadeleriyle mevzubahisi deklarasyona tepki gösterdi.

AK PARTİ LAFÇISI ÖMER ÇELİK: KULLANILAN BU İLKEL DİLİ AYIPLIYORUZ

Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bazı emekli amirallerin geçmişteki makûs ve çirkin hadiseleri anımsatan bir usul ve üslupla deklarasyon yayınlaması kabul edilemez. Bu usul ve üslubun politik yaşamımızda neye karşılık geldiği belirlidir." dedi. Bir yarıyıl taşıdıkları üniformayı ve sıfatları istismar eden bu şahısların açıklamasının yok kararında olduğunu vurgulayan Çelik, "Bu yaptıkları hem ulusal isteme hem de bir yarıyıl taşıdıkları üniformaya hürmetsizliktir. Bu, vesayet özlemiyle alevlenen bir anlayışın canlı olduğunun da ispatıdır." değerlendirmesinde bulundu. Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarları için eforlu bir gayret verirken birtakım emekli askerin yapay gündemler üretmek suretiyle Mavi Vatan çabasını yürüten Cumhurbaşkanlığı makamını ve Hükümeti hedeflemesine en eforlu yanıtları vermeye devam edeceklerine vurgu yapan Çelik, şunları kaydoldu:

"Seçilmiş politik isteme müteveccih kullanılan bu ilkel dili ayıplıyoruz. Kaldı ki Mavi Vatan'da gayret veren ordunun başkumandanını cephe gerisinde gayeye koymanın askeri terminolojideki karşılığı da belirlidir. Bu anlayışla politik ve yasal çabamız sürecektir. Bugüne kadar aziz halkımızın karşısında kendisinde bir efor vehmeden her türlü vesayet odağına gereken ders verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir. Deniz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarak cumhuriyete, demokrasiye, vatana ve Mavi Vatan'a sonuna kadar sahip çıkacağımıza söz veriyoruz."

NUMAN KURTULMUŞ: GÜYA DEKLARASYON İLE ULUSA AYAR VERMEYE ÇALIŞIYORLAR

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, daha önceki Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini ulusal istemin üstünde gören anlayışın bazı temsilcilerinin, yayınladıkları güya deklarasyon ile politikaya us, ulusa ayar vermeye çalıştıklarını bildirdi.

Kurtulmuş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydoldu: "Daha Önceki Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini ulusal istemin üstünde gören anlayışın bazı temsilcileri yayınladıkları güya deklarasyon ile politikaya us, ulusa ayar vermeye çalışıyorlar. O devirler geride kaldı! Haddinizi öğrenil! İçinize sinmese de şunu çok iyi kavrayın ki; bu halk, vatanı da mavi vatanı da demokrasiyi de ulusal istemi de kıymetini ödeyerek gözetmiştir ve gözetecektir."

BAKAN SOYLU: ÜNİFORMASINI POLİTİKA MALZEMESİNİ YAPMAYANLARI HER ZAMAN ŞÜKRANLA YAD EDERİZ

Bakan Soylu Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Büyük Türk ulusu üniformaya aşıktır. Üniformayı taşımak gururdur. O onuru emekli olduktan sonra taşımak daha büyük gururdur. Demokrasiye, devlete ve ulusa vefayla bağlı, rütbesini üniformasını politika malzemesi yapmayanları her zaman şükranla yad ederiz... Ya değişikleri..." ifadelerini kullandı.