Endonezya'da akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti!

Endonezya'da akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti!

Endonezya'da yaşanan ve dinleyenleri korkuya düşüren vaka hazırlanan bir rapor sayesinde ortaya çıkarıldı. Ülkede karantina altında bulunan en az 451 bireyin yaşamını kaybettiği açıklandı.

Endonezya'da Kovid-19 görülen en az 451 bireyin karantinada yaşamını kaybettiği bildirildi.

Endonezya'da hazırlanan bir rapor, ülkede yeni tip koronavirüs Kovid-19 testi pozitif çıkan en az 451 bireyin karantinada hayatını yitirdiğini ortaya koydu.

Ülke medyasındaki habere göre, Kovid-19 Raporu ortak yönetiminin önde gelen adlarından Ahmed Arif, tertip ettiği basın buluşmasında, Endonezya'daki salgına dair hazırladığı raporu açıkladı.

Ulusun şikayetleri, sosyal medya ve yerel medyadan elde ettiği bilgilere göre, Endonezya'da en az 451 bireyin karantinada yaşamını kaybettiğini belirten Arif, Kovid-19 kaynaklı ölü rakamının açıklanandan fazla olabileceğini öne sürdü.

Basın buluşmasında konuşan CISDI'nin kurucusu ve Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un danışmanı Diah Saminarsih de bilgilerin doğrudan Batı Java'daki 100 sağlık merkezindeki çalışanlarca bir araya geldiğini kaydoldu.

Saminarsih, karantinadaki vefatların çoğunun hipertansiyon ve diyabeti olan yaşlı hastalarda alana gelen oksijen satürasyonundaki ani düşüş sebebiyle görüldüğünü ifade etti.

Endonezyada akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti

Ülkedeki sağlık kuruluşlarının doluluk oranının yüksek olduğuna işaret eden Saminarsih, kırsal alanlardaki sağlık merkezlerinde de hudutlu rakamda tıbbi personel ve aygıt bulunmasının da Kovid-19 hastalarına acil dayanak ve müdahaleyi negatif etkileyerek salgın kaynaklı ölü rakamının çoğalmasına neden olduğunu anlattı.

 

ENDONEZYA'DA HADİSE RAKAMININ GELECEK HAFTA DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Endonezya'da hükümet, 10 gündür uygulamaya alınan sıkı Kovid-19 ihtiyatlarıyla günlük hadise rakamının hakimiyet altına alınmasını amaçlıyor.

Denizcilik ve Yatırım Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Panjaitan, 3 Temmuz'dan bu yana uygulanan kısıtlamalar sebebiyle Java ve Bali adalarındaki ulus hareketliliğinin yüzde 10-15 oranında eksildiğini söyledi.

Panjaitan, günlük hadise rakamının takribî 35 ila 40 bin arasında değiştiğini ve bunu 30 binin altına indirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Ülkede toplam 2 milyon 567 binden fazla hadise görülürken, şimdiye kadar salgına bağlı 67 binden fazla vefat hakikatleşti.

: İlginize Sürükleyebilir Hakkari'de silahlı hücum! Şehir Emniyet Müdür Destekçisi şehit olduUyarı üstüne ihtar! Mor renkli yerler dikkat...Bakan Soylu duyurdu! Ağustos ayından itibaren e-Devlet'deri müracaat etilebilecek