En çok koronavirüs vakası görülen Samsun için kritik öneri

En çok koronavirüs vakası görülen Samsun için kritik öneri

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs aktüel haritasında 5 haftadır popülasyona oranla en çok hadisenin görüldüğü Samsun’da, alınan önlemlere karşın olay çoğalışı sürüyor. Prof. Dr. Mustafa Sünbül,…

Sağlık Bakanlığı'nca 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında şehirlere göre 100 bin şahısta görülen Covid-19 olay rakamının aktüel haritası paylaşıldı. Popülasyona oranla en çok hadisenin görüldüğü şehir yeniden Samsun oldu. Kentte 20-26 Mart tarihleri arasında 100 bin şahısta 586.84 olan olay rakamı, 678.72’e çıktı. Kentte olay çoğalışıyla beraber teftişler de sıklaştırıldı. Kentin bir hayli noktasında Hayat Konuta Sığar HES kodu hakimiyeti yapılıyor. Ancak temkinlere ve ihtarlara karşın kentteki kalabalık bir cinsli son bulmuyor. Şahsi temkinlerin yanı gizeme idaresel önlemlere dikkat toplayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, etrafın sanki yangın yeri gibi olduğunu belirterek, 2 haftalık bütün kapanma teklifinde bulundu.

‘SON ZAMANLARDA AİLE İÇİ BULAŞ ÇOK FAZLA’

Kentin 5 haftadır dorukta olmasından dolayı yeis dinlediğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Samsun, bir sahil kenti o sebeple dışardan gelen bireyler var.En çok koronavirüs vakası görülen Samsun için kritik öneri
Sahillerde, sokaklarda çok kalabalıklar var. Genel olarak cemiyette hastalığa karşı bir bıkkınlık oluştu. Tüm bunlar da hadiseyi etkiledi. Bu olay çoğalışının sağlık kurumulara yansımaları da son derece negatif, artık yatak bulmakta dahi güçlük sürüklüyoruz. Ayrıca son zamanlarda sağlık kurumularda uyuyan şahısların daha çok aile içinde olduğunu görüyoruz. Aile içi bulaştan kaynaklanan 2’li, 3’lü, hatta 5’li hadiseler geliyor. Şu an da takip ettiğim hastaların çoğu aile içi bulaş. Devamlı ihtarlar yapılıyor, bu ihtarları dikkate almakta ciddi bereket var. Cenazeler, düğünler, nişanlar, mevlitler ve aile içi ziyaretleri bir vakit tamamen kaldırmak gerekiyor. Aksi takdirde bunun önünü almak çok güç” diye konuştu.

‘AŞI, EN GÖZETİCİ VE EN KESİN ÇÖZÜM’

Önlemlere herkesin uyması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sünbül, “Sosyal mesafe kaideleri, maske ve el pakliği çok ehemmiyetli. Farkında olmadan insanlar virüsün bulaştığı yerlere temas edebilir, daha sonra ağzına veya gözünü değebilir. Tüm bunlara dikkat etmeliyiz. Aşı, bu cins hastalıklarda en gözetici ve en kesin çözümdür. Rehabilitasyondan evvel aşıyla korunmak çok ehemmiyetlidir. Aşıyla alakalı afaki kararsızlar var, bu aşıların rastgele bir hasarı yok, yan tesirleri çok azdır. Ama bazı aşı karşıtlarının, bu fobiyi ve kaygıyı körüklediğini düşünüyorum. Aşı, uygarlığın ehemmiyetli bir buluşudur. Şayet bugün aşılar olmasaydı binlerce insanı bu cins hastalıklardan dolayı kaybediyor olacaktık, çiçek hastalığı 1977 senesinden beri görünmüyorsa, bunda aşının çok ehemmiyetli yeri var. O sebeple aşıdan korkmamak gerekli, sırası gelen bireyler kesinlikle aşılarını yaptırsın. Öte yandan Samsun’la alakalı ek ihtiyat kararlarını yetkililer verecektir ama bu salgını önlemek için mevcut tedbirler artık yeterli değil. Şahsi temkinlerin yanı gizeme bir de yönetsel tedbirler var. Zaman zaman dile getirildiği gibi 2 haftalık veya 4 haftalık bütün kapanma belki bu yangını bir ölçü söndürebilir. Şu an civar sanki yangın yeri gibi, o sebeple buna bir çözüm gerekiyor. İdareyiciler uygun görürse kapanma en azından bir süre salgını hakimiyet altına almada dayanakçı olabilir” ifadelerini kullandı.

‘DIŞARI ÇIKMAYI VE DOLAŞMAYI HOŞLANIYORUZ’

Kent durgunu Tekin Özer, “Samsun milleti olarak, dışarı çıkmayı ve dolaşmayı hoşlanıyoruz. Dikkat etmek gerekli ama bir cinsli olmuyor. Şayet böyle gidecekse bütün kapanma zoraki gibi görünüyor. Kimileri için bu acı olacak ama gerekiyorsa yapılması gerekli. Samsun’un bu vaziyeti bize kaygı veriyor, yakınlarımı kaybettim ve bu mevzuda acılıyız” dedi.

‘BÜTÜN KAPANMA TEKLİFLERİ DOĞRU’

Kaidelere dikkat edilmediğini ifade eden Orhon Ergün da, “İşi olan da olmayan da dışarı çıkıyor. Hep birlikte bu vaziyeti eksiltmek gerekli. Bütün kapanma teklifleri doğru ama nasıl olur orası azıcık güç. Gerçeğinde olsa iyi olur, bu vahşilikler bize kaygı veriyor. Çıkmamaya çalışıyorum, zati işim olunca çıkıyorum” diye konuştu.

‘KAİDELERE KİMSE UYMUYOR’

Hem maske hem siperlik takan Lale Kuru ise, “Kaidelere kimse uymuyor, caddeye çıkma yasağı vardı, eline poşet alan dışardaydı. Gerçeğinde 14 gün bütün kapanma olacak, kimse dışarı çıkmayacak. Mağazalar sarih diye herkes dışarı çıkıyor. Ben de yürüyüş yapmak için dışarı çıktım, kimseye gitmiyorum. Kalabalıkları görünce de korkuyorum hemen ara caddelere giriyorum” biçiminde konuştu.