Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı: Onlar da tahtsız ve unvansız kaldı

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı: Onlar da tahtsız ve unvansız kaldı

Dünyanın gözü uzun zamandır İngiliz krallık ailesinin üzerinde. Haklarında, Hollywood ünlülerini aratmayacak kadar çok haber yapılan aile bu defa skandal bir hadiseyle gündemde. Kraliçe 2. Elizabeth

SONUNDA UNVANLARINI KAYBETTİ
61 yaşındaki Prens Andrew, sahip olduğu tam unvanlarını kaybetti. Buckingham Epilepsiyi'ndan yapılan açıklamada, Prens Andrew'nun, hakkındaki cinsel taciz iddialarına karşı kendini "sivil bir yurttaş" olarak korunacağı belirtildi. 

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

KENDİ SARAYINDAN 'SÜRGÜN' EDİLDİ
Özetle Prens Andrew'nun tam askeri unvanları, annesi Kraliçe 2. Elizabeth tarafından elinden alındı. Bu kadarla da kalmadı bundan böyle Andrew, krallık ailesinin yalnızca en kıdemli abonelerinin sahip olduğu 'Majesteleri' His Royal Highness unvanını da artık kullanamayacak. Başka Bir Deyişle özetle Prens Andrew, bir anlamda aileden "sürgün" edilmiş oldu.

Gözden KaçmasınSon dakika: Prens Andrewa soğuk duş Hepsi elinden alınıyorSon dakika: Prens Andrew'a soğuk duş! Hepsi elinden alınıyorHaberi görüntüle

ONLAR DA UNVANSIZ, TAHTSIZ KALDI
Her ne kadar bu yarıyılda en çok konuşulan şahıs olsa da Andrew krallık ailelerinden "dışlanan", "kovulan" unvanlarını kaybeden tek şahıs değil. Uzak ya da yakın geçmiş bunun farklı misalleriyle dolu. Biz de bazen şahsi nedenlerle, bazen aşk suratından bazen de kral ya da kraliçe yaptığı tertip etmelerle bunu lüzumlu kıldığı için krallık ailelerinden bölen, doğar doğmaz sahip oldukları unvanları kaybeden ya da ellerinin tersiyle iten o prens ya da prensesleri bir andıralım istedik.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

AŞKI ŞANSINA TAM HAKLARINDAN VAZGEÇTİ
Krallık unvanını ve bunun sağladığı ayrıcalıkları kendi isteğiyle vazgeçen şahıslara son misal Japon Prenses Mako. Onunki "aşkı şansına" oldu. Mako, Japon İmparatoru'nun yeğeni olarak dünyaya geldi. Görünüşe göre abiyi de ülkesinin gelecekteki imparatoru, başka bir deyişle bir vakit sonra tahtın sahibi olacak. "Prenses "unvanıyla dünyaya gelen Mako, geçen ekim ayında uzun zamandır beraber olduğu sevgilisi Kei Komuro ile hayatını birleştirdi. Fakat Komuro, milletten biriydi ve Mako, ailenin kaidelerine göre onunla evlendiği için unvanını terk etmek zorunda kaldı. Üstelik aileden dağılırken hakkı olan 1. 3 tahsisatı da geri çevirdi. Hayatına sarayda başlayan daha önceki prenses Mako, şimdi Amerika Birleşik Devletlerinde sıradan bir insan olarak, minik kiralık bir konutta yaşıyor. Kocası Kei'yi "yeri doldurulamaz" olarak nitelendiren Mako, yeni hayatında da gayet mutlu görünüyor. Başka Bir Deyişle o aşkı şansına unvanlara ve krallık hayatının ödünlerine sırtını döndü ve sonunda da aradığı mutluluğu buldu.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

BÜYÜK OLAY OLDU
Prens Harry ile Meghan Markle'ın İngiliz krallık ailesinden ufalayacaklarını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Finansal özgürlüklerini elde etmek istediklerini öne süren çift, Amerika Birleşik Devletlerine taşındı ve orada şov dünyasının ünlülerine yaraşır yeni bir hayata başladı. Sonradan yaptıkları ve İngiliz krallık ailesini yargılayıp zan altında vazgeçen açıklamaları da uzun vakit gündemin ilk sıralarından düşmedi.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

O TAHTINI BIRAKANLARIN EN ÜNLÜSÜ
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, bugün tahtta oturmasını amcası Kral 8. Edward'ın kararına borçlu desek yanılmış olmayız. Zati Edward da tahtını vazgeçen krallık ailesi abonelerinin en ünlüsü. Tam bunlara neden olan da Amerikalı Wallis Simpson'a dinlediği büyük aşk. Simpson ananelere göre Edward'ın asla evlenemeyeceği bir kadındı. Öncelikle soylu bir aileden gelmiyordu daha da ehemmiyetlisi bir konutluluk yapıp boşanmıştı. Başka Bir Deyişle önlerindeki mani büyüktü. Fakat Edward, tahtı değil aşkı seçti ve 1936 senesinde görevini bıraktı. Onun ardından tahta Elizabeth'in babası  6. George olarak tahta geçti. Kralın vefatından sonra da yerini iki kızından büyüğü olan Elizabeth başka bir deyişle bugünkü kraliçe aldı.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

GELECEĞİN KRALİÇESİ DE UNVANSIZ KALDI
Diana Spencer, İngiltere tahtının ilk sıradaki varisi Prens Charles ile evlendiğinde herkes ona "geleceğin kraliçesi" gözüyle bakıyordu. Ama öyle olmadı. Diana, 1996 senesinde Charles'dan boşanınca "Her Royal Highness" Majesteleri unvanını ve bunun sağladığı tüm imtiyazları kaybetti. Fakat Kensington Epilepsiyi'ndaki dairesini ve St James Epilepsiyi'nı kullanma hakkını elini yakaladı.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

O DA EVLENMEK İÇİN BAZI UNVANLARINA VEDA ETTİ
Görünüşe göre aşkı şansına unvanlarına veda edenler en çok İngiliz krallık ailesinde bulunuyor. Bunlardan biri de Kraliçe 2. Elizabeth'in geçen sene hayata veda eden eşi Prens Philip. İngiliz sarayına damat olmak için Danimarka ve Yunan krallık ailelerine üye olduğu için elinde yakaladığı unvanlarını bıraktı Philip. Sonra da anne tarafından büyükbabasından gelen Mountbatten soyadını aldı. Reelinde bakıldığında onun kayıpları çok da büyük değildi.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

KRALİÇE'NİN TORUNLARININ UNVANI YOK
İngiltere Kraliçesi'nin tek kızı Prenses Anne'in çocukları olmak da Peter ve Çepere Phillips için unvan garantisi olmadı. Anne'in daha önceki eşi Mark Phillips ile konutluluğundan dünyaya gelen iki çocuğu asla "Majesteleri" unvanı taşımadı. Anneanneleri olan Kraliçe onlara edep unvanı vermek istedi. Ancak onu da Anne ile iki çocuğunun babası Mark Phillips geri çevirdi. Zira Peter ve Çepere'nın olağan bir hayat sürmesini istiyorlardı. Mark Tindall ile mutlu bir konutluluğu olan üç çocuk annesi Çepere Tindall bir müzakeresinde bu mevzuda şunları söylemişti: "Unvanım olmadığı için kendimi kısmetli seziyorum. Zira bu vaziyet kuzenlerin William ve Harry'den daha özgür bir hayat sürmemi sağladı."

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

ÖĞRENEREK VE  İSTEYEREK PRENSES UNVANINI BIRAKTI
Norveç Kralı Harald ile eşi Sonja'nın tek kızı olan Martha Louise de dünyaya gözlerini "Prenses" olarak açtı. Bir vakit de öyle yaşadı. Fakat sonra onun da hayatı aşk sebebiyle değişti. 2000 ile 2007 arasında Ari Behn ile bir konutluluk yapan Martha Louise üç çocuk dünyaya getirdi. Ufaladığı eşi 2019 senesinde canına kıydı. Martha Louise, bir zamandır Hollywood'da bir ruhani lider ve şifacı olan Shaman Durek hakikat ismiyle Derek Verrett ile aşk yaşıyor. Martha Louise, iki sene evvel "prenses" unvanından feragat etti geçen sene de sevgilisiyle daha fazla zaman geçirebilmek için Amerika Birleşik Devletlerine taşındı.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

TORUNLARINI LİSTEDEN ÇIKARDI
İsveç kral 16. Carl Gustaf, 2019 senesinde aldığı bir kararla veliaht olan en büyük kızından dünyaya gelenler dışında tam torunlarının 'majesteleri" unvanlarını aldı ve kıdemli krallık ailesi aboneliğinden çıkardı. Hem çocuklarının, hem torunlarının "prens" ya da "prenses" unvanlarını bıraktı. Ancak bu vaziyet, torunlarının gelecekte evlenecekleri bireylerin de bu cins unvanlara sahip olmasını sağlamayacak. Kral'dan sonra tahta geçecek şahıs olan en büyük çocuğu Prenses Victoria ile eşi ve çocukları "majesteleri" unvanlarını ellerini yakalıyor. Ama tek oğlu Carl Philip ile minik kızı Madeleine için aynı vaziyet mevzubahisi değil. Veliaht Prenses Victoria dışındaki değişik çocukları krallık tahsisatlarından da faydalanamıyor. Kral'ın bu kararını, bazı haklarını kaybeden Carl Philip ve Madeleine tarafından desteklediğini ve çocuklarının olağan bir hayat sürecek olmasından memnuniyet dinlediklerini açıkladıklarını da andırdıralım.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

KRAL SKANDALLAR SURATINDAN TAHTINA VAZGEÇTİ
Gelelim İspanya'ya... Prens Andrew'yu aratmayacak bir skandala imza atan Kral Juan Carlos da 2019 senesinde "zorunlu olarak" tahtına vazgeçti. Bunun sebebi de isminin karıştığı yolsuzluklardı. Ülkesinden bölen 83 yaşındaki daha önceki kral şu anda Dubai'de bulunuyor. Yerine ise oğlu Felipe tahta geçti.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

ZÜMRÜT GÖZLÜ PRENSESİN HÜZÜNLÜ ÖYKÜSÜ
Bir ülkenin kralı ya da prensi ile evlenmek her zaman mutluluk getirmiyor. Hatta bazen senelerce unutulmayacak bir felaketin kahramanı olabiliyor insan. Tıpkı bir zamanlar İran'ın hükümdarıyla evlenen, bir veliaht doğuramadığı için boşanan ve sonra başka bir ülkeye sürgüne sevk edilen Prenses Süreyya gibi. Süreyya Esfandiari-Bakhtiari, 1951 senesinde İran Şahı Rıza Pehlevi ile evlendi. Tahta bir veliaht veremediği başka bir deyişle bir çocuk dünyaya getiremediği için 7 sene sonra boşandı ve ülkesinden sürgüne sevk edildi. Gösterişli başlayan ve sonra felaketlerle süren hayatı 2001'de Paris'te sona erdi. Bu dünyadan yapyalnız dağıldı. Sekiz gün sonra kardeşi de can verdi. Bu vaziyet, iki kardeşin öldürüldüğü iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

BİNBİR GECE MASALLARI GİBİ YAŞAM
Gelelim öyküsü "binbir gece masalları" gibi başlayan ama sonu pek de mutlu bitmeyen daha önceki bir hikayeye. Bu hikayenin kahramanı Prenses Fevziye Fuad. Ya da bir oğul doğuramadığı için epilepsiyi terk etmek zorunda kalan hüzünlü prenses... 1921 senesinde İskenderiye'ye Mısır Kralı Fuad'ın kızı olarak dünyaya geldi Fevziye Fuad. İngiliz ve Fransız mürebbiyeler tarafından geliştirildi. Sonra eğitim için İsviçre'ye sevk edildi. Geri dönüşü sonrası da yarıyılın İran Şahı'nın veliahtı olan 19 yaşındaki Muhammed Rıza ile evlendi.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

OĞUL DOĞURAMADIĞI İÇİN
Tahran'daki hayatı konutluluk evveli sürdürdüğünden çok değişik de olsa dünyaya getirdiği kızı sayesinde neşeyi azıcık da olsa yerine geldi. Fakat kaynanası ile yaşadığı gerilim bir yandan, bir oğul başka bir deyişle tahta veliaht dünyaya getiremediği için gördüğü bir baskı değişik yandan sonunda dermanı ülkesi Mısır'a dönmekte buldu. Bir daha da gelin gittiği epilepsiye geri dönmedi. 1949 senesinde Albay İsmail Şirin ile evlendi ve can verene kadar da onunla konutlu kaldı.

Erkek çocuk doğuramadığı için sarayını terk etmek zorunda kalmıştı

DÜNYANIN EN HOŞ KADINLARINDAN BİRİ OLARAK ANILIYORDU
Prenses Fevziye, 1942 senesinde ünlü resimci Cecile Beaton'a poz verdi ve Life mecmuasının kapağında yer aldı. Yarıyılının en ünlü kadın oyuncularından Vivien Leigh ve Heddy Lamarr'a benzetildi. O senelerde dünyanın en hoş kadınlarından biri olarak nitelendirildi. Fevziye Fuad, 91 yaşında hayata veda etti.