En çok koronavirüs vakası görülen Samsun'da yeni tedbirler alındı!

En çok koronavirüs vakası görülen Samsun'da yeni tedbirler alındı!

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son bilgilerde azami koronavirüs hadisesi görülen Samsun'da yeni temkinler alındı. Son haritada hadise rakamı 100 binde 678,72 olan Samsun'da Şehir Umumi Hıfzıssıhha…

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyeti, Vali Zülkif Dağlı başkanlığında toplandı.

Buluşmada alınan kararlar güzergahında, yüzde 50 kapasite sınırlaması ile 07.00-19.00 saatleri arasında ve HES kodu denetlemesi yapmaları kaydıyla faaliyet gösteren restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı ile dernek yereli, kahve, çay bahçesi gibi iş yerlerinde aynı masada en fazla 2 şahsın aynı zamanda oturmasına izin verildi.

İçişleri Bakanlığının 29/03/2021 tarihli genelgesi güzergahında, çok yüksek tehlike grubunda bulunan Samsun'da yeme-içme yerlerinin, 19.00-21.00 saatleri arasında kutu servisi veya gel-al, 21.00-00.00 saatleri arasında ise yalnızca kutu servis, bütün gün caddeye çıkma kısıtlaması uygulanan cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında yalnızca kutu servis biçiminde hizmet verebilecek.

Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Sağlık Kurumunda uyuyan hastaları rehabilite etmek ve tedavilerine destekledimek emeliyle muhtelif alanlarda eğitim verilen ve salgın sürecinde hizmeti durdurulan ulus eğitim faaliyetleri olan beden eğitimi, müzik, el sanatları, fotoğraf-iş, kuaförlük gibi kurslarda maske kullanılması, fiziksel mesafe ile hijyen kaidelerine uyulması ve lüzumlu temkinlerin alınması koşuluyla yapılabilecek.

Özel motorlu araç sürücü kurslarının teorik eğitimlerinin kent genelindeki olayların yoğunluğu sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla hakikatleştirilecek.

Kentte, 1 Nisan 2021'e kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilen sinema salonlarının faaliyetlerinin durdurulması kararı 12 Mayıs 2021'e kadar uzatıldı.

En çok koronavirüs vakası görülen Samsunda yeni tedbirler alındı

27 Mart - 2 Nisan 2021 tarihleri arasındaki şehirlere göre haftalık hadise rakamı 100 binde

Şehir genelinde faaliyet gösteren nargile salonlarında ve nargile satışı yapılan iş yerlerinde ise Kovid-19 salgınının damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık olması sebebiyle heyetin daha evvel aldığı karar güzergahında nargile satışının kısıtlanmasına devam edildi.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR