Erdoğan’dan 15 Temmuz mesajı: Ülkemizi oyun dışında bırakamazlar

Erdoğan’dan 15 Temmuz mesajı: Ülkemizi oyun dışında bırakamazlar

15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nde on binlerce birey, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Saraçhane’de toplandı. Erdoğan ulusa seslenirken, “Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla

TÜRKİYE dün FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünde bulunmasının 6’ncı yıldönümünde şehitlerini yemini, demokrasi için tek vicdan oldu. Türkiye çapında tertip edilen anma ve faalliklerin kalbi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın milleti davet ettiği İstanbul Saraçhane’de attı. Erdoğan, darbecilere katlanan 17 şahsın şehit olduğu Saraçhane’de özetle şunları söyledi: 

ŞEHİTLER ASKER KARARINDA

“Yakın tarihimizin bu en pespaye alçak teşebbüsünde toplam 252 kardeşimiz şehadetle onurlandı. Her biri bu topraklar için toprağa düşmüş askerimiz kararında olan 15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu hıyanet teşebbüsü sırasında darbecilerin uçaklarına, tanklarına, silahlarına üryan elleriyle karşı koyan gazilerimize sağlık ve afiyet temenni ediyorum.

SİNSİ REYİN YERLE YEKSAN

Değişik yarıyıllarda değişik kisveler altında sahnelenen sinsi reyin 15 Temmuz gecesi ulusumuzun iman dolu göğsüne çarparak yerle yeksan oldu. İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı vicdan sinede yüktür.

Şimdi 6’lı masaları var değil mi bunların? Bu 6’lı masada şehitlerimizin esamesi okunuyor mu? Onlar PKK terör örgütüyle birlikte yürüyorlar. Başka Bir Deyişle Gabar’da, Cudi’de bizim Mehmetimize saldıranlarla, onların meclisteki uzantılarıyla el ele yürüyorlar. Cumhur İttifakı olarak bu gayreti o gece nasıl kanıtladıysak, bundan sonraki süreçte de kanıtlamaya devam edeceğiz.

ÖYLE BİR GECEYDİ Kİ...

15 Temmuz öyle bir geceydi ki, konutlarından, semtlerinden harekete geçenlerin tamamı şehadeti göze alarak yola çıkmıştı. Hani birisi de akşam saat 23.00’te Yeşilköy Havalimanı’na gelmişti. “Haberim olsaydı ben de beklerdim” diye haber veriyor. Ve FETÖ’cülerin hakimiyeti altından, oradan Bakırköy Belediyesi’ne gidiyor. Ve orada televizyon karşısında kahvesini yudumlarken biz de havalimanına iniyoruz. Saat 01.00’i birkaç dakika geçe. Kadın erkek, genç yaşlı oradaydı. Sizin ferasetiniz, Cumhur İttifakı olarak orada buluşmanız bunların canına ot tıkadı. Hemen kaçıp gittiler. “Zafer inananlarındır” dedik. Oradan zaferle çıktık. Bu Ankara’da da böyle oldu.

Şu anda biz buradan konuşuyoruz. Ama aynı anda Ankara başta olmak üzere ülke genelinde merasimler yapılıyor. Kalpler aynı anda atıyor.

ALANLARIN DİLİ OLSA...

Ankara’daki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dili olsa da üzerlerine bomba yağarken, halkın vekillerinin sizlerin itimadına nasıl sahip çıktığını anlatsa. Gölbaşı Özel Operasyon’ın bahçesinin dili olsa da darbeciler tarafından pespayece bombalanan kahraman polislerin imanını anlatsa. Alanların dili olsa da 27 gün süren demokrasi nöbetlerinde halkın istemini anlatsa. Ülkemizin bir daha 15 Temmuz gibi musibetlere maruz kalmaması için büyük Türkiye’nin inşasını kararlılıkla sürdüreceğiz.

SON LAFI İMAN, İNANÇ TANIMLAR

Dünyadaki politik ve efor odaklarının yine yapılandığı yarıyılda, ülkemizi bir kere daha reyin dışında vazgeçmek isteyenlere aradıkları fırsatı elimizle sunmayacağız. 2023 sınavını da zaferle vererek bu kutlu erime doğru devam edeceğiz. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla ben sizin inancınıza, kararlılığınıza güveniyorum. 15 Temmuz gecesi gördük ki; son lafı top tüfek değil, iman, inanç tanımlar.”

MAVİ BONCUK DAĞITANDAN POLİTİKACI OLMAZ

CUMHURBAŞKANI Erdoğan konuşmasında muhalefeti şöyle tenkit etti: “Siz bakmayın günlük politik çıkarlar bahtına palavrayla, kötüle ile bu asılların üzerini örtmeye çalışanlara. Kimi nefsine yenildiği, kimi göbekten bir yerlere bağlı olduğu için tatava yapıyor. Ne diyor Bay Kemal; ‘bu bir tiyatroydu’ diyordu. 252 şehidimizin olduğu bu hadiseyi tiyatro olarak nitelendiriyor. Ben soruyorum. FETÖ’ye rahmet okuyanlar var. Kusura bakmasınlar. Neyin ne olduğunun tanığı 15 Temmuz gecesidir. Ülkenin ve halkın geleceğine dair hiçbir tasarı, proje geliştirmeden yalnızca söz salatasıyla insanların duygusunu istismar edemezsiniz. Her fırsatta ülkesini yabancılara iftirayarak, takviyenin hakkını çıkarmaya çalışanlardan bu halka hayır gelmez. Türkiye terörle çaba ederken, teröristin sırtını sıvazlayandan devlet adamı olmaz. 15 Temmuz’a şöyle ağız dolusu darbe teşebbüsü diyemeyenlerden halkın adamı olmaz. FETÖ’cüsünden PKK’lısına kadar mavi boncuk dağıtanlardan politikacı olmaz. FETÖ terör örgütü olarak beynelmilel kayıtlarda var mıydı? Yoktu. Yalnızca PKK, AB kayıtlarında vardı. Bu son NATO Doruğu’nde YPG’yi, PYD’yi, FETÖ’yü NATO’nun kayıtlarına girdik. Dedik, bu bizim kırmızı çizgimizdir.”

GENÇLERİMİZİ FAİZE KURBAN ETMEYİZ

ERDOĞAN üniversite talebelerinin Kredi ve Yurtlar Müesseseyi kredi borçlarına ait şunları söyledi: “Dünya politik ve ekonomik krizlerle boğuşurken Türkiye’nin kendini konuşlandırdığı güçlü konumu kabullenmeyenlerden feraset beklenemez. Hiçbir meselemiz çözümsüz değildir. Son zamanlarda Bay Kemal çıkmış, üniversiteli geçlerimizin aldıkları burslarla alakalı faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin düşmanı biziz. İlk Kabine buluşmamızda bu mevzuyla alakalı açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, Kabine buluşmamızdan sonra açıklamamızı yapacağız. 2053 vizyonumuzu da yaşama geçireceğiz. 2071’de de bin senelik zaferimizi kutlayacağız. Zira biz Türkiye’yiz, Türk ulusuyuz. Ülke ve ulus olarak bize büyük fedakarlıklar ve çabayla geldiğimiz bu noktadan geriye dönüş yoktur.”

GEREKEN İHTİYATLARI ALDIK

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü için yayınladığı iletide de “Türkiye’nin bir daha eş tehditlerle karşılaşmaması için her alanda gereken ihtiyatları aldık” dedi. Erdoğan özetle şöyle devam etti: “Bu cins hadiseler, halkların tarihinde yeni bir atılımın, yeni bir yükselişin, yeni bir yarıyılın işaretleri olarak yerini alır. Hamdolsun biz de 15 Temmuz’u işte böyle bir nirengi noktası haline dönüştürmeyi muvaffak olduk. Artık Türkiye tarihi demokrasimizin rüştünü kanıt etmesi ve ulusal istemin gücünün kararsız anlaşılması bakımından 15 Temmuz evveli ve 15 Temmuz sonrası olarak iki yarıyıl halinde araştırılacaktır. Darbe teşebbüsü sırasında maşalarıyla uğraştığımız çabanın hakikat büyük cephelerini sonrasındaki alan okumalarımızla aştık. Yalnızca FETÖ’cü alçakları değil, tıpkı öteki terör örgütlerinin üyeleri gibi onları da üzerimize salan eforlara yanıtımızı geri çekilerek değil, ileri atılarak verdik.”