Endonezya'da skandal! Kovid-19 test çubuklarını yıkayıp tekrar kullanmışlar

Endonezya'da skandal! Kovid-19 test çubuklarını yıkayıp tekrar kullanmışlar

Endonezya'da yaşanan Kovid-19 skandalı dünya gündemine bomba gibi düştü. Tıbbi ürün işletmesinin koronavirüs testleri için kullanılmış nazal çubukları yıkayıp yine sattığı ortaya çıktı.

Endonezya'da yaşanan Kovid-19 test skandalı dinleyenleri afallamışa çevirdi. Bir tıbbi ürünler işletmesinin koronavirüs testleri için kullanılan nazal çubukları yıkayıp kurutarak tekerrür sattığı ortaya çıktı.

Havalanında uygulanan testler için kullanıldığı açıklanan bu kullanılmış çubukların 9 binden fazla yolcunun testinde kullanıldığı bildirildi.

İşletme çalışanlarının hapsedildiği skandal hadisenin Medan'da yer alan Kualanamu havaalanında hakikatleştiği bildirilirken polis test kitlerinin kullanılmış olduğunu nasıl tespit edildiğini açıklamadı.

Devlet kuruluşu olan 'Kimia Farma' ismindeki firmanın bu 9 bin yolcu ismine açılacak oldukça büyük ebatlı davalarla karşılaşacağı bildiriliyor.

Nazal test çubukları koronavirüs salgınının başından beri yaşamlarımızın bir parçası haline gelmişti. Endonezya polisi yaptığı açıklamada skandal hadisenin geçtiğimiz aralık ayından beri devam ettiğini ifade etti.Endonezyada skandal Kovid-19 test çubuklarını yıkayıp tekrar kullanmışlarEndonezya'da uçak yolculuğu yapmak için şahıslardan olumsuz Kovid-19 testi arz ediliyor. Yolcular isterse bu testleri havaalanında yaptırabiliyor. Havaalanı yetkilileri de bu süratli netice veren test kitleri Kimia Farma isimli işletmeden alıyordu.

İşletmenin 5 yetkilisinin geçen hafta hapsedildiği bildirilirken yöneltilen yargılamanın hem sağlık hem de harcayıcı kanunlarını ihlal etmek olduğu açıklandı. hapsedilen bireyler arasında işletmenin müdürü de bulunuyor.

Yerel medyadaki haberlere göre yetkililer 23 görgü şahidinden alınan ifadelere eriştiklerini, bu vahim skandaldan firmanın 124 bin 800 dolar kar elde ettiğini de tespit etti. Bu paranın ise hadisenin kuşkulularından bir bireyin lük evinin inşaat giderleri için kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Merkezi başşehir Cakarta'da olan işletme vakaya karışan herkesin kovulduğunu ve bundan böyle daha sıkı teftişler uygulayacağını açıkladı.

Skandalla alakalı dava açmaya hazırlanan avukatlar vakadan etkilenen her bir yolcu için 600 bin liralık tazminat arz edeceklerini açıkladı.Endonezyada skandal Kovid-19 test çubuklarını yıkayıp tekrar kullanmışlar