Ermenistan ile yeni başlangıç

Ermenistan ile yeni başlangıç

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin düzenlenmesi için 2009’da galibiyetsizlikle sonuçlanan ilk teşebbüsün ardından bugün yeni bir süreç başlıyor. Türkiye’nin Özel Temsilci cettiği Büyükelçi Serdar Kılıç

AZERBAYCAN’ın geçen sene Dağlık Karabağ’daki Ermenistan işgalini sonlandırmasıyla başlayan yeni süreçte Türkiye, Ermenistan ile ilişkilerin düzenlenmesini gündeme almıştı. Bu kapsamda iki ülke tarafından atanan özel temsilciler bugün Rusya’nın başşehri Moskova’da ilk defa surat surata gelecekler.

MASADA NELER VAR

Bugünkü görüşme evvelinde Ermenistan, Türk mülklerine uyguladığı ithalat yasağını kaldırarak iyi gaye şovunda bulundu. Türkiye de Ermenistan’ın “Flyone Armenia” havayolu firmasına 2 Şubat’tan itibaren Erivan-İstanbul seferlerine başlama izni verdi. Bu büyümeler bayağılaşmada önceliğin ekonomik ilişkilere verileceğine işaret ediyor.

İki ülke temsilcileri bugün evvel, ülkelerinin pozisyonlarını ortaya koyacak. Pozitif bir tablo oluşması halinde Gümrü-Kars demiryoluyla kara hudut kapısının açılması en ehemmiyetli mevzu başlıkları olarak görülüyor. Uzmanlar, pozitif gündemin bozulmaması için Ermeni tarafının 1915 olaylarını gündeme getirmeyeceği görüşünde. Fransız haber ajansı AFP de bugünkü görüşmeler evveli Ermenistan hükümetinin, “soykırım iddiaları” mevzusunu gündem dışında vazgeçme teklifinde bulunduğunu aktardı.

Gözden KaçmasınSedefnur olayında kan donduran detay Aşağı bile inmedilerSedefnur olayında kan donduran detay! Alt dahi inmedilerHaberi Görüntüle

SONRAKİ ADIM NE

Sonraki evre ise iki ülke arasında diplomatik temasın başlamasına müteveccih görüşmeler olacak, ancak bu noktada Ankara’nın Erivan’dan bazı arzları bulunuyor. Ermenistan’ın Türkiye’den toprak arzında bulunmadığını resmen duyuru etmesi ve 1915 olaylarının politik gündem dışı vazgeçilerek iki ülkenin kuracağı tarih komitesine devredilmesi öne çıkan arzlar.

DAHA ÖNCEKİSİNDEN FARKI NE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yeni sürecin, 2009’da Zürih’te varılan ancak daha sonra feshedilen protokollerin devamı kalitesinde olmadığını belirtmişti. Bugünkü buluşma, 13 sene evveline mukayeseyle çok daha ümit verici bir etrafta yapılıyor. O yarıyıl Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ topraklarını işgal altında yakalıyor olması sürecin çökmesinin en ehemmiyetli sebebiydi. Şimdi, 2020’deki 44 günlük İkinci Karabağ Savaşı ile bu topraklar Azerbaycan’ın hakimiyetine geçti ve ehemmiyetli bir mani ortadan kalktı.

TEMSİLCİLER KİM

Ziyaret masasında Türkiye’yi tecrübeli diplomat Serdar Kılıç temsil edecek. 64 yaşındaki Kılıç, Ermenistan Özel Temsilcisi olarak atanmadan evvel Beyrut, Tokyo ve Washington büyükelçisi olarak misyon yapmıştı. Öte yandan Ermenistan’ın çıkarları için masaya Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan oturacak. 2018-2019 yarıyılında 9 ay müddetle Dışişleri Bakan Dayanakçılığı yapan Rubinyan henüz 32 yaşında. Ermenistan’da Rubinyan’ın kıdemli Türk diplomatın eline su dökemeyeceği tenkitleri üzerine Paşinyan cephesindeki milletvekilleri, “Rubinyan, Erivan’dan verilen direktifleri yerine getirecek. Klasikleşme sürecinin durumuna dair bir belge imza atılsa dahi bu Ermenistan idaresinin onayıyla yapılacak. Bu surattan Rubinyan’ın yaşını, boyunu münazara mevzusu yapmayı vazgeçin” korunmasını yaptı.

Gözden KaçmasınHürriyet Elazığ’da: İşte Enes’in kaldığı evHürriyet Elazığ’da: İşte Enes’in kaldığı evHaberi Görüntüle

İLİŞKİLERİN SEYRİ

-Türkiye, Sovyetlerin çökmesiyle 1991’de bağımsızlığını duyuru eden Ermenistan’ı tanıyan ilk ülkelerden olmuş, peşinden Erivan’ı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ne davet etmişti.

- Fakat ilişkiler, Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’ı işgal etmesiyle bozuldu, 1993’te iki ülke arasında doğrudan ticaret menedildi ve hudutlar kapatıldı.

- Klasikleşme yolunda ilk adımlar 2008 senesinde atıldı. İki ülke 2009’da ilişkilerin nasıl yine başlatılacağına dair bir yol haritasına Zürih’te imzalaydılar. Ancak mevzubahisi protokol, Ermeni diasporası ve milliyetçi partilerin muhalefeti sebebiyle galibiyetsizlikle sonuçlandı.

- 10 Kasım 2020’de Azerbaycan lehine sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından bölgede yeni bir diyalog civarı oluştu.

Ermenistan ile yeni başlangıç

HUDUT ESNAFI UMUTLU

Taraflar arasında uzlaşı olasılığı, hudut kentlerinde yaşayanları umutlandırdı. Birinci Dağlık Karabağ Savaşı’nın ardından 1993’te kapatılan Akyaka Hudut Kapısı, Kars esnafı için hayati ehemmiyette. AFP’ye konuşan Akyaka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Müdürü Engin Yıldırım, “1993’te hudut kapatıldığından beri bölgemiz ülkenin âmâ noktası haline geldi. Hudut şimdi bizim dünyaya açılan tek penceremiz” dedi. Hudut kapatılmadan evvel Akyaka’daki tren istasyonundan yapılan seferlerle iki ülke arasında hem seyahat hem de ticaret tertip ediliyordu.

Ermenistan ile yeni başlangıç

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN TANSİYONU ARTIYOR

DİPLOMASİ tarafında pozitif büyümeler yaşanırken son günlerde Ermenistan ordusu, Azeri mevzilerine müteveccih peş peşe hücumlar hakikatleştirdi. 11 Ocak’ta Ermenistan askerinin açtığı ateş neticeyi 1 Azerbaycan askeri hayatını kaybederken, Erivan ise hafta içinde 2 askerlerinin can verdiğini açıkladı. Sahadaki negatifliklerin masaya yansımasından kaygı ediliyor.