En 'yaşlı' ve en 'hızlı'... Everest'te çifte rekor!

En 'yaşlı' ve en 'hızlı'... Everest'te çifte rekor!

Nepal ile Çin hududunda yer alan Everest Dağı dünyanın azami doruğu ve bir hayli rekor sınamasının, zaferlerin ve hatta bu şansta reelleşen vefatların adresi. Everest, son günlerde iki esrarengiz…

Nepal ile Çin hududunda yer alan dünyanın azami doruğu Everest Dağı’na tırmanan en yaşlı Amerikalı Arthur Muir ile en süratli tırmanan kadın Tsang Yin-hung dağdan tehlikesiz biçimde iniş yaptı.

Bu ayın başlarında doruğa tırmanan 75 yaşındaki emekli avukat Arthur Muir, Everest'e çıkan öteki bir Amerikalı 67 yaşındaki Bill Burke'un rekorunu kırdı.

Hong Konglu 45 yaşındaki hoca Tsang da ana kamptan doruğa 25 saat 50 dakikada tırmanarak Everest'in "en süratli kadın tırmanıcısı" oldu.

Şikagolu Muir ve Tsang, doruktan tehlikesiz biçimde dönmeyi muvaffak oldu.

En yaşlı ve en hızlı... Everestte çifte rekorEvvelki tırmanışlarından birinde ayak bileğini inciten Muir, doruğa tekerrür tırmanmaya çalışmaktan bırakmadı. Dağcılığa geç başlayan emekli avukat, Nepal'in başşehri Katmandu'da gazetecilere yaptığı açıklamada, son serüveninde korktuğunu ve kaygılandığını belirtti.

Tsang, 5 bin 300 metrede bulunan ana kamp ile 8 bin 849 metrelik doruğa erişmek için yalnızca iki defa mola verdi ve dikey mesafeyi 25 saat 50 dakikada katetmeyi muvaffak oldu. Hong Konglu hoca, kendini hafiflemiş sezdiğini ve mutlu olduğunu zira emelinin rekor kırmak değil, çalışmasını dostları ve talebelerine ispatlayabilmek olduğunu ifade etti.En yaşlı ve en hızlı... Everestte çifte rekorDağ turizminden elde edilen kazancın ekonomisinde büyük hisseye sahip olduğu Nepal, turizmi azıcık olsun canlandırmak emeliyle bu sene 408 dağcıya Everest'e çıkış izni vermişti.

Nepal ile Çin hududunda yer alan Everest Dağı'nın doruğu, 8 bin 849 metre yüksekliği ile "dünyanın azami doruğu" konumunda bulunuyor.

Everest'te 1920'den bu yana 200'den fazla birey hayatını yitirdi.

En yaşlı ve en hızlı... Everestte çifte rekor