Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? Türkiye'nin en zenginleri listesinde

Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? Türkiye'nin en zenginleri listesinde

Erman Ilıcak, Forbes tarafından her sene yayımlanan en zengin iş insanları listesinde 2021 senesinde de yer aldı. Yurt dışında da faaliyet gösteren Rönesans Holding'in kurucusudur. 1993 senesinde…

Erman Ilıcak, mirası dolayısıyla geçtiğimiz senelerde de Forbes milyarderler listesinde yer almıştı. Ilıcak, 2021 listesinde Türkiye'den Murat Ülker'in ardından ikinci sırada konumlandı. Peki, Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? İşte, Erman Ilıcak'ın yaşamı hakkında ayrıntılı bilgiler

ERMAN ILICAK KİMDİR NERELİ KAÇ YAŞINDA?

1967 Malatya doğumlu olan Dr. Erman Ilıcak, Rönesans Holding’in kurucusu ve başkanıdır.

Ilıcak, 1985 senesinde Özel TED Ankara Koleji’nden ve 1990 senesinde ODTÜ İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu. 2002 senesinde ise Minnesota Üniversitesi’nin yanı gizeme Viyana Ekonomi ve Şirket Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı. Ilıcak, 2011 senesinde Paris’teki Beynelmilel Şirket Mektebi’ndan Şirket Yönetimi hekime derecesi aldı.

Ilıcak, 1993 senesinde Rusya St. Petersburg’da Rönesans Holding’i kurdu. Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, bugün Türkiye, Rusya ve Hollanda başta olmak üzere, Orta Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada, toplam 28 ülkede 75 bini aşkın çalışanıyla inşaat, gayrimenkul, sıhhat, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyor.

2018 sene sonu haysiyetiyle takribî 5 milyar dolar evrensel ciro ve 8,5 milyar dolar etkin büyüklüğe sahip olan holding, bugün ağır sanayi kuruluşları, altyapı projeleri, imalat sanayi kuruluşları, kimyevi ve ilaç yapım kuruluşları, gıda ve meşrubat harekâta kuruluşları, otomotiv ve makina fabrikaları, devlet binaları, sıhhat kompleksleri ve enerji santrallerinin yanı gizeme alışveriş merkezleri, bürolar, oteller, evler ve karma yapılar inşa ediyor.

2016 senesinde 215 milyon dolar yatırımla Dünya Bankası Grubu abonesi Beynelmilel Finans Müesseseyi’nun IFC ortak olduğu Rönesans Holding, dünyanın en büyük beynelmilel müteahhitlik işletmelerinin sıralandığı Engineering News Record ENR listesinde 2019 seneyi haysiyetiyle dünyada 33’namcı, Avrupa’da ise 9’uncu sırada yer aldı. Rönesans Holding bünyesinde bulunan RC Rönesans İnşaat, Fortune 500 ve Capital 500 listelerine göre Türkiye’deki inşaat firmaları arasında ilk sırada bulunuyor.

Dr. Erman Ilıcak, Kazanç Yöneti Başkanlığı, 2018 aidatlandırma yarıyılına ait senelik kazanç aidatı ve müesseseler aidatı tebliğlerinin değerlendirilmesi neticesinde en fazla ödenti beyan eden 100 mükellef listesinde 5. sırada yer aldı. Ilıcak aynı zamanda Forbes Türkiye'nin 2019 senesinde hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 3,8 milyar dolarlık mirasıyla ilk sırada.

2009 senesinde kurulan Rönesans Eğitim Vakfı REV’nın mütevelli kurulu abonesi de olan Dr. Erman Ilıcak, reelleştirdiği bağışlarla, 2019 senesinde Capital mecmuasının "Gönlü Zengin İş İnsanları" listesinde üçüncü sırada yer aldı. Eğitimi ve gençleri ana odağına alan REV, bugüne kadar binlerce talebeye karşılıksız burs verdi. Rönesans Holding ve REV tarafından Türk Eğitim Derneği TED iş birliğiyle 2014 senesinde TED Rönesans Koleji heyetti. Rönesans Holding, ayrıca üniversite talebelerine sürdürülebilirlik kültürünü kazandırmak emeliyle 2014 senesinden bu yana Türkiye genelinde Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Müsabakası tertip ediyor. Genç Keşif Programı Pusula ile ise yeni mezun gençleri sosyal mesullük programı çerçevesinde Rönesans bünyesinde istihdam ediyor.