Erdoğan açıkladı: PKK’nın Mahmur sorumlusu öldürüldü

Erdoğan açıkladı: PKK’nın Mahmur sorumlusu öldürüldü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Terör örgütü PKK’nın kuluçkası’ diye belirlediği Mahmur Kampı’nın genel mesulü terörist Salman Bozkur MİT işlemiyle tesirsiz hale getirildi. Erdoğan Mahmur Kampı…

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın “terör örgütü PKK’nın kuluçkası” olarak belirlediği ve geçen hafta işaret ettiği Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’nın genel sorumlusı “Hekim Hüseyin” kod isimli Salman Bozkur, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın MİT nokta işlemiyle tesirsiz hale getirildi.

Bozkur’un öldürüldüğünü evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından duyurdu. Erdoğan, “Buradan ulusumuza hoş bir haber vermek istiyorum. Terör örgütü PKK’nın üst düzey idareyicisi ve Mahmur genel mesulü ‘Hekim Hüseyin’ kod isimli Selman Bozkur, dün evvelki gün Ulusal İstihbarat Teşkilatı’mızın kahramanları tarafından tesirsiz hale getirildi. Adi ve dağılıcı teşkilatın Mahmur’u terörün ‘kuluçka merkezi’ olarak kullanmasına izin etmeyecek, terörü kaynağında kurutmaya devam edeceğiz” paylaşımında bulundu.

YANINDAKİLER DE ÖLDÜRÜLDÜ

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, evvelki gün yapılan nokta işlemde Bozkur’la beraber birliktesiki iki terörist de tesirsiz hale getirildi. Edinilen bilgiye göre PKK/KCK’ya 1990’larda katılan Selman Bozkur uzun seneler, teşkilatın Avrupa’daki faaliyetlerini organize etti, bu kapsamda teşkilatın İngiltere mesullüğünü de yürüttü. Mahmur’da görevlendirilmeden evvel Kuzey Irak’ta teşkilatın illegal para trafiğine idaredi. Kandil alanında sıkışan PKK/KCK’nın, Mahmur’a ağırlık vermesi üzerine Mahmur Genel Mesullüğü’na getirildi.

NOKTA HAREKÂTI YAPILDI

İstihbari incelemeler neticeyi, PKK/KCK’nın Mahmur Kampı’na Kandil kadar umursadığı, sığınmacı kampı ismi altında eylemci kadrolarını bu alandan temin ettiği ve özel olarak Türkiye’ye karşı terör eylemlerinde bulunmak için yetiştirdiği tanımlandı. MİT’in sahadan gelen istihbaratlar yönünde adım adım izlediği Bozkur, evvelki gün uygun bir yerde yapılan nokta harekâtla birliktesiki iki teröristle beraber tesirsiz hale getirildi.

‘KANDİL KADAR ÖNEM VERİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, TRT’de katıldığı programda, Mahmur için ‘Kandil’in kuluçka yuvası’ benzetmesi yapmıştı. Erdoğan, “Mahmur, Kandil’in sanki kuluçka yuvasıdır. Birleşmiş Milletler BM arınmazsa BM abonesi olarak biz pakleriz. Bu kuluçka yuvası şehir merkezinde palazlanıyor. Şayet bunun üzerine biz gitmeyecek olursak bu kuluçka yuvası üretmeye devam edecektir” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, “Mahmur’u en az Kandil kadar önem veriyoruz” diyerek, harekât sinyali vermişti.