Endişendiren haber! Tuz Gölü küçülüyor, 1 km'lik çekilme var

Endişendiren haber! Tuz Gölü küçülüyor, 1 km'lik çekilme var

Türkiye'nin ikinci büyük gölü ve flamingo cenneti olan Tuz Gölü, kuraklık sebebiyle giderek küçülüyor. Tuz Gölü'nde bir kmlik çekilme olduğunu söyleyen Konya Teknik Üniversitesi Kimya Teknolojileri…

Aksaray, Ankara ve Konya hudutları içinde yer alan Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için 'kapalı göl' özelliğini taşıyor. Göl, ülkenin tuz lüzumunu büyük bir oranda karşılarken çoğu flamingo olan kuşların göç yolunda bulunmasından dolayı da bir hayli kuş cinsi ilkbahar ve yaz aylarında burada konaklıyor. Yaz yarıyılında ise binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği gölde, su seviyesi kuraklık sebebiyle ciddi oranda çekildi.

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

BU SENE ERKEN PEMBELEŞTİ

Gölşan Aksaray- Ankara kara yolu yakınlarındaki kısmında, suyun içinde yaşayan algler, sıcaklığın ve tuzluluğun çoğaldığı temmuz ve ağustos aylarında kırmızı renkli beta-karoten madde üreterek güneş ışınlarının hasarlı tesirlerinden kendisine gözetiyor. Yeniden bu yarıyılda halobakteriler ise fazla ürediği için gölşan rengi, pembe veya kırmızıya bürünüyor. Sıcaklık eksilince veya yağmurlu yarıyıl başlayınca da göl, tekerrür daha önceki haline kavuşuyor. Ancak bu sene kuraklık sebebiyle göl haziran ayı başından itibaren pembeleşmeye başladı.

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

'GÖLDE 1 KMLİK ÇEKİLME VAR'

Tuz Gölü'nde bilimsel araştırmalar yapan Dr. Hatice Ünal Ercan, göldeki kuraklıktan dolayı tuz katmanının oldukça eksildiğini, iç kısımlarda ise organik malzemelere bağlı olarak pembeleşmelerin daha çok çoğaldığına dikkat çekti. Ercan, şunları söyledi:
"Bu pembe renk yoldan geçenlerin ve turistlerin çok fazla dikkatine sürüklüyor. Ulusumuz vasıtalarını park ederek veya kuruluşlardan Tuz Gölü’ne giriş yapıyorlar. İnsan etkeni tabiatın kirlenmesine neden oluyor. Tuz Gölü etrafındaki tuz yapısı ve mineralleriyle alakalı özel bir firmayla bir çalışma yapıyoruz. Tuz Gölü'ndeki küçülme kıyıdan itibaren görünüyor. Takribî 50 sene evveline kadar ana yola yakın olduğunu görüyoruz. Günümüzde ise hududun bir km içeri girdiğini, son iki yıldır yaşanan kuraklıktan dolayı Tuz Gölü’nün daha merkeze doğru çekildiğini ve küçüldüğünü görüyoruz. Bu yalnızca insanlar açısından değil, etrafındaki zirai faaliyetlerle fazla su tüketimi de gölşan küçülmesine neden oluyor. Burası bir hayli kuş türünşan göç yolu üzerinde bulunuyor. Su olmayınca bir hayli kuş cinsi de sulak alanlara rotasını değiştiriyor.”

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var

'YARIM SANTİMETRELİK TUZ TABAKASI VAR'

Gölde araştırma yapan gruptan Jeoloji Mühendisi Umut Barış Ülgen ise, “Burası Türkiye’nin cennet köşelerinden birisidir. Tuz Gölü, yalnızca tuz ekonomisiyle değil turizmiyle çok ehemmiyetli. Üç gündür yüzeysel bir çalışma sergiliyoruz. Buradan aldığımız bilgilerle daha ayrıntılı bir proje için TÜBİTAK ile beynelmilel projeler hazırlayıp sunacağız. Çalışmalarımız sırasında Tuz Gölü’nden misaller alırken, kuraklık sebebiyle klasikte 5-6 santim tuzları kesip altından misal alacakken, yarım santimlik tuzlarla karşılaştık. Şu anda olması gerekenden çok daha az tuz var. Kuraklık çok fazla olduğu için su çok az kalmış. Bunu baktığımız zamanda görüyoruz. Aynı zamanda etraf arazileri dolaştığınızda tarlada ürün de yok. Bu kuraklık, gölü ve etrafını ciddi oranda etkilemeye başlamış. Suyumuzun bedelini daha çok öğrenmemiz gerekli” diye konuştu.

Endişendiren haber Tuz Gölü küçülüyor, 1 kmlik çekilme var