Emine Erdoğan'dan 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' kitabı paylaşımı

Emine Erdoğan'dan 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' kitabı paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Yüzyıllık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabının genç şefler için eşsiz bir kılavuz olacağına inandığını bildirdi.

Emine Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan kitapta katkısı olan tüm akademisyen, yazar ve şeflere şükranlarını sunduğunu belirtti.

Kitabın aşçılık işine büyük alaka gösteren genç şefler için de eşsiz bir kılavuz olacağına inandığını kaydolan Erdoğan, "Ülkemizin lezzet dolu rotalarının her biri, gastronomi merkezi olmaya adaydır. Umarım bu kitap, tüm şehirlerimizde gastronomi kılavuzlarının hazırlanmasına vesile olur." ifadelerini kullandı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan kitapta katkısı olan tüm akademisyen, yazar ve şeflerimize şükranlarımı sunuyorum. Aşçılık işine büyük alaka gösteren genç şeflerimiz için de eşsiz bir kılavuz olacağına inanıyorum. @TCKulturTurizm @TGAjansi pic.twitter.com/ZATUVyN3KI

— Emine Erdoğan @EmineErdogan September 4, 2021

"GASTRODİPLOMASİ ALANINDA YENİ REKORLAR KIRABİLİRİZ"

Emine Erdoğan,  "Yüzyıllık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabının İstanbul Sırça ve Billur Müzesi'ndeki dün yapılan tanıtım programında, "İlk kere, bir 'Türk Mutfağı Haftası' bülten edilmesini de son derece ehemmiyetli buluyorum. Allahın İzniyle bu büyüme, coğrafyamızın lezzetlerle dolu rotalarında, muhteşem yolculukların vesilesi olacak, Türk mutfağından en kısa zamanda, büyük ve beynelmilel markalar doğmasına katkı sağlayacak. Hülasa işimiz yeni başlıyor. İnanıyorum ki Türk mutfağı, sıhhatli, ananesel ve atıksız istikametleriyle dünya mutfaklarında lider bir yer edinecek. Bu efora inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz." ifadelerini kullanmıştı.

Emine Erdoğandan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı paylaşımı

KİTAP HAKKINDA

Emine Erdoğan'ın liderliği ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde, TGA iş birliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının dayanağıyla ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla hazırlanan kitap, Türk mutfağının zenginliğini beynelmilel alanda tanıtmayı hedefliyor. Türk mutfağının sıhhatli gizleme ve pişirme teknikleri ile atıksız, ekolojik ve sürdürülebilir özelliklerine dikkatin çekildiği kitapla yüzyıllık ananesel tariflerin hakikatine uygun reçeteleri kayıt altına alınarak gelecek jenerasyonlara aktarılması hedefleniyor.

: İlginize Sürükleyebilir Koronanın en makûs hali... Dikkat toplayan aşı ayrıntıyı! En çok onları hedef alıyorİşte salgında İstanbul'da son vaziyet! Sansasyonel ayrıntılar...Dünya bu sözler ile çalkalanıyor! Flaş Taliban iddiası!

5 DANIŞMAN VE 14 ÜNLÜ ŞEFİN KATKILARIYLA

Yüzyıllık tarifleri hakikatine uygun reçetelerle kayıt altına alan kitabın hazırlanmasına akademisyen, uzman ve ünlü şefler destek verdi. Kitap, Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Arif Bilgin, Prof. Dr. Günay Kut, Doç. Dr. Özge Samancı ve Dr. Gönül Paksoy danışmanlığında, Ebru Erke'nin koordinatörlüğünde hazırlandı. Kitaba ünlü şefler Ali Ronay, Arda Türkmen, Aydın Demir, Cüneyt Asan, Eyüp Kemal Sevinç, Fatih Tutak, Ömür Akkor, Savaş Aydemir, Sezai Erdoğan, Sinem Özler, Şemsa Denizsel, Şerife Aksoy, Yılmaz Öztürk, Zeki Açıkgöz özel tariflerle katkı verdi. Kitapta atıksız, fermente, yöresel, yerel, glütensiz gibi sıhhatli ve seçenek beslenmeye müteveccih 218 tarif yer alıyor.