Emekli amirallerin 'Montrö bildirisine' peş peşe tepkiler

Emekli amirallerin 'Montrö bildirisine' peş peşe tepkiler

Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı deklarasyon yayımlayan emekli amirallere, politiklerden arkası arda tepkiler geliyor

Emekli amirallerin Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı deklarasyonuna Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve AK Parti Lafçısı Ömer Çelik'deri sert tepki geldi.

BAKAN SOYLU: ÜNİFORMASINI POLİTİKA MALZEMESİNİ YAPMAYANLARI HER ZAMAN ŞÜKRANLA YAD EDERİZ

Bakan Soylu Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Büyük Türk ulusu üniformaya aşıktır. Üniformayı taşımak onurdur. O onuru emekli olduktan sonra taşımak daha büyük onurdur. Demokrasiye, devlete ve ulusa vefayla bağlı, rütbesini üniformasını politika malzemesi yapmayanları her zaman şükranla yad ederiz... Ya değişikleri..." ifadelerini kullandı.

NUMAN KURTULMUŞ: GÜYA DEKLARASYON İLE ULUSA AYAR VERMEYE ÇALIŞIYORLAR

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, daha önceki Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini ulusal istemin üstünde gören anlayışın bazı temsilcilerinin, yayınladıkları güya deklarasyon ile politikaya us, ulusa ayar vermeye çalıştıklarını bildirdi.

Kurtulmuş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydoldu: "Daha Önceki Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini ulusal istemin üstünde gören anlayışın bazı temsilcileri yayınladıkları güya deklarasyon ile politikaya us, ulusa ayar vermeye çalışıyorlar. O devirler geride kaldı! Haddinizi öğrenil! İçinize sinmese de şunu çok iyi kavrayın ki; bu halk, vatanı da mavi vatanı da demokrasiyi de ulusal istemi de kıymetini ödeyerek gözetmiştir ve gözetecektir."

Türkiye Büyük Millet Meclisi BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP: KENDİ UYDURDUKLARI GÜNDEMLERLE KARGAŞA SİMSARLIĞI ÜSTLENMİŞLER

Şentop, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Senelerdir içeride, dışarıda vatan ve halk düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir gayret sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kargaşa simsarlığı üstlenmişler; emin. Kahraman ulusumuz 15 Temmuz'da yalnızca FETÖ'cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz tam darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı deklarasyon hazırlamak başka." ifadeleriyle mevzubahisi deklarasyona tepki gösterdi.

AK PARTİ LAFÇISI ÖMER ÇELİK: KULLANILAN BU İLKEL DİLİ AYIPLIYORUZ

Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bazı emekli amirallerin geçmişteki makûs ve çirkin vakaları anımsatan bir usul ve üslupla deklarasyon yayınlaması kabul edilemez. Bu usul ve üslubun politik yaşamımızda neye karşılık geldiği muhakkaktır." dedi. Bir yarıyıl taşıdıkları üniformayı ve sıfatları istismar eden bu şahısların açıklamasının yok kararında olduğunu vurgulayan Çelik, "Bu yaptıkları hem ulusal isteme hem de bir yarıyıl taşıdıkları üniformaya hürmetsizliktir. Bu, vesayet özlemiyle alevlenen bir anlayışın canlı olduğunun da delilidir." değerlendirmesinde bulundu. Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarları için eforlu bir gayret verirken birtakım emekli askerin yapay gündemler üretmek suretiyle Mavi Vatan gayretini yürüten Cumhurbaşkanlığı makamını ve Hükümeti hedeflemesine en eforlu yanıtları vermeye devam edeceklerine vurgu yapan Çelik, şunları kaydoldu:

"Seçilmiş politik isteme müteveccih kullanılan bu ilkel dili ayıplıyoruz. Kaldı ki Mavi Vatan'da gayret veren ordunun başkumandanını cephe gerisinde amaca koymanın askeri terminolojideki karşılığı da muhakkaktır. Bu anlayışla politik ve yasal çabamız sürecektir. Bugüne kadar aziz halkımızın karşısında kendisinde bir efor vehmeden her türlü vesayet odağına gereken ders verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir. Deniz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarak cumhuriyete, demokrasiye, vatana ve Mavi Vatan'a sonuna kadar sahip çıkacağımıza söz veriyoruz."

HAMZA DAĞ: POLİTİKAYA BALANS AYARI VERME YARIYILINIZ BİTTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, politikaya balans ayarı verme yarıyılının bittiğini vurgulayarak "O özlediğiniz daha önceki Türkiye geride kaldı." ifadesini kullandı. Dağ, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydoldu: "103 emekli amiral, Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Kontratı mevzusunda ortak bir deklarasyon yayınlamışlar. O özlediğiniz daha önceki Türkiye geride kaldı. Politikae balans ayarı verme yarıyılınız bitti. Villalarınızda yeni Türkiye'yi izlemeye devam edin..."