Ermenistan ile ilk tur olumlu

Ermenistan ile ilk tur olumlu

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin klasikleşmesi niyetiyle özel temsilciler Serdar Kılıç ve Rubin Rubinyan dün ilk turda Rusya’nın başşehri Moskova’da toplandı. Dışişleri Bakanlığı, 13 sene sonra Ermenistan

TÜRKİYE ile Ermenistan, 2009 senesinde Zürih’te yürütülen ve zafersizlikle sonuçlanan ilk sınamanın ardından ilişkileri sıradanlaştırma niyetiyle bu kere Moskova’da masaya oturdu. Türkiye’yi Büyükelçi Serdar Kılıç, Ermenistan’ı ise Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın temsil ettiği 13 sene sonraki bu ilk temas için Rus tarafının, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de sıkça yabancı misafirlerini ağırlamak için seçim ettiği Morozov şatosunu açması dikkat çekti.

Ermenistan ile ilk tur olumlu

BİR BUÇUK SAAT SÜRDÜ

Buluşma trafiği dün sabah 11:00 sularında iki kurula ait vasıtaların şatoya gelmesiyle başladı. Kurulda her iki ülkenin Moskova büyükelçileri de yer aldı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre medyaya kapalı görüşme bir buçuk saat sürdü. Taraflar buluşmanın içeriğine dair bilgi paylaşmazken Türkiye Dışişleri Bakanlığı ilk temasın “pozitif” geçtiği açıklamasını yaptı.

GÖRÜŞMELER SÜRECEK

Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede, “Özel Temsilciler, pozitif ve yapıcı bir atmosferde reelleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek klasikleşme sürecine müteveccih görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, mülakatları bütün klasikleşme niyetiyle ön koşul olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır” denildi. İkinci tur görüşmenin yeri ve tarihinin ise daha sonra tanımlanacağı kaydolundu. Öte yandan diplomatik kaynaklar, ikinci ve üçüncü turların Ankara ve Erivan’da yapılabileceğini, ayrıca iki özel temsilci arasında doğrudan bağlantı kanallarının kurulmasının ele alındığını aktardılar.

Ermenistan ile ilk tur olumlu

‘TANIŞMA FASLI DENEBİLİR’

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise ilk görüşmeye dair açıklamasında “ön koşul olmamalı” vurgusu yaptı. Kılıç ile Rubinyan masaya oturmadan hemen evvel konuşan Dışişleri Sözcüsü Vaan Unanyan, “Ermenistan, Türkiye ile ilişkileri önkoşulsuz bir biçimde olağanlaştırmaya hazır olduğunu devamlı dile getirmiştir. Bu bağlamda Ermenistan’ın tavrı değişmemiştir. Türk hükümetinin de diyaloğa ön şartsız başlama istikametindeki yaklaşımı paylaştığı görüşündeyiz” dedi. Unanyan, Erivan’ın mülakatlardan temel temennisini şu biçimde açıkladı: “Türkiye ile başlattığımız yeni süreçten temel temennimiz, diplomatik ilişkilerin sonunda kurulması ve iki ülke arasında kara erişiminin açılmasıdır. İlk turdan mucize beklenmemesi gerekiyor. Moskova’daki ilk temasa tanışma faslı denmesi daha doğru olur.”

MOROZOV ŞATOSUNDA GÖRÜŞTÜLER

Türk ve Ermeni temsilciler görüşmelerin ilkini Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından kullanılan Morozov şatosunda hakikatleştirdi. 19’uncu asırda Aleksandr Puşkin ve Nikolay Gogol gibi ehemmiyetli Rus edebiyatçıların uğrak yeri olan bina bir hayli tarihi vakaya da konut sahipliği yaptı. Sovyetler Birliği yarıyılında kamulaştırılan binada, Birleşmiş Milletler’in kurulmasının önünü açan 1943 Moskova Bildiriyi ve 1963’te Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler arasındaki Kısmi Nükleer Sınamaların Kısıtlanması antlaşmaları imza atıldı.

 

LAVROV: SÜRECİ DESTEKLİYORUZ

Görüşmenin konut sahibi Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye-Ermenistan klasikleşme sürecini desteklediklerini belirterek “Rusya olarak ziyaretlerde yer almıyoruz, bizim rolümüz buluşmaya zemin hazırlamak oldu” dedi.

3+3 MESAJI

Lavrov, “Ermenistan ile Türkiye’nin problemleri çözüme kavuşturmasına Rusya olarak geniş bir açıyla bakıyoruz. 2020’de sağlanan uzlaşma sonrasında İkinci Karabağ Savaşı’nı tamamlayan uyuşma evvel Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güney Kafkaslar için önerdiği 3+3 Türkiye-Rusya-İran ve Azerbaycan-Ermenistan-Gürcistan kalkınma tasarısını destekliyoruz. Bölgenin kalkınması bizim de çıkarımıza” diye konuştu.