Ermenistan ile yeni dönem! Kritik zirvede neler konuşuldu?

Ermenistan ile yeni dönem! Kritik zirvede neler konuşuldu?

Türkiye ile Ermenistan arasında dün Moskova'da hakikatleştirilen kritik buluşmanın ayrıntılarını CNN TÜRK Ankara muhabiri Sena Alkan aktardı. Alkan, Türkiye ile Ermenistan arasında yeni yarıyıl için

Ermenistan ile ilişkilerin bayağılaştırılması kapsamında dün Türkiye ve Ermenistan tarafından tanımlanan  özel temsilciler Moskova'da toplandı. 1.5 saat süren kritik zirvenin  ayrıntılarını CNN TÜRK Ankara muhabiri Sena Alkan aktardı.

ÖNŞARTSIZ GÖRÜŞME DETAYI ÇOK EHEMMİYETLİ

Alkan görüşmeye ait, "Zirve sonrası iki ülkenin ortak açıklama yapması çok ehemmiyetli " dedi ve laflarına şöyle devam etti;

"Yapılan açıklamada pozitif ve yapıcı bir gündemle tarafların toplandığı belirtildi. Ve bundan sonra görüş alışverişi kalitesindeki eş görüşmelerin ön koşulsuz olarak devam edeceğinin altı çizildi.  Bundan sonraki süreci görme bağlamında bu ayrıntı çok ehemmiyetli.

Görüşmelerin bundan sonra tarafların karar vereceği yerde ve tarihte yapılaması bekleniyor. Bu yer ve tarihler ayrıca açıklanacak.

Gözden KaçmasınErmenistan ile ilk tur olumluErmenistan ile ilk tur olumluHaberi görüntüle

MASAYA ÖNLEMLİ BİR İYİMSERLİKLE OTURDULAR NETİCE İYİ ÇIKTI

Hakikatinde 2009 senesinde taraflar masaya oturmuştu. O yarıyıldan Zurich protokolleri dediğimiz protokolleri anımsıyoruz. Ancak süreç akamete uğramış ve bir netice alınamamıştı. Şimdi ise taraflar azıcık birbirinin nabzını ölçmek için masaya oturdu. Önlemli bir iyimserlik mevzubahisiydi ve nihayetinde pozitif ve yapıcı bir gündem çağrısı çıktı.

AZERBAYCAN İLE İSTİŞARELER DEVAM EDECEK

Tüm bu süreç süresince Türkiye'nin elbette muhakkak bir davranışı var bu da sürecin Azerbaycan ile koordineli bir biçimde yürütülmesi. Türkiye bunun defaatle altını çizdi. Görüşmeler başlamadan evvel 'Bizim bir ön koşulumuz yok ancak Azerbaycan ile istişare halinde olmaya devam edeceğiz'  açıklaması yapılmıştı.

YOL HARİTASI İÇİN İLK EVVEL FORMAT OLUŞTURULACAK

Bölgesel işbirliklerinin kapısı Karabağ savaşı sonrasında açılmıştı. Acaba Zengezur antresinin açılması gündeme kazanç mı, iki ülke diplomatik ilişkileri yine kuruluş eder mi, hudutlar açılır mı, tüm bunlara ait büyümeler ne zaman olur, buna dair yol haritasının oluşturulmasını bekliyoruz

Bu kapsamda da ilk olarak bir format oluşturulacak. Özel temsilciler nasıl bir araya gelecek, genişleyen bir format mı olacak, kurullar ya da alakalı bakanlıklardan yetkililer bu buluşmalara katılacak mı, tüm bunlar ilerleyen zamanlarda netleşecek.

BASMAKALIPLAŞMAYA DAİR ATILAN EN BÜYÜK ADIM

Ama ilk etapta şunu söyleyebiliriz, bu görüşmelerin devamı olacak, görüşmeler doğrudan olacak. Önümüzdeki günlerde buna ait bir tarih dinlemeyi bekliyoruz. 2009'dan bu yana basmakalıplaşmaya dair atılan en ehemmiyetli adım buydu devamının da gelmesini bekliyoruz." 

Gözden KaçmasınABDden yeni iddia Rusya sahte bayrak operasyonu başlatacakABD'den yeni iddia! Rusya sahte sancak işlemi başlatacakHaberi görüntüle