Enflasyon mayıs ayında hız kesti

Enflasyon mayıs ayında hız kesti

Koronavirüs temkinleri sebebiyle kapalı kalınan mayıs ayında harcayıcının enflasyonu yüzde 0.89 arkasıydı. Beklentilerin altında asıllaşan harcayıcı enflasyonu senelik bazda ise yüzde 16.59…

Harcayıcı enflasyonu ile üretici enflasyonu arasındaki fark 21.74 puana yükseldi. Türkiye İstatistik Müesseseyi TÜİK bilgilerine göre, Harcayıcı Maliyet Endeksi TÜFE mayısta bir evvelki aya göre yüzde 0.89, geçen senenin aralık ayına göre yüzde 6.39, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 16.59 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 14.13 arkasıydı.

Ana tüketme grupları haysiyetiyle mayısta, aylık bazda çoğalışın yüksek olduğu gruplar sırasıyla yüzde 2.56 ile eriştirme, yüzde 1.76 ile giyim ve kundura ve yüzde 1.62 ile muhtelif mülk ve hizmetler oldu. TÜFE’de senelik bazda azami çoğalış yüzde 28.39 ile eriştirme grubunda görüldü. Eriştirmeyi yüzde 21.79 ile konut eşyası ve yüzde 19.3 ile sağlık izledi. Mayısta, endekste içerilen 415 maddeden 97’sinin vasati maliyetinde düşüş hakikatleşirken, 59’unun vasati maliyetinde metamorfoz olmadı. 259 maddenin vasati maliyetinde ise çoğalış reelleşti. Harcayıcı maliyetleri bazında mayısta azami maliyet çoğalışı yüzde 41.57 ile patateste yaşanırken, patatesteki maliyet çoğalışını yüzde 36.37 ile havuç, yüzde 29.46 ile şehirler arası otobüs fiyatı izledi.

KÜRESEL YİYECEK MALİYETLERİ YÜKSELDİ

BİRLEŞMİŞ Halklar Yiyecek ve Tarım Örgütü deFAO, küresel yiyecek maliyetlerinin, mayısta aylık bazda en süratli yükselişini kaydolarak Eylül 2011’den beri azami seviyeye eriştiğini bildirdi. FAO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, mayıs ayında vasati 127.1 puan olan FAO Yiyecek Maliyet Endeksi, bir evvelki aya göre 4.8, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 39.7 çoğalış gösterdi. Buna göre, nebatsal yağ, şeker ve tahıl maliyetlerindeki çoğalış, endeksin Eylül 2011’den beri azami değerine erişmesine neden oldu. Bu değer, tüm zamanların azami seviyesinin nominal olarak yüzde 7,6 altında kaldı. FAO Hububat Maliyet Endeksi de aylık bazda yüzde 6 çoğalış kaydoldu. FAO Nebatsal Yağ Maliyet Endeksi temel olarak palm, soya ve kolza tohumu yağı maliyetlerindeki çoğalış sebebiyle yüzde 7.8 yükseldi. FAO Şeker Maliyet Endeksi de hasat gecikmeleri ve dünyanın en büyük şeker ihracatçısı Brezilya’daki mahsul yararının düşmesine ait evhamlar sebebiyle yüzde 6.8 arkasıydı. FAO Et Maliyet Endeksi yüzde 2,2 çoğalış gösterdi. FAO Süt Mahsulleri Maliyet Endeksi de yüzde 1.8 çoğalarak bir sene evvelki seviyesinin vasati yüzde 28 üzerine çıktı. Çoğalış, yağsız ve bütün yağlı süt tozlarına müteveccih güçlü ithalat arzından kaynaklandı. FAO’nun yeni hububat talep ve arz özetine göre de 2021-2022 hasat mevsimlerinin sonunda dünya hububat stoklarının yüzde 0.3 çoğalarak 811 milyon tona çıkması bekleniyor.

ZAMLAR 5 TEMMUZ’DA EMİN OLACAK

MAYIS ayı enflasyonunun açıklanmasıyla memur ve emeklilere verilecek zam için geri sayım başladı. 5 aylık enflasyon yüzde 6.39 oldu. Haziran ayına ait enflasyon bilgisi de 5 Temmuz günü açıklanacak. TÜİK’in enflasyonu açıklamasının ardından memur ve emeklilere verilecek zam oranı netleşecek. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ Kur emeklileri asıllaşan enflasyon oranında, memur ve memur emeklileri ise toplu kontratta tanımlanan zam oranının üstüne asıllaşan enflasyon farkını da alıyorlar. Memur ve memur emeklileri yüzde 3’lük zammın üstüne enflasyon farkını alacaklar. Ancak zam oranı 5 Temmuz tarihinde emin olacak.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara