Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar

Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar

Enflasyon sayılarının yüksek gelmesiyle beraber memur ve emeklilerin enflasyon farkı almasının önü açıldı. Temmuz ayında memur ve emeklilerin değişik ücret alması bekleniyor.

Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zamda dün kritik enflasyon bilgisi açıklandı. Buna göre; Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur emeklisi şimdiden yüzde 5.46’lık zammı sağlama bağladı. Memur ve memur emeklisi için ise enflasyon ocaktaki yüzde 3’lük zammı geçtiği için yüzde 2.46’lık fark göründü. Emekliye ayrıca temmuzda zamlı ikramiye de ödenecek.

Posta Gazetesi'nin haberine göre emekli ve memur ücretleri, yasa gereği ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere çoğalıyor. Bu çoğalışta enflasyon tanımlayıcı oluyor. Ancak memur ve memur emeklisi, bunun dışında 2 senede bir toplu kontrat masasında kararlaştırılan zammı alıyor. Toplu kontratta her yarıyılda yapılacak zam tanımlanıyor. Şayet zammın yapıldığı yarıyılda son 6 aylık enflasyon tanımlanan sayıları aşıyorsa, aşan oranda bir de fark yansıtılıyor.

2 SENEDE BİR KONTRAT

Toplu kontrat yapılmayan Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur emeklileri ise ocak ve temmuzda açıklanan son 6 aylık enflasyon oranında zam alıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur emeklisi ocak haysiyetiyle 6 aylık temmuz-aralık enflasyona göre yüzde 8.36 zam aldı. Memur ve memur emeklilerine toplu kontrat gereği 2020’nin ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam yapılmıştı. Ancak enflasyon yüzde 8.36 çıkınca yüzde 4.36’lık bir fark oluştu. Ocakta ise ücrette yüzde 3 toplu kontrat çoğalışı yapıldı ve yüzde 4.36’lık enflasyon farkıyla toplam zam yüzde 7.36 oldu.

Emekli ve <strong>memur</strong> Temmuzda ne kadar zam alacak İşte <strong>maaş</strong>a yansıyacak farklar

4 AYDA YÜZDE 5.46

Zamların üzerinden 4 ay geçti ve dün Türkiye İstatistik Müesseseyi TÜİK, nisan enflasyonunu açıkladı. Ocakta yüzde 1.68, şubatta yüzde 0.91, martta yüzde 1.08 artan enflasyon, nisan ayında ise yüzde 1.68 olarak reelleşti. Böylece kümülatif çoğalış yüzde 5.46 olarak hesaplandı. Bu gidişat Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur emeklisi için şimdiden başka bir deyişle temmuza kadar 2 ay varken yüzde 5.46 zammın oluştuğunu gösteriyor. Memur ve emeklisi için de 4 aylık enflasyon yüzde 3’lük ocak zammını aştığından yüzde 2.46’lık fark oluştu. Mayıs ve haziran ayı enflasyonları, zammı ve fark oranını tayin edecek.

EN DÜŞÜK AYLIKLAR NE KADAR OLDU?

Toplu kontrat gereği, temmuzda memur ve emeklisine yüzde 3 zam yapılacak. Enflasyon farkı da bu zamma ilave edilecek. Mevcut vaziyette 2.46’lık farkla zammın yüzde 5.46 olduğu görülüyor. Bir başka deyişle toplu kontrat zammı kadar enflasyon farkı oluşmuş vaziyette. Ocakta en düşük memur emekli ücreti 207 liralık çoğalışla 3.021 liraya çıkmıştı. Mayıs ve haziranda enflasyon yerinde saysa dahi en düşük memur emekli ücreti 3.186 liraya çıkacak. Ocakta en düşük memur ücreti 15/1 hizmetli 258 lira çoğalışla 3.523 liradan 3.782 liraya yükselmişti. Dün oluşan farkla ücret 3.988 liraya çıkmış oldu.

Emekli ve <strong>memur</strong> Temmuzda ne kadar zam alacak İşte <strong>maaş</strong>a yansıyacak farklar

 

İLK ÖDEME 6-7 MAYIS'TA YAPILACAK

Bayram ikramiyesi 1.000 liradan 1.100 liraya çıkarılmıştı. Ramazan Bayramı ikramiyesi 6-7 Mayıs’ta hesaba uyuyacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilerinin 6 Mayıs’ta, memur emeklisi ile Bağkur emeklilerinin ise 7 Mayıs’ta bayram ikramiyesi alabileceklerini duyurdu. Emekliler bütün kapanmada ikramiyelerini sürüklemek için kısıtlamadan muaf olacak. Kurban Bayramı ise 20 Temmuz’da başlıyor. Bu yarıyıla ait ikramiyelerin de 12-20 Temmuz arasında tanımlanan tarihte uyuması bekleniyor. Ödemeler yeniden 1.100 lira olacak. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur emeklileri de 17 Temmuz haysiyetiyle hem zamlı ücretlerini hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak.

YIL SONU TEMENNİSİ YÜZDE 12.2

Merkez Bankası'nın enflasyon raporunda 2021 sonu varsayımı yüzde 12.2’ye revize edilmişti. Mayıs haysiyetiyle de enflasyonda düşüş öngörüsü dominant. Mayıs ve haziranda çoğalış sürati yavaşlasa da enflasyonun eksi çıkmaması halinde 6 aylık enflasyonun yüzde 7 ortamında oluşma olasılığı üzerinde duruluyor. Zira kur tesiri, evrensel piyasalardaki emtia maliyetlerinde görülen çoğalış ve besin maliyetlerindeki baskı enflasyondaki düşüşü sınırlıyor.

Emekli ve <strong>memur</strong> Temmuzda ne kadar zam alacak İşte <strong>maaş</strong>a yansıyacak farklar

TAVANI 1.500 LİRAYA KADAR ÇIKMIŞTI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Mart 2020’de çıkan yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liraya yükseltilmişti. Bu kapsamda 200 bin ortamında Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur emeklisinin ücretinde çoğalış olmuştu. Emeklinin dul ve öksüzü de zamdan aynı oranda etkileniyor ve payına düşen oranda fark alıyor. Ocaktaki zamla beraber en düşük Bağkur’lu esnaf emekli ücreti 135 lira çoğalışla 1.627 liradan 1.763 liraya, en düşük çiftçi emeklisi aylığı 128 lira çoğalışla 1.534 liradan 1.662 liraya çıkmıştı. Son 4 ayda oluşan yüzde 5.46’lık kümülatif enflasyonla şimdiden en düşük esnaf emekli ücreti 1.859 liraya erişti. 2000 senesinden evvel emekli olan Sosyal Sigortalar Kurumu’lının en düşük ücreti ocakta 2.420 liraydı. Geri kalan aylarda enflasyon sıfır dahi çıksa, bu ücret 2.552 liraya yükselecek.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara